หัวข้อ: บุญบั้งไฟ บ.กู่จาน อ.คำเขื่อนแก้ว 2555

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

บุญบั้งไฟ บ.กู่จาน อ.คำเขื่อนแก้ว 2555

ซงคึดฮอดบ้าน กะเลยเปิดเบิ่งรูปเก่าๆ ไปพ้อรูปบุญบั้งไฟปีที่แล้วซึ่งจัดขึ้นที่หมู่บ้านผมเอง เลยเอาลงสู่พี่น้องบ้านมหาเบิ่งครับ นี้กะไกล้หน้าเทศกาลแล้ว

เมือฮอดบ้าน ก่อนอื่นกะหาแนวกินสาก่อนครับ
    ซิ่นงัวอิพ่อเพินตกพูดใว้ให้พันนึง พอได้สู่พี่น้องกิน

เห็นแล้วกะคึดฮอดสมัยเป็นเด็กน้อยครับ
    ยามมีบุญมีงาน ก่อนมื่บุญคืนนึงอีพ่อเพินสิไปตกพูดซิ่นตอนตีสองตีสาม
    ตีห้ากว่าๆเพินกะสิหิ้วกะต่าซิ่นมาฮอดเฮือน ปลุกบักหล่าขึ้นมาเฮ็ดลาบกินแต่เดิก
    จากนั้นกะสิเฮ็ดใส่ปิ่นโตไปจังหันนำพร้อม
    สวยมาพี่น้องบ้านอื่นเพินกะสิมายาม กะได้ซิ่นงัวนี่ล่ะครับสู่เพินกิน

บุญบั้งไฟ บ.กู่จาน อ.คำเขื่อนแก้ว 2555

หลังจากกินข้าวกินน้ำแล้วๆ กะหาแนวมางันสั่นแล้วครับบาดทีหนิ
    เครื่องเสียงฮ่างๆที่หลอยเงินเมียซื้อไว้ พอได้เปิดยามมีบุญมีงานนี่ล่ะ
    บุญบั้งไฟบ่มีเสียงเพลงเสียงลำมันกะบ่ห่าวเด้ ว่าบ่พี่น้อง บุญบั้งไฟ บ.กู่จาน อ.คำเขื่อนแก้ว 2555

เทสเบิ่งกะนาบักหล่า มันคือบ่ อะสิเปิดแฮงได๋ล่ะ ไทบ้านเพินสิฟาดฆ้อนใส่เด้ แดดแฮงฮ้อนยุ บุญบั้งไฟ บ.กู่จาน อ.คำเขื่อนแก้ว 2555 บุญบั้งไฟ บ.กู่จาน อ.คำเขื่อนแก้ว 2555

หมู่พวกกะมาตุ้มมาโฮมครับ มีตะวัยสะรุ่น อ้อยต้อย

แม่ออกเพินแต่งหน้าสิไปถือป้าย ไปซะเถ่า ข่อยสิไปถือคันฮ่มให้ดอก

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หยก ยโสธร; 11-04-2013 at 10:03. เหตุผล: ภาพซ้อน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หยก ยโสธร
    ซ.ลาซาล บ้านเกิด อ.คำเขื่อนแก้ว

ตกแลงมาได้เวลาเพินเซิ้งบั้งไฟครับ มอดเครื่องไว้สาก่อน
    ไปฟ้อนใส่กลองยาวต่อบาดทีหนิ หมู่บ้านไกล้เคียง เพินกะเอาคณะฟ้อนมาซอยงาน
    มีประมาณ 6-7 คณะ ทางโรงเรียนเพินกะสิมีคณะฟ้อนมาซอยนำ
    ยามบ้านอื่นจัดงาน กะสิไปซอยกันคืนคล้ายๆลงแขกกันหนิล่ะ

ผุสาวนักเรียนครับ ตะหลูโตนแฮง แดดกะแฮงฮ้อนๆ อย่าฟ้าวเป็นลมเด้อหล่าเอ้ย

บรรยากาศโดยรวม ภายในวัดครับ

ฝ่ายฮ้านหมอลำเพินกะกำลังตั้งฮ้าน แห่บั้งไฟแล้วประมาณทุ่มนึง 3 ทุ่มหมอลำซิ่งเริ่มเล่นฮอดซอดแจ้งโข่โหล่

มื่อต่อมาจูดบั้งไฟกะมีหมอลำซิ่งกลางเว็นอีก บ่ต้องหลับต้องนอนกันเลย
    แต่บ่มีรูปมาฝาก ย้อนมันมีแต่ตม เลยบ่พกกล้องไป

สงกรานต์นี้คงสิบ่ได้เมือบ้านคือเพิน ย่อนเมือหว่างเดือนที่แล้ว ค่ารถบ่ทันป่งยุ
    สิแมนบุญบั้งไฟช่วงเดือนหกพุ่นล่ะครับ
    เล็กๆน้อยๆจากทีมงานครับ ขอบคุณบ้านมหาสำหรับพื้นที่นำเสนอ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    เห็นบรรยากาศแล้วเป็นตาม่วนคักเนาะครับ บ้านผมทางสารคาม บ่ได้เฮ็ดบุญบั้งไฟมาหลายปีแล้ว เห็นบรรยากาศแนวนี้กำอยากไปม่วนนำเนาะครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    สีสันตะวันออกเฉียงเหนือเมื่อมาพบ
    รอยบรรจบวัฒนธรรมนำเสนอ
    อยู่ถิ่นไหนได้มาพบประสบเจอ
    งดงามเสมออยู่ในใจไทอีสาน

ผู่สาวบ้านคำเขื่อนแก้ว เห็นแล้วอุดมสมบูรณ์
    สาวงามกำลังวัยรุ่น โอ้แม่เนื้ออุ่น มางามเด้งามเด่
    คิ้วโก่ง ตาก็กลม งามสบอารมณ์โก้เก๋ พี่มาเห็นหัวใจว้าเหว่
    ผู้งามแท้เด้ สนใจสนใจ...ฯลฯ

ปล.เนื้อเพลงฮักสาวคำเขื่อนแก้ว บางท่อน แต่สมัยวัยสะรุ่น ลืมฮอดชื่อคนร้อง
    หนุ่มหยกพอสิจำได้บ่คนฮ้องแหม่นไผน้อ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อีหยังสิปานนั้น

คนนี้ ป๋ม จอง เด้อ หนุ่ม หยก มักแหม๊ะ
    กางเกง กับ เสื้อเลา แมท กันดีเป็นตาหน่าย

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    มันกะม่วนปานหยังแล่ว มีเครื่องเสียงพร้อม กินเหล่าขาว ซาวเมียกัน 555

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่ย..บ่าววีโก้
    เป็นตาม่วนเเท้น้อครับบุญปั้งไฟปีหนึ่งมีเทื่อเดียว

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ณัฐ ภูไท
    ม้วนหลายหั่นแหล่วมีทั้งเครื่องเสียงมีทั้งกลองยาวน้อแบบนี้หั่นบ่ไล่บ่เลิกเด้อขอ่ยอยากไปม้วนนำเพิ้นยุครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    ขอนแก่น ประเทศไทย khonkaen thailand
    ประเพณีแต่เก่าหลัง บุญเดือนหกเพิ่นสิพากันกินเหล้าสาโทครับ มาช่วงหลังๆแป้งใส่เหล้ามันหายากโพด
    ตำรวจกะจับดู๋เอาฮ้าย หลายๆบ้าน หลายๆม่อง กะเลยเปลี่ยนมากินเบียร์ กินเหล้าขาว เหล้าสี แทนครับ
    คนโบราณพากันกินเหล้าสาโทเพิ่นว่ามันเมาโดน คือ เมาแล่วม่วน เมาบ่เร็วแต่ว่ามาเรื่อยๆ แล้วกะเซาเมายาก นี่เป็นควมผู่เฒ่าเก่าเพิ่นเว้าให่ฟังครับ