หัวข้อ: แจกโน๊ต ลายพิณ ลายแคน ลายโปงลาง

ทีมงานกลองยาวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ มือพิณน้องใหม่

ดูวีดีโอ YouTube ออนไลน์ แจกโน๊ต,ลายพิณ,ลายแคน,ลายโปงลาง

ก่อนอื่นกะกราบสวัสดีพี่น้อง ซุคนครับ
    เนื่องจากว่าช่วงนี้ตัวกระผมเองนั้นกะค่อนข้างยากเวียกเอาซะเหลือเกินบ่ค่อยมีเวลาเข้ามาเบิ่งปานได๋.......ก่อนหน้านี่สมาชิกมีเรียกร้องมาหลายครับว่าอยากได้ลายพิณไปหัดเล่น ผมกะเลยเห็นความสำคัญตรงจุดนั้น จึงได้ไปรวบรวมลายพิณ(ส่ำหาได้) มาให้พี่น้องบ้านเฮาเอาไว้หัดเล่นกัน .....
    มามื่อนี่กะมีแนวมาฝากมือพิณซุคนครับ เป็นลายพิณหลายๆแบบที่เอาไว้หัดเล่นกัน หวังว่าคงสิเป็นประโยชน์ต่อพี่น้อง ซุคนเด้อคับ

ซ่อยอนุรักษ์วัฒนธรรมอิสานกันต่อไป........

กนบติงติง

ข้าวต้องลม

คิดฮอดบ้าน

จุฬาเล่นลม

จุฬาสารภัญ

ชากใบ

ช้างขึ้นภู

ซันตรูจน์

ซัมฮะ

เซิ้งกะโป๋

เซิ้งภูไทเกี่ยวข้าว

เซิ้งภูไทดำนา,เซิ้งกาฬสินธุ์

เซิ้งภูไทสามัคคี,เซิ้งชัยภูมิ

เซิ้งภูไทสาวไหม

เซิ้งสวิง

เซิ้งเฮ็ดนา

ดอกคูณเสียงแคน

ตั๊กแตนตำข้าว

ตังหวาย

เต้ยกันตรึม

เต้ยสามจังหวะ

เต้ยหัวโนนตาล

ไทดำรำพัน

นกไซบินข้ามทุ่ง

นกไซบินข้ามทุ่ง1

บายศรีสู่ขวัญ

พม่ารำขวาน

เพลงเดือนเพ็ญ

ภูไทสามเภ่า

มโหรีอิสาน

เมดเลย์เรือมปันโจว

แมงคันโซ่

แมงภู่ตอมดอกไม้

แม่ฮ่างกล่อมลูก

รำกลองยาว

รำเข็ญฝ้าย

รำดึงครกดึงสาก

รำไทภูเขา

รำปั้นหม้อ

รำแหย่ไข่มดแดง

รำไหว้ธาตุ

เรือมปันโจว

ลมพัดพร้าว,รำพัด

ลมพัดพร้าว

ลายคิดฮอดบ้าน(ลายน้อย)

ลายแคน

ลายโปงลาง

ลำกล่อมทุ่ง

ลำคอนสวรรค์

เวียงจันทร์เวียงใจ

ศรีโคตรบูรณ์,ลมพัดไผ่

ศรีทันดร

ศรีผไทสมันต์

สังศิลป์ชัย

สาวคอยอ้าย

ไหว้ครู

ฮำฮีฮำฮอน
    สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

มือพิณพ่อลูกอ่อน
    Guest

re: แจกโน๊ต ลายพิณ ลายแคน ลายโปงลาง

แหม ขอบคุณมาก

ผมไม่ค่อยเหมือนชาวบ้าน ถ้าดีดตามโน๊ตจะดีดไม่ได้เลย
    อ่านโน๊ตได้ แต่จังหวะไม่ถูก และ ช้า จำยากกว่าดีดตามเสียง

ผมดีดโดยวิธีฟังเสียงแล้วดีดตาม

ได้ผลเร็ว และ ง่ายด้วย

การดีดตามเสียงหลักมันง่ายๆ อยู่จุดเดียว คือ คุณจับคีย์เขาได้ไหม
    ถ้าจับคีย์ได้หละก้อ ง่ายยิ่งกว่าปลอกกล้วยเข้าปาก

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม

re: แจกโน๊ต ลายพิณ ลายแคน ลายโปงลาง

ก่าเป๋นบุญอย่างหนึ่งเด้อครับที่อ้ายกุ้งนำความรุมาหัยเด็กน้อยหัดไหม่แกะกัน..ขออนุโมทนาสาธุนำเด้ออ้ายซาย..กิกิ

บ่าวโนนตาล

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์

ขอบคุณ คร๊าบๆๆ ถ้ามี...เสียงประกอบ แต่ละลาย จิสุดยอด เลย ครับ.....จัด มาใส่กัน แน่ มื้อพิณฯ...

กะเลิงสกล
    Guest

มือพ่อลูกอ่อนลาวเก่งแล้วเนาะ สะออนหลายแด้ เจ้าเล่นพิน หรือกีตาร์หึ....

ขอบคุณหลาย ๆเด้อ.......

นักการภารโรง สัญลักษณ์ของ บ่าวคนเดิม
    Amphoe Det Udom
    บ่มีลิขสิทธิ์บ่น้องกุ้ง สู่มื้อนิผมกะบ่ไว้ใจฮอดศิลปะพื้นบ้านเฮาเด้
    รู้สึกซิเป้นเงินเป็นทองเบิ่ดแล้ว เดี่ยวนิ
    ขอบพระคุณสมาชิกและทีมงานที่เคารพรักทุกท่าน

ทีมงานกลองยาวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ มือพิณน้องใหม่
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บ่าวคนเดิม
    บ่มีลิขสิทธิ์บ่น้องกุ้ง สู่มื้อนิผมกะบ่ไว้ใจฮอดศิลปะพื้นบ้านเฮาเด้
    รู้สึกซิเป้นเงินเป็นทองเบิ่ดแล้ว เดี่ยวนิ

ติ๊ครับ อันนี้ได้มาโดนเติบแล้วสมัยยังเป็นบ่าวเล่นนางรำ โอ๊ะบ่แม่น เล่นในวงโปงลาง เดี๋ยวจั่งได๋ผมกะสินำเช็คเบิ่งให้เบิดกันพลาดครับ อ้ายบ่าว
    สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์

บ่าวมน
    Guest
    ขอบคุณหลายๆครับ ผมอยากได้โดนแล้ว

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ คมคาย ครบุรี
    ขอขอบคุณหลาย ๆ เด้อครับอ้าย ถ้าบ่เข้าใจสิสอบถามเกี่ยวกับเรื่องพิณได้บ่ครับ..ขอบคุณอีกครับ

prapas_bak
    Guest
    ขอบคุณหลายเด้อ มือพิณน้องใหม่ ซิพยายามเล่นไห่ได้ ตอนนี้ยังงงๆ
    หากไผมีคำแนะนำ วิธีดีดพิณ กะบอกกัน แนเด้อ ขอรับ

Tags for this Thread