หัวข้อ: ชื่อเด้อชื่อ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ลาวสวิส

บ้านมหาโพสต์ ชื่อเด้อชื่อ

อันว่าชื่อในสมัยก่อนนั้นผู้เฒ่าเพิ่นกะตั้งให้ตามกะเหยิมเนาะ เพราะเพิ่นบ่ได้ไปฝากท้องคือสุมื่อนี้เนาะค่ะ เพิ่นกะเลยบ่ฮู้ว่าเด็กน้อยในท้องแม่นั้นเป็นผู้ชายหรือผู้หญิง เพิ่นกะเลยบ่ได้เตรียมตั้งชื่อไว้ท่า พอลูกคลอดออกมา หมอตำแยเอิ่นบอกว่าได้ลูกผู้ชายหรือผู้หญิงเด้อทอนั้นละ ผู้เป็นพ่อกะงวกซ้ายงวกขวา เห็นอิหยังเป็นตาตั้งเป็นชื่อ เพิ่นกะเอามาตั้งให้โลดตั่ว นับตั้งแต่ของกินไปจนฮอดของใช้เนาะค่ะ บ่ว่าซิเป็น บักต้องแลง บักแขง บักเขือ บักพริก บักหนาว บักแตงโม บักน้ำเต้า บักเงาะ บักสีดา มีฮอดชื่อผักชื่อหญ้ากะว่ากันไปเนาะค่ะแล้วแต่เพิ่นซิแนมไปเห็นอิหยังในตอนนั้นว่าซั่นเถาะ หมู เห็ด เป็ด ไก่ ปู ปลา นา น้ำ กบ เขียด หอย กะว่าไปที่ไล่มานี้ชื่อคนเด้อค่ะ บาดนี้พวกของใช้กะซิมีชื่อว่า หมอน หวี ช้อน แปง แป้ง โอ้ยไล่ไปบ่เบิ่ดดอกเนาะค่ะกะแค่ยกโตอย่างมาเล่าสู่กันฟังทอนั้นละ แต่ผู้ข้ากะบ่ฮู้ว่าขเจ้าตั้งเป็นชื่อเล่นฮือว่าชื่ออิหลีเพราะว่ากะยังมีให้ได้ยินยุ แต่ว่าคนสุมื้อนี้ส่วนใหญ่เพิ่นกะเอามาตั้งเป็นชื่อเล่นซะมากกว่าและกะเติมคำนำหน้าให้มันฟังเบิ่งสุภาพขึ้นกว่าเก่า คือจังคำว่าน้องแตงโม น้องบักขาม น้องพริก น้องปู น้องปลา กะว่าไปเนาะค่ะ อีกอย่างเด็กน้อยสุมื้อนี้พากันนิยมชื่อฝรั่งพู้นตั่ว ชื่อพวกนี้เพิ่นว่าเชยรับบ่ได้พะนะ โตผู้ข้าเองกะมีหมู่ชื่อ จิ๋ม เำิ่พิ่นกะจ่มเช้าจ่มแลงอยู่คือกันว่า จักพ่อแม่ตั้งมาได้จังได๋ เพิ่นว่าคันนั่งรถเข้าไปในเมืองในนา อย่าเอิ่นชื่อเฮาเด้อ "อายคนวะ"ว่าซั่นเพิ่นว่า แต่กะเว้าไปแล้วชื่อที่พ่อแม่เฮาเพิ่นตั้งให้นั้น บ่อว่าซิชื่อเล่นฮือชื่ออิหลีมันกะดีเบิ่ดนั้นละเนาะพี่น้องแม้นบ้อค่ะ...
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย คนตระการ...; 12-06-2009 at 11:43. เหตุผล: ให้ตัวใหญ่ขึ้น

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเหงาคนไกลบ้าน
    หวัดดีครับพี่ น้องมาเเจมนำเดี่ยวซิเว่าที่มาที่ไปของหนุ่มเหงาชื่อนั้นท่านใด้แต่ใด่มา
    แม่เล่าสู่ฟังว่าตอนซิให้กำเนิดผมแม่ทำหมันแล้วครับบ่อนึกว่าซิมีลูกมาเกิดอีกครับ
    แล้วตอนคลอดออกมากะบ่อร้องย่ากะเลยเอาชายผ้าสิ่นนี้วีวาบวีวาบ แม่เลยตั้งชื่อว่า บุญมี ครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ ฝนหลวง
    ฮ่วยอิพ่อผมแนมเห็นหยังน้อคือเอามาตั้งชื่อไห่ผมว่า จง กลับบ้านรอบนี่สิได้ส่อละ
    รู้แล้วที่มาของนิคเนมบาดนิ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ แหลวแดง
    เกิดมาที่แรกโตแหล่โตเขียวว่าซั้น อี่พ่อเลยตั้งซื่อว่าบักเขียวๆๆ ตอนเรียนประถมเหมิดห้องมีสามสิบคน ซื่อเขียวซะสี่คน หลายกว่าหมู่ 555

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    แม่นอยู่ครับ หมู่ผมกะมีคือกัน. ซื่อ จ่อย แห้ง สว่ย เบี้ยว..มีอีกหลายครับ

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ ต่วง
    โอ้ยหมู่ผมสมัยเป็นนักเรียนมัธยม แฮ่งซือ สีดา นามสกุล ใจดำ อีกต่างหาก

Maximum learning
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ khonsurin
    ท่าตูม สุรินทร์
    บล็อก
    197
    ก็แม่นแหละน้อ พ่อแม่ตั้งชื่อให้น้อ ก็อนุรักษ์ไว้นะคะ

แต่ถ้าต้องการเปลี่ยนชื่อ ราคาไม่แพงค่ะที่อำเภอ เปลี่ยนได้เลย
    ราคาระดับไม่ถึงสามสิบบาทมั้งคะ

อิสระ เสรี เสมอภาค

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ COLLETTE
    น่านซื่อสุเจ๊ากะม่วนอยู่เ้ด้อลููกข่อยแห่งซื่อคักพี่น้อง ซื่อเอโลดี้ ซื่อลองผัดข้าวปุ้นพ่อใหญ่Pierre ลาวฮ้องลููกลาว
    ฝรั่งซื่อข้าวปุ้น กะเลยเป็นอีสานบ้านเฮาดีจ้า:em01)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวกระสัง
    บ่าวจันทร์เกิดวันจันทร์พ่อกะแม่กะเลยให้ชื่อจันทร์ แม้นเลาคงซิคึดหยังบ่ออกคือว่าเนาะครับ 5555
    พอไปแจ้งเกิดเลาว่ามันสั้นกะเลยใส่บุญนำหน้าเลยได้บุญจันทร์ พะนะ ::)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ก.กุ้งเผา
    แต่ก่อนผมชื่อยิ้มคับ บางคนก็เรียกไทกะปิ ตามเอกลักษ์นะคับ