หัวข้อ: วิธีการเฮ็ดบักม่วงแผ่น (มะม่วงกวน)

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ หล่อร้อยเมตร

รอบยิ้มพิมใจ วิธีการเฮ็ดบักม่วงแผ่น (มะม่วงกวน)

การเฮ็ดบักม่วงแผ่นเป็นการถนอมอาหารอีกแบบหนึ่งครับ เก็บไว้กินได้โดนแซบนำ บางลังเทื่อกะเก็บไว้เป็นปีเลยเด้อครับ เก็บไว้กินยามดำนา ขึ้นจากหน้านาเมื่อยๆได้บักม่วงแผ่นกับข้าวเหนียวกะแล้วคาบไปยุเด้ผมกะดาย ตอนนี่บักม่วงกะสุกหลายหาเก็บนำวัดแหน่กะเลยสิลองเฮ็ดไว้กินสั่นดอกครับ บ่เคยเฮ็ดดอกมีแต่เถ่าแม่เลาเฮ็ด แต่มื่อนี่เฮ็ดเองครับแบบว่าบ่มีผุส่อยเลยอยู่นาคนเดียวเก็บบักม่วงไว้กะเลยลองเฮ็ดตามสูตรโทรถามเถ่าแม่นำครับ อุบอิบ

วิธีการเฮ็ดบักม่วงแผ่น

1. ล้างบักม่วงให้สะอาดแหน่เด้อจั่งสิบ่คันคอยางบักม่วง (บักม่วงน้อย บักม่วงใหญ่ บักม่วงเอิ่กร่อง บักม่วงน้ำดอกไม้ เฮ็ดสมกันได้ครับ)

2. ฝานเปือกออก หล่อนแกนออกสับให้เละๆนำเด้อครับ

3. กะเอาผ้าแหง่งบ้านเฮาหละครับกรองเอา บีบเอาแต่น้ำหรือกากที่ลอดออกมาจากผ้าแหง่งมันจั่งละเอียดครับ

4. เอาไปตั้งเตากวนกะหว่าฟดจัก 15 นาทีกะปงลงเด้อครับตอนตั้งเตาต้องคนดู๋ๆเด้อครับจั่งสิบ่ไหม้หม้อ ถ่าไหม้หม้อมันสิขิวหลายกั่วหอมครับ

5. ป่อยให้เย็นแล้วเอาไปลาดกับใบตองครับ แต่ผมใช้ผ้ายาง แล้วเอาไปตากแดดมื่อหนึ่ง พอฮอดยามแลงกะเอามาลอกออกครับ แล้วตากอีกแดดหนึ่ง

กะสิได้บักม่วงแผ่นกรอบๆบ่ติดแข่วครับถ่าตั้งไฟบ่ดน แล้วกะตากแดดประมาณจักสองมื่อแล้วเอามาตัดพันเก็บไว้เด้อครับ

วิธีการเฮ็ดบักม่วงแผ่น (มะม่วงกวน)

วิธีการเฮ็ดบักม่วงแผ่น (มะม่วงกวน)

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย หล่อร้อยเมตร; 22-05-2009 at 13:51.
    คาดสิได้ลอยมาคือปลาเน่า ... สั่นแล๊ววว

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ลูกอิสาน
    ช่วงนี้มักม่วงสุกหลายพอเฮ้ดเก็บไว้กินอยู่ได่หล่ะน้อจ้า สิได้ตื่นแต่เดิกลุกไปหาเก็บมักม่วงแข่งกับเด็กน้อยแล้วที่หนิ มาเฮ้ดมักม่วงแผ่นคืออ้ายหล่อซั่นดอกหว่า อิอิ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน
    แม่นเหลือยุบ่อน้อครับส่งมาทางเกาหลีจักโลแน่ครับอยากกินบักม่วนทางบ้านเฮาแหม๋ครับ แต่ก่อนกะเป็นเด็กน้อยกะพากันทำไว้กินยุครับคิดพ้อตอนไปหาเก็บมักม่วงหลายๆๆบ่อรู้ว่าซิทำจั่งใด๋มีกะเฒ่าแม่ละครับเฮ็ดไว้ให้กิน

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ยามเมือไถฮุดนา กะแล้วย้อนนี่ล่ะ บ่ายเข้า ดีคัก

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ลาวสวิส
    เห็นแล้วน้ำลายไหล คิดฮอดบ้านนำ....เว้าแล้วกะคิดง้อยามกินแล้วมันติดแข้วนี้ละ้เนาะ...

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ
    อ้ายหล่อ คือเป็นตาแซ่บแท๊แบ่งหลินนำแหน่อ้าย สิไว้บ่ายข้าว

ยามลงนาแหม๋อ้าย บ่แม่นไปเก็บหมากม่วงสุกมาแต่วันซะบ่ล่ะหั่น

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวกุดชุม
    บล็อก
    3
    เอาบักม่วงน้อยแห่งแซบคักเด้อพี่น้อง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ miaw
    เฮ็ดยามใด๋มือโพง ยามนั้น เวลาคนมันเดือดขึ้นมาใส่มือค่ะ อิอิ

Teemunt
    Guest
    จำได้บ่มื่อลมพัดแฮง เฮาแล่นแข่งกันเก็บหมากม่วง เจ้ากะยังยาดได้ตั้งหลายพวง ยาดบักม่วงจนหลวงพ่อเพิ่นไหล่:1-

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ท้าวมนตรี
    ขอบคุณหลายๆครับ สีสันน่ากินแท้เนาะ เฮ็ดก่ายากกว่าซิได่กิน

Tags for this Thread