หัวข้อ: งูขึ้นบ้าน

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวหนองคาย

งูขึ้นบ้าน

ถ้างูขึ้นบ้าน(งูเขียว)ประเพณีโบราณอีสานบ้านเฮาเพิ่นถือบ่ หรือหว่าเป็นเรื่องปกติ
    สำหรับผมกะบ่ได้คิดหยังหลายแต่กะเชื่อแหน่บ่เชื่อแหน่แหละกะบ่ได้ลบหลู่ดอกหว่า
    ซึ่งนิสัยส่วนตัวกะเป็นคนย้านงูมาตั้งแต่ได๋ ขนคีงลุก......ง
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย บ่าวหนองคาย; 16-06-2009 at 11:46. เหตุผล: ผิด

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    อยู่บ้านผม ถ้าเป็นงูสิงนี่บ่อได้เด้อ (งูแนวอื่นบ่อเป็นหยัง) ขึ้นเล้ากะบ่อได้ ต้องได้สูดอุบาท3คืนก่อนแล้วกะเลี้ยงพระนำ.....

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เเมงสะดิ้ง
    บล็อก
    24
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ คนตระการ...
    อยู่บ้านผม ถ้าเป็นงูสิงนี่บ่อได้เด้อ (งูแนวอื่นบ่อเป็นหยัง) ขึ้นเล้ากะบ่อได้ ต้องได้สูดอุบาท3คืนก่อนแล้วกะเลี้ยงพระนำ.....

อธิบายได้บ่จ้าอ้ายบ่าวคนตระการ วาเป็นหยัง
    " ถ้าเป็นงูสิงนี่บ่อได้เด้อ (งูแนวอื่นบ่อเป็นหยัง) "
    เพิ่นมีควมเซื่อวาจั่งได๋จ้า สงสัยอยากฮู้อีหลีจ้า

เพราะสาวไทบ้านฮู้แต่วางูสิงเป็นงูบ่มีพิษ
    แล่วกะต้มแซ่บนำจ้า แฮ่ะๆ...สั่นดอก
    เป็นประโยคบอกเล่า แต่เคยซดมาแล้ว
    555+++++++++++++++
    สะดิ้งคือน้องได้ยินเสียงฆ้องกะแล่นตำ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    อธิบายบ่อถืกคือกันครับ ผมคิดว่าสิเป็นแบบนี่เห็นผู้เฒ่าเพิ่นว่าให้ฟัง

การที่งูขึ้นบ้านของเฮาจะเป็นเรื่องของโชคลางที่เป็นอัปมงคล ให้คุณให้โทษได้ จึงต้องทำบุญเพื่อไล่สิ่งอัปมงคลนั้น หรือไม่ทำบุญจะเกิดสิ่งนั้นสิ่งนั้น สิ่งนี้...(อาจสิเป็นความเชื่อ บางพื้นที่ครับ) อยู่แถวบ้านเป็นเฉพาะงูสิงเด้อ งูแนวอื่นบ่อเป็น

รอผู้รู้ทั้งหลายเพิ่นมาตอบเพิ่มเติมอีกครับ
    (แต่ว่าบ่อเกี่ยวกับหัวงูเนาะครับ) อิอิ

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ
    อยู่บ้านน้องเขม ถ้างูขึ้นบ้านถือว่าเป็นเคราะห์ใหญ่ต้องนิมนต์พระมาสูตรอุบาทเลยค่ะ

เป็นประเพณีของบ้านค่ะ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เเมงสะดิ้ง
    บล็อก
    24
    เอ...หรืออาจสิเป็นเพราะชื่อของงูบ่จ้า "งูสิง" ที่อาจจะนำพาอะไรที่ไม่ดีแอบแฝงเข้ามาภายในบ้าน
    เช่นวิญญาณ(วิญญาณอะไรไม่รู้)ที่อยากสิงสู่เข้ามาภายในบ้าน สิงบ้านหลังนั้นได้
    กลายเป็นบ้านงูสิงงง....อิงงงงง... วงเล็บเปิดเสียงแอ๊กโค่เด้อจ้าตอนนี้ 555++ยังม่วนได้อีก
    เพื่อเพิ่มควมขลังและเป็นตาหย่าน คึดไปเว่าไปสั่นล่ะหย่อนเป็นคนจินตนาการบรรเจิดเนาะ
    ใช้หลักการเวร์บทูเดา คึดเอาเองทั้งนั้นสั่นดอกค่า จึงแจ้งมาเพื่อทราบ และรอคอยคำอธิบายต่อไป
    สะดิ้งคือน้องได้ยินเสียงฆ้องกะแล่นตำ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวมักเลาะ
    ทางบ้านถ้างูเขียวบ่เป็นหยังแต่ถ้างูสิง ทางบ้านเพิ่นว่ามันบ่ดีคล้ายๆว่าสิมีแนวบ่ดีเข้ามาให้บ้าน มาสิงตามบ้าน

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    งูเขียวบ่เป็นหยังดอก ถ้ามันบ่กัดเฮา555+ถ้าเป็นหัวงูนิเมียตีตายเลย บ่ดีอิหลีครับ(ถ้าเมียจับได้)555+
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ลาวสวิส
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บ่าวจัย
    งูเขียวบ่เป็นหยังดอก ถ้ามันบ่กัดเฮา555+ถ้าเป็นหัวงูนิเมียตีตายเลย บ่ดีอิหลีครับ(ถ้าเมียจับได้)555+
    งูแบบนี้ถ้าเมียจับได้ กะสงสัยซิได้นิมนต์พระคือกันละว่าเ้นาะ 555555

เข้ามาอ่านไว้เป็นความรู้ซื่อๆดอกจ้า...บ่มีข้อมูลอิหยัง จากบ้านมาโดนโพด..เลยบ่เคยได้ยิน...
    เคยพ้อแต่งูเห่าหั่นหละ อยู่ข้างบ้าน...แปนๆมีงูกะยังว่า...โชคดีที่น้องชายเหลียวเห็น ฟ้าวแหล่นมาไล่งูหนีให้...
    กะซั่นข่อยได้นั่งกราบงูคักๆ ย่านแฮง...แต่ปานนั่นกะยังได้ไปทำบุญอยู่ ย่านแม่นเจ้าที่เจ้าทางมาขอกินข้าวนำ...มาฮอดบ้านใหม่ๆเนาะ คึดไปทั่วแหล่ว...
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่