หัวข้อ: มีใครรู้จักคำนี้บ้างครับ.....

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ มะก่ะถุ๋น

มีใครรู้จักคำนี้บ้างครับ.....

คำเว้าภาษาผุไท โบราณ เด้อคับ คำว่า "ขี้กะโล่ะโท่ะ" เผอฮุจักคำแปลแหน่ ทิ้มข้อความไว้เด้อ ผุโซคดี สิพาไปกินน้องงัว เด้อคับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มลำซี
    บ่แม่นแต่ภูไทยครับที่เว่าคำนี้
    โคราชกะเว่าคือกันครับ
    "ขี้กะโล่ะโท่ะ" แปลวา ฮ่าง พัง หรือว่า ไช้บ่ได่ อิหยังประมาณนี่ละครับ
    บ่รู้ว่าสิตรงกันบ่เด้อ
    ตอบบ่ถึกกะขอกินบ่ได่บ้อครับน้องวัวแหมะ ::)

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1
    หวัดดีครับ บ่าวหนังสะติ๊ก (มะก่ะถุ๋น) ยินดีต้อนรับเข้าสู้บ้านมหาครับ คือมิใช้ชื่อหัวโล้ยหละ เหอๆ

ขี้กะโล่ะโท่ะ = ไม่ได้เรื่อง ใช้ไม่ได้ หาดีไม่ได้

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ lukhin_inter
    อิสานใต้ ประเทศไทย
    เชื่อ ตาม อ้ายฅนภูไท หละกัน ขอลอกคำตอบแน๋
    คั่นถูกไป กินนำกันเด้อจ้า ..........
    อ้ายฅนภูไท กะ ลูกกะสุนนั้นหละ
    อุปสรรคเป็นได้ทั้งบันไดให้ก้าวขึ้นไป...หรือ
    เป็นภูผาที่ขวางกั้น...ขึ้นอยู่กับว่าจะมองมุมไหน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มน้อยเมืองเพชร
    ::) หวัดดีคร๊าฟ มะก่ะถุ๋น คำตอบที่ฅนภูไทตอบ ผมว่าถูกแล้วคร๊าฟ แต่ที่เมืองเพชร
    ที่บ้านผมเขาเอิ้นอีกอย่าง แต่ความเดียวกันคร๊าฟ ฮาฮาฮา มาดูกัน8)

ขี้กะโล่ะโท่ะ แปลตามภาษาเมืองเพชร คือ ใช้ด้ายไม่ ด้ายเรื่องไม่ มี้ดีไม่เลย ::)
    ขยายความอีกคร๊าฟผ๊ม

ใช้ด้ายไม่ คือ ใช้ไม่ได้ ::)
    ด้ายเรื่องไม่ คือ ไม่ได้เรื่อง ::)
    มี้ดีไม่เลย คือ หาความดีไม่มีเลย ::)

อันนี้เป็นภาษาท้องถิ่งของเพชรบุรีครับ เวลาพูดจะออกเสียงเหน่อ ๆ คร๊าฟ
    อ้อ รางวัลถ้าเป็นน้องวัวก้ออยากลองกินดู แต่ถ้าเป็นน้องเมียจะดีกว่าน้อ ฮาฮา
    ล้อเล่นนะคร๊าฟ

ศึกษาหาความรู้
    เพชรบุรี ราชบุรี สมัยก่อนก็โดนต้อนมาจากทางอิสานหรือเหนือ หรือมาจากลาวตอนไปยึดเมืองขึ้น

Moderators สัญลักษณ์ของ สหายพง
    ผมมากับรถผ้าป่า
    ทางบ้านผมคำนี้มันเป็นคำขยายของกิริยา แบบว่า เฮ้ดซ่ำนี้มันบ่ดีเฮ้ดพอขี่ขี้กะโล่ะโท่ะ
    แล้วแต่เวลาใช้ว่าสิเอาไปใช้กับหยังแต่ที่แน่ๆบ่ว่าสิไปต่อกับประโยคได๋ผลลับออกมามันกะบ่ดี