หัวข้อ: ลาบเทา กับ แกงบักไข่ผำ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ครูโนช

ลาบเทา กับ แกงบักไข่ผำ

ผู้ได๋เคยกินแนครับ อยากทราบวิธีการไปเสาะหา แบบได๋กินได้ แบบได๋ กินบ่
    ได้ครับ ::)

บ่ฮู้จักปานใด๋แหล่วอาจารย์เอ้ย ผู้ข้าบ่เคยกิน รอถ่าให้ผู้รู้มาตอบเนาะจ้า...
    ได้ยินแต่ผู้เฒ่านำบ้านเพิ่นว่า...เทากินได้สิปั้นจืด พะนะ ลาบใส่ป่นปลา หมากเขือขื่น รสชาดบ่รู้เลยจ้า....
    บักไข่ผำ....อันนี่เคยเห็น แต่บ่เคยกินจ้า...อิอิ เหตุผล บอกบ่ได้จ้า ::)
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน

พอรู้นิดหน่อย

ลาบเทาผมบ่อเคยกินน้อครับกะใด่ยินกะเผิ่นเว่าคือกัน ส่วนไข่ผำเคยเฮ็ดกินอยู่ กะบ่อฮู้คือกันว่าเขาเอามากะสัยน้อครับเอามาแกงใส่ปลากะใด่น้อคับต้มใส่น้ำแมนยุกะต้มใส่น้ำตั้วคั่น แมนครับต้มจนว่าให้มันเลื่ออ้อเจาะเอาผักอีตูใส่หอมดีรสชาติกะแซบละคับปรุ่งรสตามปกติละเด้อคับ กลับบ้านซิไปเห็ดมาให่เบิ่งดอกเด้อ::)::)::)::)

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ lukhin_inter
    อิสานใต้ ประเทศไทย

รอบยิ้มพิมใจ ของมักจ้า

ลูกหิน สิ เว้าถึง ไข่ผำ เด้อ จ้า
    เพราะเป็นของมัก แกงไช่ผำ
    อาหารที่มักอีหลี ลูกหินสิได้จากน้ำพอง
    พืชน้ำเล็ก ๆ ไข่ผำสีเขียว ต้องใช้ เอิ้นหยังหละ
    ผ้าแยงสีฟ้าๆ หรือ ผ้าช้อนเอา จากน้ำ
    แล้วกะทำสะอาด เวลาแกง กะใส่หมูติดมันไปนำ
    ปลาแดกนำ หอม ตะไคร้ กะแกงแบบบ้านเฮาหละ
    แซ่บๆๆๆ แถวอุดร เลย (ภูกะดึง) มีหลาย ...
    อธิบาย บ่ เป็นแต่กินเป็นหละจ้า ::)
    อุปสรรคเป็นได้ทั้งบันไดให้ก้าวขึ้นไป...หรือ
    เป็นภูผาที่ขวางกั้น...ขึ้นอยู่กับว่าจะมองมุมไหน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    มาหนี่ข่อยสิบอก

เทาวะติ ลองหาเบิ่งหม่องได๋มีเทา ก็เอามือไปซาวเบิ่ง เทาลาบต้องเป็นเทาอ่อนๆ สีเขียวใบตอง บ่แมนเทาแก่สีเขียวใบหว้า อันนี่มันแก่ลาบบ่แซบ แต่ว่าเทากินได้ กับเท่ากินบ่ได้ ผมบ่เคยได้ยิน เพราะว่าบ้านผม วาตะแมนเทา ขอให่อ่อนๆ กินได้เหมิด เอามาแล้วกะล้างน้ำ ปั้นให้สะเด็ดน้ำ ลวกน้ำฮ้อน แล้วกะจัดการลาบโลด แซบคัก

ส่วนว่าบักไข่ผำ กะเอาเขิง กระด้งฝัด กระเบียน หรือกะต่า ไปส่อนเอานำน้ำ

แกงไข่ผำ ผมสิ ตำเครื่องแกงโดยเอา พริก กระเทียม หอมแดง สิงไค ใบบักหุด ตำให้แหลก ใส่ปลาแห้งนำให้แกงขุ่นๆ แล้วตั้งหม้อใส่น้ำเอาะเจาะ ใส่เครื่องแกงลงไป พอหอม กะใส่ไข่ผำลงไป ปรุงรสตามชอบ ไผมักใส่หมุกะใส่ ไผมักใส่หอยจุบกะใส่ แล้วยกมากินฮ้อน ให่มันลวกปากเจ้าของ อิอิ สมพื้น!!!!!!!!!

วิธีสังเกตว่าไข่ผำสุก เบิ่งจากสี มันสีเปลี่ยนจากสีเขียวสด เป้นสีเขียวซ้ำๆ จุ่มกุ่ม นั่นล่ะ กินได่ บ่ตาย อิอิอิ

โอ๊ยมาพี่แน่น๊า สิแกงให่กิน

จั่งซั่นละ่ะกะบาทเอ๊ย

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    โอ๊ยมาพี่แน่น๊า สิแกงให่กิน ::) :g
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ครูโนช
    ขอบคุณหลายๆครับที่เว่าให้ฟัง บักไข่ผำแฟนผู้ข่าเคยเฮ็ดให้กิน(แม่ครัวมือใหม่);d
    ใส่น้ำลงไปตั้งครึ่งหม้อ ::) ทำเสร็จ เอ้า! พี่น้องมาสูบน้ำ(แกง)นำกัน บักไข่ผำบ่เห็นเลย

Queenie
    Guest
    เคยกิน ทั้งสองอย่างเลย ทั้งลาบเทา และ แกงไข่ผ้า แซบ คือกัน แต่ว่าตอนนี้ บ่อได้กินโดนแล้วล่ะ อยากกินคืนกัน หากินยาก แล้วล่ะ เพราะว่า สารเคมีหลายกะบ่อกล้ากิน อิอิอิ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ ฝนหลวง
    เคยกินทั้งสองอย่างนั่นละคับแต่เฮ็ดกินบ่อเป็น

เดี๋ยวนี่เทาหายากแล้วคับแต่ไข่ผำสิยังมีเหลียแนยุคับแถวบ้าน

สองอย่างนี่เลยกลายเป็นแนวหากินยากไปเลยเนาะคับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    เคยกินเป็นประจำครับผม แต่ก่อน

ไข่ผำกะแกงใส่น้ำออเจาะ หย่ำหับแหบ ๆ ๆ ซะดอก อีแมเลามักกิน

ส่วนลาบเทา กะต้องเป็นเทาที่สีอ่อน ๆ เหลี่ยม ๆ คือเส้นไหม เอามาสับ ๆ ๆ ๆ

ต้มหม้อปลาแดกใส่ และกะซอยตระไคร้ใส่ คือเครื่องลาบแหล่ว และกะที่ขาดบ่ได้กะบักเขือขื่นบ้านเฮา

ซดกินคนละถ้วย แต่ถ้าหากบ่มีกะไปหาใบบัวบกป่า มายองใบมันกะสิคือลาบเทานั่นล่ะ แต่ต้องกินให้ทัน บ่ซั่นมันสิแข็งโตเป็นวุ้น ที่เอิ้นว่า มันสิเป็นตับเป็ดนั่นแหล่ว

แต่ลาบเทาสิแซบกั่ว มีคนส่ากันว่าลาบเทาสิมีไข่ปลิงปนอยู่และกะไปใหญ่ในท้องวะซั่น จากนั้นข่อยกะเลยบ่กล้ากินปานใด๋

ถ้ากินกะต้องต้มน้ำปลาแดกให้ฮ้อน ๆ ราดลงไป แต่กะให้เสียรสชาตินิดหน่อย

ซูมื่อนี้เทิงบักไข่ผำ (อ่านว่า ผำ ๆ ๆ ๆ เด้อ) กะหากินยากแล่วครับผม

Tags for this Thread