หัวข้อ: ขนมจีนน้ำยาปลา...อีสาน

ขนมจีนน้ำยาปลา...อีสาน

สวัสดีจ้าธุจ้าพี่น้องบ้านมหาทุกท่าน

วันอังคารของเอื้อยเป็นวันหยุดสุขสันต์หรรษา เพราะได้เป็นแม่บ้านเต็มมื้อน้อจ้า
    บ่ออกไปไสดอกจ้า ด้วยมีงานบ้านหลายแนว รีดเสื้อผ้า ทำความสะอาดบ้านพัก เฮ็ดอาหารคาวหวาน เฮ็ดทุกอย่างให้แล้วก่อนบ่ายสองโมง เพราะพ่อบ้านเลิกงาน ลูกกลับจากโรงเรียนมาพากันหิวหลายจ้า เอื้อยสิอาบน้ำแต่งตัวให้เบิ่งสดชื่น บ่หัวฟูหน้ามันย่อง ผมเผ้า ร่างกายหอมสะอาด พูดจากันดีๆมวน
    ยามกินข้าวกับยามนอนห้ามบ่นหรือจ่มให้ลูกหรือสามีน้อจ้า ปรนนิบัติเอาใจกันบ่เสียหายดีกว่าทะเลาะกันแมนบ่จ้า

มื้อนี้เอื้อยเฮ็ดข้าวปุ้นน้ำยาปลาแบบอีสาน
    กับขนมถ้วย และมีผลไม้ไว้ล้างปาก
    มากินนำกันเด้อจ้า
    ส่วนผสมและเครื่องปรุงข้าวปุ้นน้ำยาปลา

ปลาทูน่า ๑ ถ้วย
    เส้นขนมจีน 1ห่อ
    พริกขี้หนูแห้ง 40 เม็ด
    กระชาย 4 ราก
    หอมแดง 5 หัว
    กระเทียม 5 หัว
    ต้นหอม 4 ต้น
    แตงกวา 2 ลูก
    ใบแมงลัก 1 ถ้วย
    ผักอื่นๆตามใจชอบ
    น้ำปลา 2 ช้อนโต๊ะ
    น้ำปลาร้า 1 ช้อนโต๊ะ
    ไข่ต้มยางมะตูม 2 ใบ

ต้มพริกแห้ง หอม กระเทียม กระชายในหม้อน้ำเดือดจนเปื่อย

นำหอม กระเทียมใส่เครื่องปั่นให้แหลกพร้อมปลาทูน่า ใส่กระชายปั่นทีหลัง

ปั่นพริกต่างหาก

ใส่พริกปั่นในหม้อใบเดิมที่มีน้ำต้มพริก หอม กระเทียม กระชาย ใส่ปลาลงไปต้ม
    ปรุงรสด้วยน้ำปลาและน้ำปลาร้า เมื่อสุกเดือดจัดให้ปิดไฟใส่ใบมะกรูด ต้นหอมโรยหน้า

ต้มเส้นขนมจีนจนสุก นำไปแช่น้ำเย็นสักพัก เทน้ำทิ้งไว้ให้สะเด็ดน้ำ

จัดใส่จานชาม มากินนำกันเด้อจ้าพี่น้อง

รับประกันว่าหุ่นพ่อบ้านบ่อ้วนเด้อจ้า เพินกินได้ทุกแนวแต่อย่างละบ่หลายจ้า

ขอบคุณธุจ้าเว็บบ้านมหา
    ขอบคุณธุจ้าผู้อ่านทุกท่านเด้อจ้า
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พวงพยอม; 25-09-2013 at 08:44. เหตุผล: แก้คำผิดจ้า

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    เปิดมาพ้อตอนเช้าๆ หิวข้าวขึ้นมาเลย เป็นตาแซบคักเอื้อย

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อ้ายพจน์
    เฮ็ดให้หิวข้าวอีกละครับเอื้อยผักสดหลายๆแซ๊ปคักครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คนของหัวใจ
    จั่งแม่นขยันคักค่ะพี่สาววว น้องล่ะอิจฉาเด้ ยุเมืองไทยแท้ๆอึดปานยุในป่า

มื้อนี้กะขนมเส้นคือกันค่ะ แถวบ้านมีผักหนอก(ใบบัวบก)ขึ้นเป็นดงบีเลยเอามากินแซบๆค่ะ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    อยากกกกกกกกกกกกกกกกกกกกก......กิน

สวัสดีจ้า

น้องเอ๋ คนตระการ :) ขอบคุณที่แวะมาให้กำลังใจน้อจ้า

น้องพจน์ :) ใส่ผักหลายๆแก้เผ็ดดีน้อจ้า ขอบคุณ
    ที่แวะมาทักทายกันเด้อจ้า
    :*-:*-

สวัสดีจ้า

น้องคนของหัวใจ :) ขอบคุณหลายสำหรับกำลังใจเด้อจ้า

น้องบี :) น้องบีโชคดีมีผักหลายบ่ต้องซื้อ เก็บกินได้ฟรี ขอบคุณที่แวะมายามเด้อจ้า

น้องพล พระยาแล :) มากินนำกันเด้อจ้า ขอบคุณที่แวะมาทักทายกันน้อจ้า

:*-:*-:*-

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    หิวๆๆๆ วันนี้ทำไรกินดีน้อพี่พวง
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

สวัสดีจ้าน้องปุ้ย

มื้อนี้พอบ้านเฮ็ดเนื้อหมูย่างจ้าน้องปุ้ย เอื้อยกำลังสิห่อข้าวต้มมัดจ้า

Tags for this Thread