หัวข้อ: น้องๆที่เก่งทางภาษาภูไท ภาษาย้อ เชิญทางนี้ ครับ

ศึกษาหาความรู้
    บ้านผมอยู่ภูนกหงส์ บ่ฮู้เรื่อง(t

แหลม
    Guest
    8)8):g(t(t(t(t(t

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม

Re: น้องๆที่เก่งทางภาษาภูไท ภาษาย้อ เชิญทางนี้ ครับ

Re: น้องๆที่เก่งทางภาษาภูไท ภาษาย้อ เชิญทางนี้ ครับ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ฅนภูไท Re: น้องๆที่เก่งทางภาษาภูไท ภาษาย้อ เชิญทางนี้ ครับ
    ผมคนวานรนิวาสกะเว้าภาษาภูไทอยู่เด้อ คนภูไทอาศัยอยู่หลายที่ กลุ่มใหญ่ๆกะมี ภูไทเรณู ภูไทเขาวง ภูไทสกลฯ คนภูไทส่วนหลายสิอาศัยอยู่ตามแนวเทือกเขาภูพาน มุกดาหาร กะมีภูไทคือเดว อุดรฯ,หนองบัวลำภูมีปะปาย ภาษาภูไท -ย้อ-โย้ย สำเนียงจะใกล้เคียงกันมากกกก(เคอเดว) ภาษาย้อสันนิฐานว่าน่าจะมาจากภาษาภูไท+ภาษาลาว=ภาษาย้อ ภาษาภูไทแท้ๆจึงหาฟังยากต้องพู้นรุ่นปู่จังสิแม้นของแท้ มะเก๊อก= มะเงก(เขกกบาล)

ผมไทบ้านโคกศรีสุพรรณครับ พ่อผมเป็นคนภูไทเรณูบ้านหนองยาง แต่วาผมเว้าลาวแด้บ่ได้เว้าย้อ....กิกิ

บ่าวโนนตาล

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ victer
    ผมภูไท บ้านหนองห้าง แต่ก่อนขึ้นกับตำบลกุดหว้า อิอิ
    เว้าได้ แต่เขียนมิเป้น เขียนมิเก่ง

สาวพรรณานิคม
    Guest
    อยู่บ้านบะทอง อ. พรรณานิคม เว้าภูไทมาตั้งแต่เกิดเด้อค่า

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ลาวสวิส
    อันอ้ายอยู่บ้านลาวสวิสกะยังได้ยินยุ แม่ใหญ่ฮวยเพิ่นมาขอบักพริก เพิ่นว่าติ๋วขอ"มะแตวแด้"พะนะ งงกะเลยถามว่าอิหยังละบักแตว เพิ่นบอกว่าบักพริกว่าซั่น ขเจ้าว่าภาษา ย้อ พะนะ...

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ bnserver
    เคยเว้าแต่ลาวญวนครับ ม้วนดีครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ดอกบัวบาน
    ไทเมิงเว เรณูนคร กะมาได๋ ข้อยฮิล่ะ เว้ามีเก่งป่านเลอ ...ข่อยมันคนแต้มแก่ เสิกเลิ๊ก เว้าแต่ภาษากาง แต่ญังน้อย..

Teemunt
    Guest
    เคยแต่ไปเล่นสาวภูไททางวาริชหน่ะครับ หม่วนหลายเด้อทางพุ้นหน่ะ ภูผาป่าไม้ยังหลาย ผมพาเด็กน้อยหาเลาะเล่นนำป่านำเขาหม่วนขนาด............

ศึกษาหาความรู้
    ภาษาย้อกะคือภาษาลาวฝั่งของนั่นแหละ ส่วนลาวโส่ง ลาวภูไท กะเลิง โซ่ แสก กะเป็นอีกเผ่าต่างๆ อยู่แถบฝั่งของลาวขึ้นไปจนถึง แกว ถึงเจ๊ก พู่นแหละ

สิเห็นว่าภาษาย้อลาว ย้อฝั่งไทย หลวงพระบางกะเว้าหน่อๆ แบบเมืองเลย

ส่วน นครพนม กะมีอำเภอหน้าหว้า ท่าอุเทน เรณู และอีกหลายอำเภอ ภาษาพวกนี้สิเหน่อต่างกัน คือสุพรรณแหน่ ราชบุรีแหน่ เพชรบุรีแหน่ แต่สิ่งหนึงที่คือกั๋นคือมันสิมีคำ ว่า พิเหลอ เอ็ดเต๋อ ไปสิเหรอ กินเผ๋อ แม่นผิเหรอ สระเออประมาณนี้ แต่สิใช้เอ๋อเหรอ คำไดกะต่างกันไป

ส่วนภาษาย้อ เว้ากั๋นอยูในโต๋เมืองสกล นครพนม และบางอำเภอ สิบ่มีสระเออๆ เหรอๆ แต่กะเหน่อต่างกันไป

Tags for this Thread