หัวข้อ: หอยแครงลวกจิ้มน้ำจิ้ม

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28

หอยแครงลวกจิ้มน้ำจิ้ม

สวัสดีจ้าพี่น้องบ้านมหาเฮา
    ไปเดินตลาดมา มีอาหารทะเลสดๆ เห็นหอยแครงน่ากิน กะเลยซื้อมาลวกจ้า
    มาเด้อจ้า มาแกะหอยแครงนำกั๋น

ลวกหอยแครง
    ส่วนประกอบและวิธีทำจ้า

หอยแครงสดๆล้างให้สะอาด ถ้าหอยแครงนั้นเป็นหอยแครงที่มีดิน
    กะต้องเอาดินออก โดยตำหมากพริกแดงแช่หอยไว้(ให่หอยแสบแล้วหอยจะอ้าปาก)เอาดินออกมาจ้า

ต้มน้ำให้เดือด เอาหอยแครงลงไปลวก 3 นาที ตักขึ้นจากน้ำพักไว้ ตักใส่จานรอเสริฟ
    กับน้ำจิ้ม

น้ำจิ้ม

พริกแดง กระเทียม โขลกให้เข้ากัน บีบมะนาวใส่ ใส่น้ำปลา

เสริฟกับหอยแครงที่ลวกไว้

มามามามานั่งล้อมวงมา

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ ฝนหลวง
    บ่อจิ้มกะกินได้เด้อสาวอี๊ทหอยแครงนะของมักอ้ายเลย

น้องอี๊ท เหลือบ่ล่ะ ให้เอื้อยเด็กน้อยกินนำแนะจ้า...กินหอยแครงบ่ย้านปากเบี้ยวดอก..อิอิอิ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ jack_sarakham
    ตัวใหญ่ๆสดๆคือซิหวานหน้อครับ ผมมักน้ำจิ้มที่ไส่ถัวดินบดนั้นแม้ครับ หอมๆหวานๆแซบคัก ปิ้งกะแซบเด้ครับ::)

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน
    น้องอี๊ทอันนี่ของมักอ้ายเลยละอ้ายมักซิเอามาแป๊ะซะตั้วห้อกับสลัดเนาะครับลวกหมี่ห่อนำบาดนิปุ้มคำใหญ่ๆๆแซบหลาย::)

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน
    น้องอี๊ทอันนี่ของมักอ้ายเลยละอ้ายมักซิเอามาแป๊ะซะตั้วห้อกับสลัดเนาะครับลวกหมี่ห่อนำบาดนิปุ้มคำใหญ่ๆๆแซบหลาย::)
    ตาสิค้าง ตาสิเหลือกเด้อ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ชายหล่ามาดามศรี
    เมี่ยงใส่ผักคะน้านำกะแซบเด้อคราฟ ใส่ขนมเส้นนำ ตามด้วยน้ำจิ้ม อ้าปาก กว้างๆๆ แซบยกให้เรยเมนูนี้คราฟ