หัวข้อ: ไก่นึ่งไต้น้ำแข็ง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มลำซี

ไก่นึ่งไต้น้ำแข็ง

ฟังซื่อแปลกๆน้อครับ

เครื่องปรุงครับ

ตำกระเทียม พรีกไทยดำ ตะไคร้ ข่า พริกสด
    ไส่ผักอีตู่ ใบมะกรุด ต้นหอม ปรุงรสด้วยคเครื่งปรุงตามรูปข่างบนครับ
    คนไห่เข้ากันครับ บ่ต่องไส่น้ำเด้อครับ
    เอาไส่หม้อหนื่งบ้าเฮานี่หล่ะครับ เอาม้อน้อยไส่น้าปิดข่างบน ไส่น้ำแข็งนำ
    สาเหตุที่ต้องไส่น้ำแข็งคือน้ำข้างบนเย็นข่างล่างร้อน น้ำจากก้นหม้อจะหยด
    ลงไก่ไก่ที่อยู่ข้างล่างครับทำไห้ไก่บ่ไหม้ครับ

ตั้งไฟอ่อนๆ ครับ ถ้าน้ำแขงหมด 1 ก้อน ( น้ำแข็งมือ แสดงว่าสุก)
    อย่าเปิดหม้อก่อนสุกครับ

สุกแล้วครับ

มาลองซิมเบิ่งครับ

ตำแจ่วเฮ็ดน้ำจิ้มแซบๆ..มื้อนี้แถมตำมาถั่วครับ..เซิญแซบครับ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หนุ่มลำซี; 10-09-2009 at 14:20.

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    เออแปลกดี บ่อเคยกิน บ่อเคยเห็น คือเป็นตะแซบแท่ล่ะอ้าย

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ธิดายาเย็น

วิธีการเฮ็ดคือกั่นไก่บ้านธิดาเลยเนาะ แต่ว่าบ่ต้องเอาน้ำแข็งใส่เอาแต่น้ำใส่ซื่อๆ กะแซ่บคือกัน แต่ว่าตอนนี้ขอกินกับหนุ่มลำชีก่อนแนเด้อจ้า ตำถั่วกะเป็นตะแซ่บหลาย น้ำลายไหลๆๆๆๆ

:-*

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    เป็นตาแซบแท้อาว สิได้ไปทดลองเฮ็ดเบิ่งอยู่เด้อนี้ อั่น..มีสูตรไก่ต้มน้ำปลาบ่ อยากฮู้แมะ หว่างสงกรานต์ข้อยเฮ็ดสู่หมู่กิน(อยากโชว์)ไก่โตหนึ่งคัวแล้วใส่หม้อเทน้ำปลาลงจนท่วมเหมิดไปสามขวดใหญ่ ต้มสุกแล้วกินจั่งบ่ได้..เค๊มเค็ม โยนให้หมากับแมวกิน มันดมสูดๆแล้วย่างหนีเสยเลย เหอ ๆ ๆ
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มลำซี
    ตอบท่านศรีสะท้านครับ
    ไก่ต้มน้ำปลาบ่ได่ต้มไส่แต่น้ำอย่างดียวครับไส่น้ำปล่าวนำครับ
    ถ้าต้มไส่แต่น้ำปลาเค็มกินบ่ได่แท้ครับ ::)
    ลองเอาสูตรไปต้มลองเบิ่งครับ

1 น้ำปลาชั้นดี 1 ขวด 750 ml. (1 ส่วน)
    2 น้ำเปล่า 1500 ml. (2 ส่วน)
    3 น้ำตาลทราย 3 ช้อนโต๊ะ
    4 ซีอิ้วดำ 1 ช้อนโต๊ะ (อย่าใส่หลายกว่านี้เด้อ มันสิมีกลิ่นซีอิ้ว มันฉิวครับ )
    5 ไก่ 2 kg.
    ต้มไฟอ่อนๆ ครับ ถ้าไก่หลายกะลองเทียบอัตราส่วนเมิ่งเด้อคับ
    สุดท้ายครับสำคัญอิหลีครับคือ ต้มแล้วเอามาฝากหนุ่มลำซีนำเด้อ
    ::)

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    นี่หละแนวสิไปเฮ็ดกินบาดยามเมือบ้าน ตำน้ำจิ้มแซบๆเนาะ เป็นกับแกล้มคือสิเข้ากั๊นเข้ากัน :g:g

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มน้อยเมืองเพชร
    (t8) หวัดดีคับ หนุ่มลำซี ดูท่านะแซบหลายน้อ บ่เคยได้
    เฮ็ดครับ ว่าง ๆ มาชะอำ มาเฮ็ดให้ข่อยกินบ้างเด้อ ฮาฮา(t

Maximum learning
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ khonsurin
    ท่าตูม สุรินทร์
    บล็อก
    197
    เป็นตาแซบอีหหลีน้อ ทางนี้ได้ไก่บ้านมาก็สับต่อนใหญ่ ตำพริกไทย กระเทียม เกลือ พริกธรรมดา คลุกหมักไว้ประมาณ ประมาณ 30 นาที แล้วนำไปนึ่ง ตอนนึ่งกะใส่น้ำ ประมาณหนึ่งลิตรจ้า นิงจนสุก ก็กินกับแจ๋ว ตำแจ่วแบบนี้ค่ะสูตรคนฟังเพลงค่ะ หั่นตะไคร้หนึ่งต้น ตำละเอียด พริกสด กระเทียม 2 กลีบเพราะไม่ชอบฉุน ตำละเอียด บีบน้ำมะนาวไว้สักสิบนาที แล้วจึงใส่น้ำปลา แซบอย่าบอกใคร สูตรของคนฟังเพลงเองจ้า

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ หนุ่มลำซี
    ตอบท่านศรีสะท้านครับ
    ไก่ต้มน้ำปลาบ่ได่ต้มไส่แต่น้ำอย่างดียวครับไส่น้ำปล่าวนำครับ
    ถ้าต้มไส่แต่น้ำปลาเค็มกินบ่ได่แท้ครับ ::)
    ลองเอาสูตรไปต้มลองเบิ่งครับ

1 น้ำปลาชั้นดี 1 ขวด 750 ml. (1 ส่วน)
    2 น้ำเปล่า 1500 ml. (2 ส่วน)
    3 น้ำตาลทราย 3 ช้อนโต๊ะ
    4 ซีอิ้วดำ 1 ช้อนโต๊ะ (อย่าใส่หลายกว่านี้เด้อ มันสิมีกลิ่นซีอิ้ว มันฉิวครับ )
    5 ไก่ 2 kg.
    ต้มไฟอ่อนๆ ครับ ถ้าไก่หลายกะลองเทียบอัตราส่วนเมิ่งเด้อคับ
    สุดท้ายครับสำคัญอิหลีครับคือ ต้มแล้วเอามาฝากหนุ่มลำซีนำเด้อ
    ::)
    อดว่าแหน่อาว..ข้อยบ่ฮุ้เนาะ จักไผเอาสูตรมาให้ ว่าให้น้ำปลาท่วมหลังไก่เด้อ พะนะ ข้อยกะเฮ็ดนำซั้นแลว เค็มจี่หลี่ กินกะบ่ได้แมะ ยกไปให้คนฟังเพลงเลา..เลาหย่ำคำหนึ่ง...แอะ พะนะ โอ๊ยย เนาะก๋าว่าสิทำคะแนน...บ่ได้ผลอาวเอ้ยยย หน่ายหลาย
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

แปลกดี แต่เบิ่งแล้วคือสิเป็นตาแซบหลายอยู่หล่า บ่ได้แล้ว ต้องลองเบิ่ง...
    อ้ายทิดคำศรีคือใส่หน่อยแท้น้ำปลานะ แค่ท่วมหลังไก่ คือบ่ใส่ให้ได้พายเรือโลดอ้าย นัวคักตั๊ว ::)
    เดี๋ยววันจันทร์ ส่งการบ้านเด้อน้องหล่า หนุ่มลำชี แต่เป็นไก่ธรรมดาเด้อ หาบ่ได้ดอก ไก่แม่ไข่หั่น...สุดยอด ผู้ชายอิหยังเฮ็ดแนวกินเก่งแท้ 8)
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่