หัวข้อ: มีไผฮู้แนบ่ว่าต้นอิหญัง แถวบ้านผมเขาเอิ้นว่า ผัก ขยา ทางบ้านไทอื่นเขาเอิ้นว่าหญัง ?

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนอนน้อย หนองกี่
    Nongki / Burirum

มีรูปภาพประกอบ มีไผฮู้แนบ่ว่าต้นอิหญัง แถวบ้านผมเขาเอิ้นว่า ผัก ขยา ทางบ้านไทอื่นเขาเอิ้นว่าหญัง ?

ยอดเป็นหนามอ่อนรสชาติส้มน่อยๆ กินเป็นกับลาบหรือป่นอร่อย แต่ระวังหนามมันซิตำปาก มีไผฮู้แนบ่ว่าต้นอิหญัง แถวบ้านผมเขาเอิ้นว่า ผัก ขยา ทางบ้านไทอื่นเขาเอิ้นว่าหญัง ?

มีไผฮู้แนบ่ว่าต้นอิหญัง แถวบ้านผมเขาเอิ้นว่า ผัก ขยา ทางบ้านไทอื่นเขาเอิ้นว่าหญัง ?

มีไผฮู้แนบ่ว่าต้นอิหญัง แถวบ้านผมเขาเอิ้นว่า ผัก ขยา ทางบ้านไทอื่นเขาเอิ้นว่าหญัง ?

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    เห็นแต่คะเจ้าขายในตลาดอาหารลาวๆ แต่บ่เคยกินจ้า

Moderators สัญลักษณ์ของ สหายพง
    ผมมากับรถผ้าป่า
    บ่เคยกินคือกันแบบนี้ผึ่งรู้ว่ากินได้นี้ละครับ

ร่วมกิจกรรมนำความรู้ สัญลักษณ์ของ เซียนเมา
    แถวทางปักษ์ใต้(สุราษฎร์ฯ)เอิ้นว่า"ส้มป่อย"ครับผม
    ผมกะหลงๆลืมๆคือกัน คันบ่แม่นกะขออภัยเด้อครับเอ้ย...ย่อนว่าเคยเห็นตั้งแต่เป็นเด็กน้อยพู่นน่ะ เฒ่าแม่เลาเคยเอามาแกงเลียงกะทิให่กินยุครับ ใส่กะปิกับกุ้งแห้งจักหน่อย รสชาดสิออกส้มๆเค็มๆมันๆ แซบหลาย...

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ สาวประทาย
    สาวเมืองโคราช ณ กรุงธนบุรี
    บล็อก
    12
    เคยเห็นต้นยุจ้า แต่แถวบ้านบ่กิน จักเอิ้นต้นอิหยังดอก

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไผ่หวาน
    บล็อก
    14
    เอิ้นผักก้านยาจ้า มันสิหอม ๆ ต้องกินยอดอ่อนๆ หนามมันจั่งบ่แข็งทิ่มปาก
    กินกับซุปหน่อไม้ ซุปหมากเขีย เข้ากันดีจ้า

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ไทบ้านพระเสาร์
    ทางไทบ้านพระเสาร์เพิ่น เอิ้นหว๋า "ผักก้านย่า" กินกับ ลาบ ก้อย ป่นปลา ซุบหน่อไม่ แซ่บหลายเด้อ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    อยู่แถวบ้านลุงใหญ่เอิ้นผักกาดย่าไว้กินกับซุปหน่อไม้แมนเมียงมันเลย
    หรือกินกับซุปหน่อไม้ส่ม

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    เอิ้น ผักกาดย่า คับกินกับซุบหน่อไม้แมนเมียงมันคือพ่อลุงใหญ่วาคับ

บ่แม่นส่มป่อยคับ แต่คล้ายๆกัน ส่มป่อยบ่มีขนคับ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ฅนภูค่าว
    นครโคราช บ้านเกิดกาฬสินธุ์
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ เซียงสีผีเป้า
    เอิ้น ผักกาดย่า คับกินกับซุบหน่อไม้แมนเมียงมันคือพ่อลุงใหญ่วาคับ
    บ่แม่นส่มป่อยคับ แต่คล้ายๆกัน ส่มป่อยบ่มีขนคับ

แมนครับแมน บ้านผมกะเอิ้น "ผักกาดย่า" กินกับบซุปหน่อไม่....

http://kanchanapisek.or.th/oncc-cgi/text.cgi?no=14401
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ฅนภูค่าว; 31-01-2013 at 22:07. เหตุผล: เพิ่มรูป