หัวข้อ: ต้มเห็ดจิ่ม แจ่ว พร้อม ปลาแห้ง

เฒ่าบ่อยอมเฒ่า
    Guest

ต้มเห็ดจิ่ม แจ่ว พร้อม ปลาแห้ง

ต้มเห็ดจิ่ม แจ่ว พร้อม ปลาแห้ง

นํ้าพริก หรือ ภาษาบ้านเฮา เอิ้นว่า แจ่วพริก วิธีทำกะมีดั้งนี้ครับ

พริกป่น 3 ช้อนแกง ลงใส่ในครก พร้อม ปลาร้า 2-3 ตัว
    ต้นหอมป้อม หรือ ต้นผักชี , ผักชีลาว, ผงชูรสพอประมาณ, ถ้ามีหมากกอก อีสาน แห่งแซบหลาย
    แล้วนำปลาร้าไปโครกให้เข้ากันจนปลารัา ละเอียดพอประมาณ เสร็จแล้วนำหมากกอกอีสาน ต้นผักชี , ผักชีลาว, ผงชูรส ใส่ลงไปในครก โครกอีกครั้ง ให้เข้ากัน เสร็จแล้ว นำ เครื่องปรุงใส่ ตามรสชาติที่ต้องการ แค่นี้ล่ะครับก็ใด้แล้ว แจ่วอีสาน ( เคล็ดลับของแจ่วให้พอดี ขึ้นอยู่กับนํ้าปลากับมะนาว เพราะว่าแจ่วจะเหลวเกินไป )

เห็ดต้ม ง่ายมากครับ เลือกเห็ดตามที่ชอบ จะ ต้ม หรือ นึ่ง ก็ใด้ทั้งนั้น
    ปลาแห้ง นี่ หรือ คนอีสาน เรียกว่า ปลา ขี้โก๋ ครับ

นึ่งเห็ดจิ่ม แจ่ว พร้อม ปลาแห้ง แต่ปลาแห้งถ้าจะให้มีรสชาติต้องเป็นปลาของ ต๊ะ น่ะครับ แแซบ อีหลี::)8)

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ ข้าวปาด
    บล็อก
    1
    ปลาขี่โก๋แห้งปิ้ง กับข้าวเหนียวนึ่งใหม่ๆๆ ฮอ้นๆๆๆๆ จ้ำแจ่วนำ สุดยอดๆๆๆๆๆๆๆ น้ำลายยอ้ยแล้ววว อิอิ

เพื่อนตุ่น...ภาพนะบ่ได้หายไปไสดอก แก้ไขให้แล้วเด้อจ้า....
    ขอแหน่ปลาแห้งนะ โอ้ยยยย อยากกินปิ้งปลาแห้งเด้.....
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หลานพระรถ
    เมืองพระรถธานี, ชลบุรี
    มีผักฮ่องเต้มาร่วมจิ้มแจ่วนำจ้า...สดจากแปลงไร้ดินของหลานพระรถเองจ้า

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    หิวข้าวแลงคักแท้บาดนี้แหม นำจักหวดแหน่คับ:g:g

Queenie
    Guest
    หวิแล้ว อยากจังเลย น้ำลายไหล หมากกอก บ่ได้กินนานแล้ว
    คืนสิส้มดีน้อ กับข้าวร้อน ๆๆ สุดยอด

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มลำซี
    บ้านผมเอิ้นว่าปลาหัวขาดครับ
    ปิ้งแล้าหย่ำป้อนเด็กน้อยกะได้ครับ
    ตอนเป็นเด็กน้อยกินแบบนี้หล่ะครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boy_ubon
    ระวังเค็มเด้อ อาว..อย่าจั้มแฮงหลายเด้อแจ่วนั่น...

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ธิดายาเย็น

เรื่องฮิตน่าอ่าน

เฮ้อ ..เข้ามาบ้านมหาแต่ละมื้อบ่เฮ็ดหยัง เข้ามาหาแต่แนวกินเผิ่น ย้อนว่าครัวบ้านมหามีแต่ผู้เฮ็ดแนวกินแซ่บๆ แถมเป็นแนวมักอีกต่างหาก วั่งฮั่นกะไปกินเนื้อจุ่มมา สุดยอดอาหารอิสานบ้านเฮาเลยจ้า

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ ฝนหลวง
    น้ำลายย้อยนำ งูเหลียมเกี้ยวเด้อคับกินบ่อแบ่งอิอิ

เป็นตาแซบเนาะคับ:g:g 8)8)

Tags for this Thread