หัวข้อ: ..อู๋ปลายอน( หมกม้อ )

Hybrid View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มลำซี

..อู๋ปลายอน( หมกม้อ )

ช่วงนี้น้ำชีกำลังขึ้นครับ
    ปลายอน(Pangasius macronema)
    เป็นปลาน้ำชีชนิดหนึ่งครับหากินได้เฉพาะหน้าน้ำหลากเท่านั้นครับ
    แม่อยู่บ้านเพิ่นได่ปลายอนเลยฝากมาไห้ลูกชายครับเป็นที่มาของเมนูนี้ครับ

นี่ครับปลายอน

เอา พริก ตะไคร้ กระเทียม ตำรวมกันครับ
    ไส่ผัก อิตู่ ต้นหอม ไบมะกรุดนิดหนึงครับ
    ( ยังไม่ตั้งไฟ)ไส่น้ำปลาแดก ชูรส น้ำปลา เกลือ ไส่หม้อคนไห้เข้ากัน

คนไห้เข้ากัน

จากนั้นเอาขึ้นตั้งไฟอ่อนๆ( ห้ามคนครับเดี๋ยวเละ)
    อย่าไช้ไฟแรงเดี๋ยวไหม้เพราะน้ำไม่มีน้ำ น้ำที่ออกมาจากผักและปลาเท่านั้น

สุกแล้วกินได้ครับ

มาพี่น้องลองจ่ำเมิ่งจักคำดู้ครับ...แซบ ::)

ขอบคุณคุณแม่ครับที่ยังคึดฮอดลูกซายมีหยังแนวกินแซบๆเพิ่นกะคิดฮอด
    ย้านตะลูกเต้าบ่ได่กิน อยู่ไกลปานได๋กะส่งมาไห่กิน...รักแม่ครับ

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ เต็มใจให้เธอ
    ดอกคูณ เสียงแคน ขอนแก่น
    บล็อก
    6
    มื้อนี้มากินก่อนหมู่เลยครับ กำลังหิว อิอิ

กำลังหิวข้าว มาๆๆๆ ข้าวเหนียวฮ้อนๆเนาะ
    8)::)

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    หน้าตาคือปลากะแยงเนาะ เบิ่งจั่งหนึ่งกะคือปลาเซียม เนื้อขาวจั๊ว เป็นตาแซบคักแท้หนุ่มลำซี ตำแจ่วพริกดิบสูตรหนุ่มลำซีอีกจักถ้วยคือสิแซบๆๆๆๆๆๆๆๆๆ โอ้ยจั่งแม่นเป็นตาแซบ

8):gเมนูนี้บ่ได้กินมาดนแล้ว รสซาดเผ็ดๆเค็มจักนอยเนาะ ข้าวเหนียวฮ้อนๆจ้ำ ปลากไผ่เลย:g::)
    ...เปรียบแม่เช่น โคมทองของชีวิต

ช่วยชี้ทิศ ช่วยนำทาง ช่วยสร้างสรรค์

ให้ความรัก ให้ความรู้ ชูชีวัน

ลูกจึงมั่นกตัญญูบูชาคุณ..........เพื่อแม่ แพ้บ่ได้

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ใบไม้สีชมพู
    หมกปลาของมักเลยค่ะ อยากกิน ปลายอนนี่บ่เคยกินจ้า

ป้าดดด...มาทรมานกันคักแท้บาดหนี่น้องหล่าเอ้ย....ส่งมาเด้อพี่สิถ่ากิน กะซั่นบาปเด๋555++
    หยับเด้อ หยับ หยับ บ่หยับนั่งตักเด๋...มักหลายเด้อหมกปลา แต่บ่ฮู้ว่าสิไปหาปลาหยังมาหมกแทนได้ เหลือใจเด้เนาะ.....
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    สมัยอยู่บ้าน ยามนี้ ลง"ตุ้มปลายอน" ได้เป็นหาบพี่น่องเอ้ยย บ่ได้กินโดนแล้ว คือสิแซบเนาะคับ

Queenie
    Guest
    กำลังหิวพอดีเลย แซบหลายน้อ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boy_ubon
    ผมว่าบ่อต้องลองดอกครับ....จ้ำโลด...8)

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ ตรี ศรีเมืองใหม่
    หนุ่มอุบล คนศรีเมืองใหม่
    เป็นตาแซบคักปลาลําชี มีอีกเมนูหนึ่งเด้อสําหลับปลาลําชี หรือปลา ลําเซ คือลาบเตี้ยปลาสร้อย กับผักกระโดน สุดยอดครับ
    :welcome3"...ศรีเมืองใหม่แดนธรรมประเสริฐ ถิ่นกำเนิดหลวงปู่มั่น ลือลั่นสวรรค์ภูหล่น ยลสวยหินผานางคอย ลอยล่องแก่งจุการ งามตระหง่านเสาธงวงกลมใหญ่...">>>>> www.muangmai.ob.tc

Tags for this Thread