หัวข้อ: น้องๆที่เก่งทางภาษาภูไท ภาษาย้อ เชิญทางนี้ ครับ

noomnim
    Guest

Re: น้องๆที่เก่งทางภาษาภูไท ภาษาย้อ เชิญทางนี้ ครับ

ภูไทอยู่ วาริช พรรณนา ญ้อ อยู่เมืองสกล
    พวก กุดบาก นิคมน้ำอูน เป็นพวก กะเลิง ค่ะ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1

Re: น้องๆที่เก่งทางภาษาภูไท ภาษาย้อ เชิญทางนี้ ครับ

ผมคนวานรนิวาสกะเว้าภาษาภูไทอยู่เด้อ คนภูไทอาศัยอยู่หลายที่ กลุ่มใหญ่ๆกะมี ภูไทเรณู ภูไทเขาวง ภูไทสกลฯ คนภูไทส่วนหลายสิอาศัยอยู่ตามแนวเทือกเขาภูพาน มุกดาหาร กะมีภูไทคือเดว อุดรฯ,หนองบัวลำภูมีปะปาย ภาษาภูไท -ย้อ-โย้ย สำเนียงจะใกล้เคียงกันมากกกก(เคอเดว) ภาษาย้อสันนิฐานว่าน่าจะมาจากภาษาภูไท+ภาษาลาว=ภาษาย้อ ภาษาภูไทแท้ๆจึงหาฟังยากต้องพู้นรุ่นปู่จังสิแม้นของแท้ มะเก๊อก= มะเงก(เขกกบาล)

manu7
    Guest

เขกบาลไผ่น้อบ่าวภูไทน้อ

ศึกษาหาความรู้
    ถึงท่าน 12345 ครับ
    ที่ท่านเว้าไว้ว่า เป๋อ แปลว่าไปนั้นนะ เป้นภาษาภูไท ทางใดเหรอครับ ผมคือมิเคยไดหงินมาจักเถอครับ ผมกะเป็นคนภูไทคือเด่วอยู๋ แต่กะมิเคยได่หงินแบบนี้ คือผมเป้นภูไททางวังสามหมอ อุดร ครับ บ้านผมคันสิเว้า ว่าไป กะคือเว้าว่าไปเลยนะ มิมีน่าที่เว้าว่า เป๋อ
    กับคำว่าภิเลอ ที่แปลว่าอะไร บ้านผมเขาเว้า ผะเลอ ภิเลอน่าจะเป้นย้อมากกว่านะครับ เพราะว่าจากการสำรวจการใช้สำเนียงภูไทแถบทางบ้านผมจะเป็นไปในทางที่ผมนำเสนอ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวดอนโบม

อายหน้าแดง

แต่ละถิ่นแต่ละภูมิลำเนาอาจสิเว่าบ่คือกันกะได้ครับ
    อาจจะเป็นความเคยชินของท้องถิ่นต่างๆครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บักอ้าย
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ หนุ่มบ้านดอน
    แต่ละถิ่นแต่ละภูมิลำเนาอาจสิเว่าบ่คือกันกะได้ครับ
    อาจจะเป็นความเคยชินของท้องถิ่นต่างๆครับ
    ทางบ้านเฮ้ากะคือสิมีอยู่ทาง อ.เลิงนกทา..........สำเนียงนี้

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่างกะเล็น
    บ้านม่วง สกล ชลบุรี

ดูวีดีโอ YouTube ออนไลน์

ทางอำเภอบ้านม่วงกะมีคนภูไทคือเดวเด้อ
    ผิน้องเอ้ย
    ขะมื้อนี้กะยังมีคนแอ่นเดวเป็นภาษาภูไทเห้อได้หงินอยู่เด้อ
    ยังมี
    มะขิด
    มะเขอ
    โก้ย
    โง
    ควาย
    อยู่เด้อ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ สาวภูไทกาฬสินธุ์

....

เป๋อ ภาษา ภูไท แปลว่าผะเหลอเดะ คือมิเคยได้หงิ๋น ถ้าเบาะว่า เมอ ที่แปลว่ากลับ นั่นมีอยู่ คือสิเบาะว่า คือมิเมอหลับเมอนอน เอ็ดเผอ อยู่น่ะ รู้อยู่ อิอิ ข่อยกะภูไท คือเดียว
    มะติง ภาษา ภูไท แปลว่าผะเหลอสะ แม้น กระดุม อยู่เบาะพี่น้อง::)

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่างกะเล็น
    บ้านม่วง สกล ชลบุรี

ดูวีดีโอ YouTube ออนไลน์

คำว้าเป๋อแปลว้าไป
    กันกะมิเคยได้หงินคือเด๋วได๋
    ไปกะว้าไปโลดได๋บ้านกันน่ะ
    บ้านกันกะเอิ้นกระดุมว้า
    มะติ่ง เด้อผิน้องเอ้ย

ด๊องแด๊ง
    Guest

ด๊องแด๊ง

ผมกะเป็นคนภูไทคือกันเด้อ อันคำว่า ไปเซอ คือไปไหน เอ็ดเผอ คือ ทำอะไร ยักกะเยว คือ กระหย่งเท้า สิเตียง คือพวกท่าน เป็นต้น

Tags for this Thread