นี่ละคับส่าหลังบ้านเบิ่งไกลๆสิเห็นบ้านเด้อนั่นคั่นก้มลงเบิ่งใกล้ๆเงาต้นไม้กะสิเห็นปลาบ่อนอยู่บุ๋งๆ..
มาเด้อหากินใกล้บ้านใกล้อีหลีเด้

ได้หม่องแล้วกะหว่านเลยน้อง..นั่นน้องชายผมเด้อส่วนผมนะเป็นตากล้องไปก่อนนี่ละสิทธิพิเศษอ้ายซายใหญ่เอิ้กๆๆๆ....
มาเด้อหากินใกล้บ้านใกล้อีหลีเด้

ออกกล้องจักหน่อก่อนพอเป็นหลักฐานว่าได้ไปนำเขาเฮ่อๆ...

เอ๋าลงไปง่มๆซาวๆเบิ่งจักบาดกะนะและกะเข้ากล้องจักหน่อยพอเป็นพิธี555+....

นี่ละเป็นใด๋บาดแรกเด๋นี่กำคอมาเลยพี่น้อง555+...แซบแท้

แล้วกะบาดสองบาดสามกะเอาสำนี่ละพอกินบ่ต้องมากมายอิอิ...

เอ๋ามันคือหยุ๋งเยิ๋งงะเอาๆๆคนละหน้าที่ผุฆ่ากะกะลังคั่วปลากับบันทึกภาพนี่ละได้ชอยเขาแล้วที่นี่เด้อ...

อันนี่กะน้องอีกพุนึ่งพะนะหน้าที่ไล่ปลากับซื้อเหล้า

ระหว่างรอต้มผุฆ่ากะไปเอามดแดงมาเว๋อยมีแต่ใข่ใหญ่ๆจักมดแดงหยังนำไปเอาใข่ข่อยฮอดในกุงเกงในกัดพร้อมเออะๆ แต่กะได้บักม่วงมานำเป็นกับแกล้มฮ่าๆ...

พุ่นนะเบิ่งแน่ต้มคักอีหลีกะลังได้ที่เลยแล้วกะตักใส่ถ่วยหาตำบักหุ่งเข้าเหนี่ยวมาอีกบาดทีนิหึๆๆ...
มาเด้อหากินใกล้บ้านใกล้อีหลีเด้มาเด้อหากินใกล้บ้านใกล้อีหลีเด้

พร้อมแล้วละบาดนี่หาลงกินสังเกตเบิ่งเด้อบักสองซาวทางข้างนั่นละจุดประกาย

เอาๆๆมาเด้อพี่น้องกินเข้ากันไสยๆๆคิวไผ วนทางใด๋หน่อข่อยจำบ่ได้เอ๋าๆๆคั่นเอาๆๆผุมาทักทายก่อนนี่ละยกๆจักเบรกพอกินเข้าแซบละ...อื่มๆ..

.........นี่ละเด้อครับพี่น้องวิถีชีวิตหมู่ข่อย ถึงสิไปเรียนอยู่ไกลเฮ็ดงานอยู่ไสยอยู่ดีซำบายปานใด๋กะบ่อยากลืมการหาอยู่หากินแบบบ้านนาเฮา
เฒ่าพ่อเฒ่าแม่กะใหญ่มาจนสอนลูกฮู้จักความปานนี่กะได้กินนำจังสี่ละ พ่อหลวงท่านกะให้ปรัชญาชีวิตไว้ว่าให้กินอยู่แบบพอเพียงช่วยเหลือตนเองได้จนได้มีกินจนฮอดมือนี่ละครับผม