หัวข้อ: หวานเย็นแบบโบราณ เคยกินกันบ่ค่ะ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คนของหัวใจ

หวานเย็นแบบโบราณ เคยกินกันบ่ค่ะ

สมัยก่อนเริ่มมีตู้เย็นใหม่ๆพ่อกะคิดอยากกินของหวานๆเย็นๆ ยามกลับมาตะนา ลังเทียกะทำของหวานแล้วเอามาใส่ตู้เย็นไว้ หลังๆมากะประยุกต์เป็นหวานเย็นบ่ต้องซื้อขะเจ้ากิน อุปกรณ์กะหาเอง ทำเองมีครบยุบ้านค่ะ
    เริ่มจาก บักพร้าวแก่ๆ แล้วแต่สิทำหลาย น้อย แต่ว่าปกติทำ 2ลูกขึ้นค่ะ ผ่าแล้วเอามาขูดนำกระต่ายขูดบักพร้าว (ภาพนี่ทำปี 54 สมัยปิดเทอมมายามบ้านค่ะ )
    หวานเย็นแบบโบราณ เคยกินกันบ่ค่ะ

ได้บักพร้าวขูดมากะสิคั้นค่ะ สมัยนี่บักพร้าวหาได้ตามตลาดแต่เบิ่งดีๆย้านมันบูดค่ะทำอาหารสิบ่แซบ

คั้น หัวหางรวมกันจักสามเทียค่ะ แนะนำคั้นบักพร้าวเอาน้ำอุ่นถึงร้อนสิได้มันดีค่ะ เอาขึ้นตั้งให้ให้เดือดเรื่อยๆใส่เกลือจักหน่อย น้ำตาลน้อยๆ เติมน้ำแดง หรือ เขียวแล้วแต่มักค่ะ มื้อนี่สิใช้น้ำแดง พอเข้าที่ยกลง ให้เย็นค่ะ

พอกะทิที่ผสมไว้เย็นกะเอามามัดใส่ถุง อาจสิใส่เครื่องลงไปนำแล้วแต่มักค่ะ ถั่วเหลือง ขนุน ถั่วลิสงคั่ว แต่มื้อนี่ ใส่บักพร้าวอ่อน กับขนุนลงไปค่ะ มัดปากถุงแน่นๆ แช่น้ำเย็น เช็ดถุงก่อนใส่ช่องฟิตค่ะ รอคืนหนึ่งกะกินได้ค่ะ หวานเย็น (ลืมภาพตอนแข็งแล้วค่ะ )

ขอบคุณทุกท่านที่เข้ามาชมแนะนำค่ะ เว็บบ้านมหาที่เอื้อเฟื้อพื้นที่นำเสนอค่ะ :*-

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    เคบกินอยู่คือกันแต่ขะเจ้าบ่ใส่หมากพร้าวดอกเพียวแต่น้ำสึ อีกอย่างเห็นขายหน้าโรงเรียนยามเลิก

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    เคยกินจ้า กัดกุ้นถุงดูดเอา เดี่ยวนี้มีขายอยู่บ่น้อ
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    พี่สาวเคยเฮ็๋ดขายยุครับ แอบลักกินดู๋

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ หมอลำเอกชัยคนหล่อ
    ที่เเรกคิดว่าไอติมโบราณสิห่อใบตอง บัดได๋เเท้กะห่อถุงปาดสะติกตั่วนิเเหม เคยกินยุเเนวนิ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ commo
    กัดก้นดูด คือว่า อิอิอิ... สมัยต่ะเป็นเด็กน้อยจ่ะแม่นมันแซ่บคัก สู่มื่อหนี่เคยลองเฮ็ดกินอยุ่คับ รสซาติวี่เข้าป่าไวบ่คร้าน กะยังว่า จั่งได่ฮู้เมื่อว่า โอ่...เฒ่าแล้วตั๊วหนี่แหม่ะ อิอิอิ....

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    กัดแห่น ๆ ๆ อันละ 50 สตางค์ สมัยก่อนบ่มีตู้เย็นนำเพิ่น ไปซื้อร้านค้า ต่อมามีตู้เย็นกะลองเฮ็ดขายเบิ่ง เวลามีงานกีฬา หรือแข่งกีฬาชุมชน กะเอาใส่กระติกน้ำแข็งเอาไปขาย ปรากฎว่าขายดิบขายดี จนแข็งบ่ทัน

บางเทือพอเป็นวุ้นกะเอาไปขาย บ่ต้องได้แห่นดี อิอิ

Tags for this Thread