หัวข้อ: ปลูกแตงโมในนาข้าวหลังเก็บเกี่ยวสร้างรายได้ดี

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

ปลูกแตงโมในนาข้าวหลังเก็บเกี่ยวสร้างรายได้ดี

สวัสดีวันตรุษจีนครับพี่น้องบ้านมหา ขอให้ทุกท่านร่ำรวยร่างกายแข็งแรงกันทุกผู่ทุกคนเด้อครับ

ต้นปีใหม่ที่ผ่านมา ตื่นเช้าผมปั่นจักรยานออกกำลังกายไปเรื่อยเลาะท่งไฮ่ท่งนา ขี่จักรยานค่อยไปเรื่อยๆ ปลดปล่อย
    อารมย์ไปกับความเรียบง่ายของธรรมชาติบ้านนอกบ้านนา ไปพ้อเพิ่นปลูกบักแตงโมครับ ปลูกบักแตงโมกลางท่งนา
    ไร่แตงโมนี่เพิ่นพึ่งมาปลูกยุ่ใกล้บ้านกะเลยได้ไปซอมเบิ่ง ขอเพิ่นถ่ายรูปถามนั้นถามนี่พอได้มาเว้าสู่พี่น้องฟัง

ปลูกแตงโมในนาข้าวหลังเก็บเกี่ยวสร้างรายได้ดี

หลังจากเกี่ยวเข่าแล้วชาวไร่ชาวนากะแข่งขาอ่อนล้าหน้ามืดตามัวย้อนเข่าบ่เป็นราคาได้ซาวหายาดมยาหม่อง
    มีเกษตรกรผู้หนึ่งหาป่องออกหาเงินมาจุนเจือครอบครัวใช้หนี้เงินกู้ต่างๆ โดยทดลองปลูกบักแตงโมหลังฤดูเก็บเกี่ยว
    ปีที่แล้วเป็นปีแรกที่เพิ่นทดลองปลูก ผลผลิตที่ได้เป็นที่ครางแครงใจปีนี่กะเลยทดลองอีกรอบเผื่อผลผลิตและรายได้สิดีขึ้น
    พันธุ์บักแตงโมกะพันธุ์ทั่วๆไปที่มีจำหน่ายในท้องตลาด จินตรา กินรี สายน้ำเผิ่ง แตงโมดำแล้วแต่หาซื้อได้
    ปลูกแตงโมระบบน้ำหยดยกร่องคลุมผ้าพลาสติกครับ ปลูกแบบหยอดเมล็ดลงหลุมบ่ต้องเพาะต้นกล้า
    ระยะการปลูกตามในภาพอยู่ประมาณ 75 x 250 ซม ลักษณะของดินในนาแห่งนี่กะเป็นดินเหนียวปนทราย
    หน้าแล้งก่นหอยขุดปูบ่ได้กินครับ แก่นคัก ไถตีดินพอแตกไถลึกตามกำลังของรถไถขนาดสามสิบสี่สิบแรงม้า
    พื้นที่ปลูกในแปลงนาขนาดหกไร่ปลูกกันสองสามีภรรยา

แตงโมอายุสองสัปดาห์พอดีครับ มีใบหลายใบแล้วแต่ยังจัดการตัดแต่งบ่ทันแล้ว เจ้าของไร่บอกว่าต้องจัดการถอน
    ต้นที่บ่สมบูรณ์ออกให้เหลือหลุมละสามต้น การให้น้ำตามความเหมาะสมตามความต้องการของต้นพืช ส่ำได่น้อ
    อาทิตย์ละครั้งกะพอว่าสั้นวา ในขณะให้น้ำกะให้ปุ๋ยทางน้ำหรือให้ปุ๋ยตามน้ำไปเลยโล้ดเป็นการง่ายและประหยัดแรงงาน

การลงทุนเบื้องต้นสำหรับอุปกรณ์ สายน้ำหยด ท่อส่งน้ำพีวีซี วาล์วน้ำ ข้อต่อต่างๆ ปั๊มน้ำหอยโข่งหรือเครื่องสูบน้ำ
    ผ้าพลาสติก ถังผสมปุ๋ย ถังฉีดยา ฯลฯ รวมโดยเฉลี่ยกะตกอยู่ไร่ละหมื่นครับ ปีแรกเพิ่นปลูก 4 ไร่ ลงทุนไปห้าหมื่นบาท
    มาปีนี่ปลูกเพิ่มอีกสองไร่เป็นหกไร่ ลงทุนเพิ่มอีกนิดหน่อย อุปกรณ์หากเก็บรักษาดีสามารถใช้ได้หลายปีครับ เพิ่นว่า

อีกไร่หนึ่งอยู่บ่ห่างกันปานได่ ไร่นี่รู้สึกว่าสิเช่านาคะเจ้าเพิ่นว่าปลูกแปดไร่ครับ
    ปลูกสูตรเดียวกัน ยกร่องหยอดหลุมคลุมผ้าพลาสติกให้น้ำหยดคือกัน

แตงโมแปดไร่อายุครบหนึ่งสัปดาห์เจ็ดมื้อพอดี

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มลาวสาวขะแมร์

แตงเริ่มออกลูก

สิ้นเดือนผมกลับไปเบิ่งอีก เอาความคืบหน้ามาเว้าสู่ฟังครับ

มีธุระให้กลับอีสานยุ่บ่เซา บ่เป็นหยังน้ำมันบ่แพงพอไปมาได้ บ่รอช้าฟ้าวไปเบิ่งสวนแตงโมเพิ่น
    โอ้เขียวเต็มท่งเต็มไร่แล้วครับสิได้กินแท้แน่นอนละคราวนี่

ป้าดหน่วยบักโม แตงโมอายุสี่สิบมื้อครับ เป็นหน่วยใหญ่แล้ว

บักโมลายขาวสงสัยสิเป็นกินรีละบ้อ อยากปิดขวั่นมาชั่งเบิ่งเด้ว่าสิหนักจักโลแล้ว แต่กะบ่กล้าเด็ดของเพิ่นดอก
    คำนวณด้วยสายตาเกินหนึ่งกิโลกรัมแน่นอนครับ ผลของแตงโมอุดมสมบูรณ์ดีครับผิวพรรณเปล่งปลั่งลายเขียวงาม
    สอบถามเจ้าของไร่ว่าการเรจิญเติบโตเป็นที่พอใจบ่แบบนี่ถือว่าดีบ่ เพิ่นว่าเป็นที่พอใจครับ ทั้งที่สภาพอากาศแปรปรวน
    เดี่ยวหนาวเดี่ยวฮ้อน ปีนี้หนาวแฮงแถมมีฝนตกลงมาอีก กังวลใจยุ้คือกันเข่ากะขายบ่ได้หลุบนำกันซ้ะบ้อ ว่าสั้น

โอ้ ดกครับ ดกของเพิ่นอิหลีนี่ขนาดเถาเครือบางๆ แต่หน่วยหรือผลของแตงโมออกมาหลายอิหลี
    เห็นแล้วกะดีใจนำเพิ่น ขอให้หน่วยใหญ่ๆ ได้ราคาดีๆ เด้อ

ไร่ที่สองกะงามบ่ค่อย ปลูกหลังไร่แรก 7 มื้อ ตอนนี้แตงอายุ 34 มื้อครับ เขียวงามดีคัก

พวมจ่อดอกจ่อหน่วยน้อย กำลังออกดอกออกผล เทิงแตงเทิงหญ้าหวายเขียวงามไปนำกันสงสัยปุ๋ยยาดี

การจัดการ

บ่ว่าสิเว้าเรื่องหยังกะยังเว้าควมเก่านั้นละครับ การจัดการเอาใจใส่ดูแลเป็นสิ่งสำคัญบ่ว่าสิเฮ้ดอาชีพได่กะตามซ่าง
    ได้ต้ะเว้าคือกันละผมอย่าติกันเด้อพี่น้องผู้อ่านท่านทั้งหลาย ถือว่าเว้าสุ้กันฟังถึกผิดกะแยกแยะกันเอาครับ

การจัดการไฮ่แตงโม เอาเท่าที่ผมเห็นกับตาและจำได้ก่อนเนาะครับ ถามเพิ่นเพิ่นกะเว้าสู่ฟังดียุ้บ่ปิดบังหยังดอก
    ถ้าสิจดเอาเพิ่นกะเว้าสู่ฟังเบิ้ดละครับ ดีใจที่มีคนสนใจแบบนี่ เพิ่นว่า กลับมาปลูกด้วยกันซิ วะซั่นเพิ่นซวน
    ฮ่าๆๆ มะลิ ข้าวโพ้ด บักสีดา เฮ้ดนาขายเข่าสาร ปลูกต้นสักต้นยุงแถมบักแตงโมอีก มาสิหลายแนวแถะน้อ
    คนผู้เดียวคือสิเฮ้ดบ่ไหวดอกเด้อขะน้อย แล้วหนี้แล้วสินสิมาปลูกนำยุดอกครับ

หลังจากเบี้ยหรือต้นน้อยงอกขึ้นมามีใบเลี้ยงสองใบ สังเกตุในภาพครับสิมีต้นอ่อนแตงโมยุ้สามต้น ต้นแรกอยู่ด้านหน้า
    ต้นที่สองอยู่ตรงกลางส่วนต้นสามแอบยุ้หลังต้นที่สอง ที่ยอดใบของต้นที่สามต้นหลังสุดสิมีเมล็ดติดขึ้นมานำ
    เจ้าของสวนเพิ่นว่าเมล็ดที่ติดปลายใบยุ้นั้นละเป็นตัวชะลอการเจริญเติบโตของต้นอ่อนต้องเดินย่างหาแล้วกะซ่อยดึงออก
    บ่สั้นต้นกล้าสิบ่ใหญ่เป็นหรือโตช้า สังเกตุจากภาพใบของต้นกล้าหลังสุดยังน้อยยุ้เนาะครับ สิแม่นคือควมเพิ่นว่าอิหลี

แตงโมแปดไร่ย่างเช้าย่างแลงคอยเก็บเมล็ดออกจากยอดใบ แล้วกะสอดส่องดูแลหนอนเพลี้ยแมลงต่างๆ ที่สิมากัดกิน
    ใบและต้นอ่อนของแตงโม ตอนปลูกพื้นที่ขนาดนี่ต้องจ้างคนปลูกครับ ปลูกเองคนสองคนบ่แล้วง่ายต้องใช้เวลาหลายวัน
    ต้องจ้างคนปลูกให้แล้วเสร็จภายในมื้อเดียววันเดียวเพื่อบังคับแตงโมให้เป็นรุ่นเดียวกัน หมายถึงปลูกพร้อมกันนั้นเอง
    ในหลายประเทศเห็นในยูทู้ปเพิ่นปลูกด้วยต้นกล้าที่ใหญ่พอสมควรโดยใช้เครื่องจักรราคาแพงแต่บ้านเฮายังบ่ทันสมัย
    ท่อคะเจ้าต้นทุนมันยังแพงยุ้ ปลูกด้วยมือคนไปก่อน การปลูกด้วยมือคนกำชับว่าให้หยอดหลุมละสามสี่เมล็ด
    แดดฮ้อนๆ เงินค่าแรงกะเบิกล่วงหน้าไปแล้วบ่มีไผมานั่งนับดอกครับ หยิบติดมือมาจั้กเมล็ดจั้กไนกะใส่ลงไปเลย
    เจ้าของไฮ่เพิ่นกะบ่มีเวลามานั่งเฝ้านั่งคุม ผลออกมากะมีหลุมละสองต้นสามต้นสี่ต้นห้าต้นหกต้นเจ็ดต้นกะมี
    เป็นหน้าที่ของเจ้าของไร่ต้องมาจัดการถอนต้นที่สมบูรณ์หน่อยที่สุดออกเป็นลำดับไป

ที่ใบของต้นอ่อนแตงโมเห็นรอยเจาะของหนอนหรือแมลงถ้าเห็นว่าถูกกัดกินหลายกะรีบป้องกันตามกรรมวิธี
    ฉีดยาฆ่าหนอนนั้นละครับ เอาเท่าที่จำเป็นอิหลี ฉีดยาหลายเจ้าของไร่กะดมนำหลายบ่ว่าแต่คนกินคนสวนต้องรับก่อน
    วิธีการจึงต้องเดินตรวจตรายุ้เป็นประจำ เห็นปุ๊บต้องกำจัดปั๊บ บ่สั้นหนอนระบาดเบิดสวนต้องใช้ยามากำจัดอย่างหนัก
    เพิ่มต้นทุนค่ายา ใช้เวลาหลาย เจ้าของสวนเทิงแบกครื่องพ่นยาพร้อมทั้งดมยาที่พ่นไปนำ บ่อยากคิดต่อไปเนาะ
    จึงจำเป็นต้องเฝ้าและหมั่นตรวจตรายุ้ทุกมื้อ เผลอบ่ได้

ระบบน้ำหยดกะต้องมีแหล่งน้ำเนาะครับ การให้น้ำแตงโมแบบสายน้ำหยดเฉลี่ยสัปดาห์ละครั้งกะบ่ถือว่าเปลืองน้ำ
    และยังมีผ้าพลาสติกคลุมป้องกันลมป้องกันแสงแดดเข้าถึงช่อยป้องกันการระเหยของน้ำได้ดี บ่อน้ำขนาดหนึ่งส่วนสามไร่
    สำหรับแตงโมหกไร่ของสวนแรก หนึ่งเดือนผ่านไปน้ำลดลงประมาณยี่สิบเซ็นติเมตร อีกสามสิบห้ามื้อเพิ่นกะสิทำการ
    เก็บแตงโมขาย คาดว่าน้ำบ่เบิดบ่ออย่างแน่นอน ถือเป็นการปลูกพืชใช้น้ำหน่อยตามคำเชิญชวนของผู้ใหญ่ลีหรือทางการ

ต้องมีแหล่งน้ำและแหล่งน้ำนั้นต้องแยกกันอยู่กับต้นแตงโม สิมาอยู่นำกันบ่ได้ ถ้ามาอยู่นำกันมื้อได่รับรองตายมื้อนั้น
    ปีนี้ดินฟ้าอากาศเป็นสีแปลกๆ หนาวแล้วกะมีฝนตก หนาวบ่ปานได่แต่ฝนตกหนักแล้วแตงโมเพิ่นบ่มักเนาะครับ
    ปลายเดือนมกราคมสองห้าสองเก้าที่ผ่านมาเกิดฝนตกอย่างหนักหลายพื้นที่ของประเทศไทยและหลายๆประเทศ
    ตรงมุมคันนาหรือแจไฮ่นาเป็นหลุบเป็นที่ลุ่มต่ำกว่าจุดอื่นๆ ฝนตกหนักน้ำขังบ่สามารถระบายน้ำได้ ขังยุ้สองมื้อ
    ส่งผลให้แตงโมเถาเหี่ยวตายตามภาพนั้นละครับ ตรงกลางพู้นกะแม่นตายไปประมาณสิบยี่สิบต้น ยังดีที่กระทบบ่หลาย

จึงจำเป็นอีกคือกัน ก่อนปลูกต้องปรับไถที่แปลงปลูกให้เรียบเสมอกันหรือให้น้ำสามารถไหลระบายได้เผื่อไว้กรณีฝนตกหนัก

เก็บบักแตงโมน้อยถิ่ม เอ๋า พึ่งสิเห็นกับตาคือกันครับผมกะดาย คือเก็บถิ่มครับบ่เสียดายติ เสียดายแต่ก็ต้องเก็บทิ้ง เอ๋า
    เอ๋าอีกละ เสียดายแล้วเก็บถิ่มเฮ้ดหย้าง มันต้องเก็บทิ้งเพราะว่าลูกแตงโมเนื้อแตงโมและหลายๆ อย่างขึ้นอยู่กับสายพันธุ์
    แต่โดยรวมแล้วลูกแตงโมที่ติดผลจากดอกตรงข้อใบแรกๆ หรือใกล้ๆ โคนต้น เช่นข้อใบที่สามสี่ห้าหกผลที่ได้หรือลูกแตงโม
    เมื่อสุกเนื้อในจะเป็นโพรงพะนะ เนื้อไม่เต็มหน้าพ่อค้าตลาดไม่ต้องการต้องเก็บออก ภาษาสวนแตงโมเพิ่นว่าจั่งได่บุละ
    จำเป็นต้องเด็ดออกลูกที่เกิดในช่วงข้อใบหลังๆ ค่อยเก็บไว้ แนะคือบ่เก็บออกแต่หน่วยยังน้อยละครับ ก็ลูกชายนะซิ
    เมียเพิ่นเสริม ลูกชายบอกว่าไม่ต้องเก็บออกหรอกแม่เดี่ยวผมจะเอาไปกินกรุงเทพเอง พอเกษตรกรผู้พ่อไปเห็นลูกแตงโม
    ที่ติดในข้อใบใกล้โคนต้นยังเหลือยุ้เต็มสวนรีบกลับมาถามลูกชาย เอ็งจะกินเป็นคันรถหกล้อเลยนิ แล้วเพิ่นกะย่างเข้า
    ป่าแตงไปหาเก็บออก รวมๆ กะเต็มกระสอบป่านพุ้นละครับ
    เพิ่นแบ่งให้ผมเต็มถุงหิ้ว บอกว่ากินได้ไม่ได้ฉีดยาหรอกปลอกเปลือกต้มจิ้มน้ำพริกก็อร่อย ครับขอบคุณครับ

สวนที่สองกะเริ่มเก็บคือกันครับ ต้องรีบเก็บแต่หน่วยยังน้อยสิได้บ่หนักหลาย แถมบ่เปลืองปุ๋ยเปลืองน้ำไปกับลูกที่เก็บออก
    นอกจากเดินเก็บลูกอ่อนแล้วกะยังต้องจัดเถาแตงโมให้เถากระจายออกด้านข้างบ่ให้เลื้อยไปถามผ้าพลาสติกนั้นละครับ
    เกษตรกรสองท่านนี้ปลูกแบบบ่ตัดยอดตัดเถาปล่อยเลย ลืมสังเกตุเบิ่งครับว่าแตงโมหลุมนึ่งมีเถาออกมาเฉลี่ยกี่เถา

สิว่าบ่ยากกะบ่แม่น หลายขั้นตอนยุ้คือกันครับ ปลูกหวังขายสร้างรายได้มาจุนเจือครอบครัวต้องพิถีพิถันพอสมควร

ต้องจัดการกับงัวควายก่อนที่มันสิมาจัดการเฮา คนหลากหลายอาชีพต้องดำรงชีวิตหายุ้หากินในผืนดินบริเวณเดียวกัน
    คนนึงรีบไปคนนึงสิขับรถกินลมบีบแตรไล่กันมะนึงทึงถืด ยามเช้าผมฟ้าวไปเฮ้ดงานพ่อใหญ่นึงสิเกษียณจากงานแล้วละว้า
    เอาหมาน้อยขึ้นหน้ารถ หมาเกาะพวงมาลัยพากันขับรถกินลมในซอยยามเช้าสิบีบแตรใส่กะบ่กล้าได้แต่เกาหัวมื้อได่กะดาย
    สิว่าผิดกะผิดสุคนสิว่าถึกกะถึกสุคนแล้วแต่เหตุผลไผมันเพิ่นกะว่าเพิ่นถึกเฮากะว่าเฮาถึก มื้อที่ผมกลับกะได้ข่าวว่างัวน้อย
    ไปกินบักแตงโมเพิ่นมีการตั้งศาลเตี้ยปรับไหมใส่โทษกันผู้ละสองร้อยตั้ว ฮ่าๆๆๆ แต่ผมเป็นเด็กน้อยกะได้เสียเงินยุ้บ่เซา
    เสาร์อาทิตย์พ่อแม่ให้ไปเลี้ยงงัวควายพอต้ะไล่ควายฮ้อดท่งกะที่ลี้ๆ ใส่เถียงนา นอนต้ะพระบ่ทันตีกลองเพลจนค่ำมั้บ
    สะเดิดขึ้นมาสิย่างขึ้นโคกจักทางได่เป็นทางได่ หลงบ้าน ฮ่าๆๆ จำบ่ลืมครับ บางคนนอนหลายตีงขยับบ่ได้กะโทษว่าผีอำ
    ทางงัวควายกะยุ้สวนมอนกับป่ามันเพิ่นตี้ได้หาหมอมอ มื้อหลังมาเจ้าของหนานผักบั่วมาหาฮ้อดบ้านได้จกเงินร้อยให้เพิ่น
    บ่มีการพิสูจน์หลักฐานกันดอกครับว่ากินกะกินบ่เว้าหลายควมมีต้ะไทบ้านเดียวกันบุญทานไปวัดไปวากะพ้อหน้ากันคือเก่า

งัวสามสี่เจ้าประมาณสิบกว่าโต ทุกปีที่เพิ่นบ่ปลูกแตงกะบ่ยากดอกเกี่ยวเข่าแล้วกะปล่อยกันเลย ตอนแลงค่อยลัดเข้าคอก
    เทียเดียวจบ พอเพิ่นมาปลูกแตงกะต้องพลัดกันเลี้ยง มื้อนั้นต่างคนกะต่างเข้าใจว่าผู้นั้นไปแล้วผู้นี่กะว่าผู้นั้นไปผู้นนั้นกะว่า
    ผู้นี่ไป งัวกะเลยไปย่ำป่าแตงเพิ่น บางมื้อเจ้าของสวนแตงกะนอนหลับบางครั้งกะติดธุระปะปังเลยเข้าจังหวะกันพอดี
    ถ้าลงทุนตั้งใจปลูกแล้วกะต้องเฝ้าละครับ ต้องเฝ้าตลอดยี่สิบสี่ชั่วโมงต้องไปตั้งแค้มป์นอนเฝ้าอาชีพนี้ผู้ย่านผีเฮ้ดบ่ได้แน่นอน
    งัวควายที่เพิ่นเลี้ยงกันมาเป็นร้อยๆ ปี กะคือศัตรูพืชหรือศัตรูของแตงโมชนิดหนึ่ง ต้องซ่อยกันดูแลทั้งเจ้าของสัตว์เลี้ยงและ
    เจ้าของสวนแตง เพิ่นเว้าสู่ฟังอีกว่าบางครั้งเจ้าของสวนอ้อยสวนมันห่อถ่านหินหรือแคลเซี่ยมคาร์ไบด์ไว้ตามใบอ้อยใบมัน
    กรณีที่เจ้าของสัตว์เลี้ยงบ่สนใจว่างัวควายของตนเองสิไปกัดกินพืชผักของผู้ได่ ถือว่ามีเงินจ่ายรวยซ้ะอย่าง เจอถ่านหิน
    เข้าไปแล่นหาน้ำแล้วกะเด้ดสะมอเร่ เอาผิดไผบ่ได้บ่รู้ไปกินอิหยัง ปาดเถือหนังออกไส้เปื่อยเบิ้ดวะสั้น อั่นนี่ได้ยินมากะเว้าต่อ
    จักเท็จจริงส่ำได่ ถึงเจ้าของสัตว์เลี้ยงมีเงินจ่ายให้กะถือว่าบ่คุ้มค่ากับความเสียหายที่เกิดขึ้นกับพืชผักที่เฮาปลูก ฉะนั้นต้อง
    เฝ้าต้องดูแลตลอดเวลาหรืออาจสิติดตั้งลวดไฟฟ้าแบบชั่วคราวกะได้เนาะครับ สะดวกและกะบ่อันตรายจนเกินไป

สองสวนนี้เพิ่นกะมาตั้งแค้มป์กางเต้นนอนเถียงนาเฝ้ากันเลยละครับ บ่สั้นสิได้บ่คุ้มเสีย

ถ้อยทีถ้อยอาศัยกันเนาะครับค่อยเว้าค่อยจากัน ต่างคนกะต่างเฮ้ดอาชีพของตนเองย้อนหยากมีอยู่มีกินนั้นละ

บักแตงโมเพิ่นสุกสิไปเก็บมาฝากครับ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ป้าดดด เพิ่นปลูกหลายคักเนาะทางนั่น
    แบบปลอดสารพิศบ่อครับทางนั่น

Membership renewed สัญลักษณ์ของ บ่าวเขียว
    คนอีสานล้านเปอร์เซ็น
    บล็อก
    5
    ป๊าดดดดธิโธ๊ สะมาคักแท้หละ แบบนี้ข่อยสิลองเอาไปปลูกเบิ่งก่อนน๊า

ครับอ้ายบ่าวเขียว ลองเบิ่งครับ

ครับอ้ายเอ๋ ผมกะพึ่งสิเห็นนี่ละครับปอดสารพิษบ่บุ้บ่ก้าตอบปานได่

ความเป็นธรรมชาติ การรักษาอนุรักษ์ธรรมชาติ การอยู่กับธรรมชาติอย่างมีความสุข คือสิ่งที่ผมหลงไหลและพยายาม
    ตามหานำมาเสนอเว้าถึงอยู่เป็นประจำ ผมย่างรอบๆ ไฮ่แตงโมเพิ่นเห็นมีฮูปูหลายคักครับ ช่วงปลายเดือนลมหนาวพร้อมกับ
    ฝนตกหนักปูที่อยู่ในฮูใต้สวนแตงพากันออกจากฮู พอน้ำแห้งปูกะขุดฮูจำศีลกันต่อไป อยากให้ผู้ปลูกแตงหรือพืชผักต่างๆ
    ได้ซ่อยถนุถนอมธรรมชาตินำเด้อครับ กรณีสวนแตงนี่ปูบ่ตายหอยบ่ตายกะพอหมั่นใจได้ว่าการปลูกแตงโมของเพิ่นบ่ได้ใช้
    ยาเคมีจนเกินไปถึงขั้นเป็นอันตรายกับสิ่งแวดล้อมโดยรอบ ยาฆ่าหญ้าบ่ได้ใช้แน่นอนเพราะหญ้าหวายหญ้าคายังเขียวเต็ม
    คันนาเขียวเต็มสวนแตงและยังมีคนนำงัวควายมาเลี้ยงใกล้กับสวนแตงอยู่เป็นประจำครับ

สิ้นเดือนสิฮ้อดกะหวังว่าสิได้ไปชิมแตงโมหวานๆ ละครับ

ฮูปูกับป่าแตงครับ

ตื่นตาตื่นใจกับผลผลิต

ครับมาทันพอดีแตงโมปลูกวันนที่ 22 ธันวาคม 2558 มาถึงมื้อนี่กะ 63 มื้อพอดี แตงหน่วยใหญ่ดกเต็มไฮ่
    เจ้าของไฮ่กะท่าทาง..บ่..พอใจในผลงานสำหรับแตงโมแดง แต่แตงโมเหลืองเพิ่นบอกว่าประทับใจครับ

แตงโมพันธุ์สายน้ำผึ้งเนื้อสีเหลือง เบิ่งหน่วยแล้วน้ำหนักบ่หลุดสี่ห้ากิโลกรัมแน่นอน
    เบื้องต้นเพิ่นว่าพ่อค้ามาเบิ่งและจองให้ราคาที่ 9 บาทต่อกิโลกรัม

ลองคำนวณผลผลิตคร่าวๆ ครับ
    ระยะการปลูกผมวัดเบิ่งแล้ว ระยะแถวห่างกัน 2.5 เมตร หนึ่งไร่ปลูกได้ 15 แถว
    ระยะห่างระหว่างหลุม 70 เซนติเมตร หนึ่งไร่กว้างยาว 40 เมตรหรือ 4000 เซ็นติเมตร กะปลูกได้ประมาณ 55 ต้น
    หนึ่งไร่สามารถปลูกแตงโมได้ทั้งหมด 15 แถว x 55 ต้น เท่ากับประมาณ 800 หลุม
    แต่ละหลุมตามที่ผมเห็นมีเถาแตงโมอยู่ 4-6 เถา บางเถากะติดลูกบางเถากะบ่ติดลูกครับ
    คิดแบบถิ่มๆ ให้แตงโมติดลูกหลุมละ 2 ลูกครับ หนักลูกละ 2.5 กิโลกรัม
    สิได้แตงโมทั้งหมดเท่ากับ 2.5 กิโลกรัมต่อลูก x 2 ลูกต่อหลุม x 800 หลุมต่อไร่ เท่ากับ 4,000 กิโลกรัมต่อไร่
    คิดเผื่อไว้อีกเผื่อความเสียหายที่เกิดจากโรคเพลี้ยหนอนแมลงดินฟ้าอากาศ คิดผลผลิตที่ 75% กะยังได้ถึง 3 ตันต่อไร่

ถ้าเป็นไปตามที่คำนวณนแตงโมสายน้ำผึ้งสิขายได้เงินเท่ากับ 3000 กิโลกรัม x 9 บาท เท่ากับ 27,000 บาทต่อไร่ครับ
    แต่สวนนี่เพิ่นปลูกแตงเหลืองอยู่แค่งานเดียวเองครับ น่าเสียดายหน่าสิปลูกหลายๆ

อีกพันธุ์เป็นแตงโมแดงหน่วยดกแต่หน่วยบ่ใหญ่ปานได่ ผลผลิตคาดว่าสิอยู่ประมาณ 3 ตันต่อไร่คือกัน
    ถ้าราคาที่พ่อค้ากำหนดให้อยู่ที่ 5 บาทต่อกิโลกรัม ยอดขายกะประมาณหมื่นกว่าบาทต่อไร่

ผลผลิตอีกสวน

แตงสายน้ำผึ้งปลูกวันที่ 29 ธันวาคม มื้อนี่ 22 กุมภาพันธ์ รวมอายุ 55 วัน ผลแตงมีขนาดน้ำหนักยุ่ราวๆ 3 กิโลกรัมครับ
    ในรูปมีแตงทั้งหมดสิบสองหน่วย อีกสิบถึงสิบห้ามื้อครับเจ้าของสวนจั่งสิลงมือเก็บ

ดกคักหน่วยแตงจุ้มกันปานหมาน้อยนอนแหย่กันยามหนาว

แตงโมแดงใบเขียวงามครับ บ่อยากแหย่บ่อยากเบียดไผขึ้นมาเกิดมาใหญ่เทิงคันแท ต้ะสะออนนำเพิ่นยุ่ครับ

เอาฤกษ์เอาชัย

วันที่ 22 กุมภาพันธ์ 2529 ขึ้นสิบห้าค่ำเดือนสามเป็นวันมาฆบูชา เจ้าของสวนประเดิมเอาฤกษ์เอาชัยกับแตงอายุ 63 วัน
    เพิ่นลงมือเก็บแตงโมมาวางขายใต้เถียงนาข้างสวนนั้นละครับ

แตงสายน้ำผึ้งน้ำหนักสามถึงสี่กิโลกรัมเพิ่นขายลูกละ 50 บาทครับ ถัดไปกะลูกละโลสองโลสิบบาทยี่สิบบาทครับ

เนื้อแน่นดีมีเมล็ดตามปกติ สีเหลืองต้องเอาไปโบ่มอีกมื้อสองมื้อครับอาจสิเก็บเร็วไปยังบ่สุกดี

แตงอายุหกสิบสามมื้อสุกเที่ยะแดงจ่ายว้าย
    มาซิมแตงโมหวานๆ กันเด้อครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ nakorn
    เป็นตะหวานเย็นชื่นใจดีเนาะ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ คนไกลบ้าน2009
    บรรยากาศสุดยอดเลยครับอ้าย นายุใสหน่อครับ? สิไปลักบักโมตอนเดือนแจ้งๆดอกครับอ้าย อิๆ