หัวข้อ: จากใจและความจริง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม

บ้านมหาโพสต์ จากใจและความจริง

จากใจและความจริงและความจริงครับ ผมไปก๊อปมาทั้งเบิ่ดคับ แต่วาที่ก๊อปมาตอนนั้นผมเห็นวาพื้นที่ของนิทานพื้นบ้านมันว่าง ในใจอิหลีก่าเลยต้องการให้บ้านมหามีกระทู้ในหัวข้อด้วย ตอนนี้ผมรู้สึกเป็นแบบหมอกฤษฏิ์ คอนเฟรม กับคล้ายเป็นอดีตนายกจั่งได๋ก่าบ่จัก ทั้งๆที่เจ้าของได้เซาเข้าเว็ปบ้านมหาตั้งนานแล้ว ได้เปิดเข้ามาผมได้รู้สึกว่าอดีตนายกกับผมมีบาปกรรมคล้ายกัน หน้าเศร้าใจแด้ที่ถึกฮ้ายปานนี้ บ่มีไผดอกที่สิอยากเอาของคนอื่นมาโพสเพราะวาตอนนั้นหัวข้อนี้มันว่าง ผมก่าเลยต้องการให้เว็ปบ้านมหาของเฮาสมบูรณ์ขึ้นซือๆคับ โดยตอนนั้นผมก่าบ่ได้รู้เลยวาสิมีปัญหาตามมา แต่ก่าฮู้ความผิดของเจ้าของคับ จั่งได๋ขั่นมันบ่ถึกต้องก่าลบเลยก่าได้คับ ผมเชื่อวาพี่น้องบ้านมหามีแต่คนเข้าใจความรู้สึกจากใจอิหลีของคนอื่นและมีความช่วยเหลือกัน ถูกผิดก้อบอกกัน คนไม่รู้ย่อมผิดหรือ (เจตนาของผมก่าคือบ่อยากเห็น หัวข้อนี้ว่างเปล่าครับเลยไปก๊อปมา ในใจผมมีแต่ความหวังดีต่อบ้านมหาและทุกคนครับอ้าย จั่งได๋ก่าดีหวังว่าคือสิเข้าใจกันเนอะครับ) สิ่งใดที่ผมได้กระทำผิดขอกราบเท้าทุกท่านนั้นตรงนี้ที่นี่ด้วยครับ ความผิดครั้งนี้สิเป็นบทเรียนตลอดชีวิตเลยวาเฮ้ดหยังก่าตามให้คึดก่อน และใครก้อตามที่ทำก่อนคึดสิเป็นคือหนุ่มโนนตาล บ่ให้เอาเป็นแบบอย่างเด้อ

<embed src="http://www.google.co.th/embed/110192560/33e0a8ff" width="420" height="250" allowscriptaccess="always"></embed>
    นี้คือเพลงแทนการขอบคุณแรงใจจากทุกๆคนครับ ขับร้องโดยจีรพันธ์ คณะหมอลำซิ่งในดวงใจของผมคับมักที่สุดคือมือกีตาร์ของวงจีรพันธ์ ศิลปินดวงใจผมหรือไอด้อล นั้นล่ะครับ

ขอขอบคุณอ้ายเซียงและหลายๆท่านที่เข้าใจและเคยตกอยู่ในสภาพแบบผมครับ ส่วนโตผมย้าน เว็ปบ้านมหาแล้ว สิบ่กล้าเข้าเว็ปบ้านมหาเลยครับ

ส่วนกระทู้ที่ผมโพสทั้งหมด ลบได้ทุกเมื่อครับ เอาโลดครับ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย บ่าวนาตาลเขย่าโลก; 02-08-2009 at 22:19.

เข้ามาให้กำลังใจ อย่าสุคึดไปไกลปานนั่นน้องหล่า...ถ้าบ่ฮู้กะบ่ผิดดอกจ้า...
    ขอบคุณด้วยซ้ำที่หาแนวดีๆมาลงบอร์ดบ้านมหา...ทางเว็บอีสานจุฬาเพิ่นกะใจดี บ่ได้ว่าหยังดอก...
    เพียงแต่เพิ่นต้องการให้อ้างอิงถึงที่มาแหน่ คั่นไปเอาของเพิ่นมากะดาย...
    เอื้อยได้เข้าไปแก้ไขแล้วหละ...แล้วทางเว็บอีสานจุฬาเพิ่นกะคือสิพอใจอยู่ในระดับหนึ่ง...
    เพราะเพิ่นได้ลบกระทู้ท้วงติงออกจากหน้าเว็บเพิ่นแล้ว...อันนี่กะขอบคุณพี่น้องทางเว็บอีสานจุฬาฯนำเด้อจ้า...
    เอ้า ม่วนต่อน้องหล่า ผิดเป็นครูเนาะ...เทือหน้าคั่นไปเอาของเพิ่นมากะให้เครดิตเพิ่นแหน่ ทอนี่กะบ่มีปัญหาแล้วหละจ้า.....
    คนที่กล้าจะพ่ายแพ้เท่านั้น...ที่จะประสบความสำเร็จอย่างยิ่งใหญ่

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    สิถึกสิผิดอยู่ที่ใจเฮาเนาะ.. ไก่น้อยกะเข้าใจว่าบ่าวโนนตาลเจตนาอยากให้บ้านเฮามีหยังสมบูรณ์แบบคือบ้านเพิ่น ด้วยความรู้เท่าบ่ถึงการณ์ บ่ได้มีเจตนาสิสร้างความเสื่อมเสียหรือเดือดร้อนอิหยังให้ไผ เนาะ จั่งได่กะตามกะคือพี่ติ่มว่าหละจ้า ผิดเป็นครู คนเฮามันพลาดกันได้ เป็นกำลังใจให้หนุ่มโนนตาลเด้อจ้า ไก่น้อยมาเล่นบ้านมหาใหม่ๆกะก็อปเพิ่นมาคือกันจ้า อ้ายบ่าวเพิ่นเตือน กะเลยเส่า ......ถ้าสิเอาของเพิ่นมากะอ้างถึงนำเนาะ
    ปล..อย่างน้อยๆ กะทู้ที่เพิ่นเตือนกะเฮดให้พวกเฮาระวังขึ้นเนาะ ขอบคุณบ่าวบาบูลนำค่ะ
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ทางผมได้อ้างอิงให้แล้วนะครับ หวังวาคงจะเป็นประโยชน์แก่ทั้งเว็ปบ้านมหา และจุฬาและพี่น้องของเฮาที่ติดตามอ่านนะคับ ผลประโยชน์ทั้งหมดแม้หนุ่มโนนตาลตายไปแล้วก้อเอาไปไม่ได้ครับผม หนุ่มโนนตาลนั้นได้ปล่อยวางแล้วครับ ไม่โกรธไม่พยาบาทไม่จองเวร และขอบคุณเป็นพระคุณอย่างสูงที่บอกที่เตือนผมคับ ขอบคุณครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวต้อม
    คนอำเภอห้วยทับทัน จังหวัดศรีสะเกษ
    เป็นกำลังใจให้คับ

เข้ามาสร้างสรรสิ่งดีๆให้พี่น้องบ้านมหาเฮาต่อไป

อย่าท้อแท้คับ คนอีสานเฮาบ่ถิ่มกันคับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ คนไกลบ้าน2009
    ผิดแล้วยอมรับผิดและเเก้ไขเขาเรียกว่าคนที่มีความรับผิดชอบครับคนอื่นพร้อมให้อภัยเสมอ และผมก็ขอเป็นกำลังใจให้หนุ่มโนนตาลอีกเเรงครับ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ nuzing
    ตกฟากอยู่อุบล เป็นคนชราบางแคแล้ว
    บล็อก
    5
    ลูกจ่า...ยายเคยพูดกับลูกเสมอยังจำได้มั้ยว่าเด็กรุ่นใหม่หายากที่จะสำนึกรักบ้านเกิดสำนึกรักในวัฒนธรรมลูกอีสานโดยเฉพาะลูกมีความสามารถเก่งดนตรีพิณยายชื่นชมจากใจจริง ลูกผู้ชายตัวจริงผิดยอมรับผิดกล้าเผชิญความจริงนี่แหละลูกครูหนูซิง แห่งบ้านมหา ไม่มีใครถือโทษโกรธลุก พี่เว็บมาสเตอร์/พี่ทีมงานทุกคนเข้าใจ กลับมาสร้างสรรค์ผลงานให้บ้านมหาของเรา พี่บ่าวคนเดิมเขาเป็นเว้บมาสเตอร์ในดวงใจที่ยายยอมรับนับถือในอุดมการณ์ถ้าเกิดปัญหาพี่เขาต้องรับผิดชอบยายพูดแบบตรงไปตรงมายายเข้าใจความรู้สึกของลุกขณะนี้ชีวิตลูกยังต้องพบเจออะไรอีกมากมายยายอยากให้ลุกผ่านมันไปให้ได้อย่างน้อยย้อนมาสำรวจตัวเราเองก่อนทุกคนมีส่วนดีและส่วนไม่ดีแม้แต่ยายเองก้ไม่ต่างกันแต่ยายทำใจยอมรับกับมันสุขอย่างที่เราเป็นพี่น้องในบ้านมหาจะชอบหรือไม่ชอบหรือเขาหยะแหยงเรา เราจะไปห้ามเขาไม่ได้หรอกลูกแต่เราต้องห้ามใจของเรานี่แหละ ให้ความรู้สึกดีๆต่อกัน ความสุขอยู่ที่ใจนะคะลุก อดทน หนักแน่นสิเกิดเป็นลูกผู้ชายคิดเสียว่าเป็นแรงบันดาลใจให้ลูกฝ่าฟัน...พักใจให้หายเหนื่อยล้าแล้วรีบกลับมาสร้างสรรค์ผลงานยายจะขอเป็นกำลังใจให้ตลอดไปนะคะลูกชายคนดี
    "ใจประสงค์สร้างกลางดงกะหว่าถ่ง ใจขี้คร้านกลางบ้านกะหว่าดง"

*หนุ่มโนนตาล ลูกผู้ชายตัวจริง นายแน่มาก กล้ารับผิด ความผิดแค่นี้จิ๊บจ๊อย มันหายไปกับคำขอโทษแล้วล่ะค่ะ คนไม่เคยทำผิด คือคนที่ไม่เคยทำอะไรเลย "ท้อได้ แต่ห้ามถอย ล้มได้ แต่อย่าคลาน" หนีอะไรหนีได้ แต่อย่าหนีใจตัวเองนะจ๊ะ..เป็นกำลังใจให้นะคะ.

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ สุสงวน
    จักหยังเนาะจ้า บอฮู้เรื่องดอกจ้ามาฮอดกะเอาโลดแหมจ้า บอฮู้ต้นเรื่องจ้า บ่าวโนนตาล แต่ข้อยว่าเจ้าคึดดีดอกจ้า หวังดีเนาะ บอมีไผว่าดอกเนาะจ้า เข่ามาอีกเด้อบ้านมหาจ้า มาม่วนนำกันจ้า

เห็นนำคุณติ๋มเนาะจ้า ยะซาคึดหลาย บอฮู้กะบอผิดจ้า มาเด้อจ้า บ่าวโนนตาล มักฮักกันมั่นแก่นจ้า

จ้าเห็นนำไก่น้อยจ้า ผิดเป็นครู ยะซุถิ่มกันไปไสเด้อจ้าบ่าวโนนตาล เจ้าเป็นคนสร้างสรรค์ปานนั่น หาแนวนั่นแนวนี่มาเติมแต่งดีคัก บอคือข้อยเด้ เติมแต่งบอเป็นหาอ่านต๊ะเพิ่น ออนซอนต๊ะเพิ่นยุนี่จ้า อิอิอิ มาเด้อจ้าอยากฮู้จักยุเด้อจ้าบ่าวโนนตาลจ้า

จ้าเป็นกำลังใจให้คือบ่าวต้อมเด้อจ้า บ่าวโนนตาลจ้า

เห็นนำจ้าคนไกลบ้าน ผิดแล้วยอมรับผิด คือลูกผุซายดีแท้น้อ มักมัก มาเด้อจ้าไทอิสานบ้านเฮา มาซอยกันสรรสร้างจ้า

กราบงามงามจ้าคุณยาย คำเว่าของคุณยาย น่ำตาหลายซะคือไหลย้อยน้อจ้า ยายจ๋า ได้ยินบอน้อบ่าวโนนตาลที่ฮัก คุณยายเพิ่นว่านั่น ฮักยายเด้อจ้า

เอื้อยข้าวทิพย์เพิ่นกะจักเว่าดีคัก จิ๊บจ๊อยพะนะ มักเพิ่นเด้ อยากฮู้จักบ่าวโนนตาลเนาะจ้า เพิ่นคือสิเป็นคนรุ่นใหม่ไฟแฮงคักจ้า ฮัลโหล ฮัลโหล ข้อยล่ะมักอ่านจ้า ถ้าว่างกะสิอ่านทุกกระทู้จ้า และกะมักตอบจ้า ยะรำคาญข้อยเด้อจ้าพีน่องจ้า บายยย

--------------------------------------------------------------------------------
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย sompoi; 02-08-2009 at 14:15.

นักการภารโรง สัญลักษณ์ของ บ่าวคนเดิม
    Amphoe Det Udom
    // ส่วนโตผมย้าน เว็ปบ้านมหาแล้ว สิบ่กล้าเข้าเว็ปบ้านมหาเลยครับ

บ้านมหา บ่มีหยังเป็นตะย้าน อย่างที่เข้าใจดอกครับ เข้ามากะได้ความฮู้ ความม่วนซื่น

ทุกอย่างมันเกิดขึ้น คงอยู่ แล้วกะดับไป อย่าซิเอามาใส่ใจให้เป็นทุกข์