หัวข้อ: น้องเขมพาไปงานแต่งเพื่อนสาวค่ะ

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

พบปะพูดคุย น้องเขมพาไปงานแต่งเพื่อนสาวค่ะ

วันที่ 28 มิ.ย. น้องเขมมีโอกาสไปร่วมงานแต่งงานเพื่อนสาว
    เลยเอาประเพณีการแต่งงานของไทยอีสานมาให้เบิ่งค่ะ
    เริ่มตั้งแต่มื่อเพิ่นเตรียมการเตรียมงานเลยเน๊าะค่ะ

น้องเขมพาไปงานแต่งเพื่อนสาวค่ะ

มื่อนี่เป็นมื่อเตรียมงานผู้เฒ่าผู้แก่เพิ่นกะมาซ่อยกันเย็บพาขวัญ เป็นการมาซ่อยกันด้วยใจบ่ได้จ้างได้วาน
    เป็นความน่ารักของพี่น้องอีสานเฮาเน๊าะค่ะ

น้องเขมพาไปงานแต่งเพื่อนสาวค่ะ

พาขวัญนี่เกิดจากความรักของแม่ใหญ่ที่เพิ่นตั้งใจเฮ็ดให้หลานสาวเพิ่นเน๊าะค่ะ เห็นแล้วกะอดปลื้มแทนเพื่อนสาวบ่ได้ น้องเขมพาไปงานแต่งเพื่อนสาวค่ะ

แม่ใหญ่ฝ่ายหญิงกำลังซ่อยกันปูที่นอนค่ะ น้องเขมกะหากะฮู้คือกันค่ะว่าการปู
    ที่นอนให้บ่าว สาวแต่งงานใหม่เป็นแบบนี้
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 14-08-2009 at 17:28.

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ
    หลังจากเตรียมงานซ่อยกัน แล้วกะฮอดมื่องานเนาะค่ะ

เจ้าบ่าวมาฮอดบ้านเจ้าสาวแล้ว พ่อใหญ่เพิ่นบอกเพิ่นสอนก่อนจะขึ้นเฮือนไปเป็นเขยค่ะ

ก่อนขึ้นบ้านกะล้างกะส่วยก่อนเนาะค่ะเป็นประเพณี ส่วนคนล้างกะต้องมีศักดิ์
    เป็นน้องของเจ้าสาว ล้างเท้ากะบ่ได้ล้างฟรีเด้อค่ะ ต้องให้ซองพร้อม

มาฮอดกะเอาสินสอดทองหมั้นมาตรวจ มานับเบิ่งก่อน ครบตามที่ตกลงกันบ่

นับแล้วกะโฮยเม็ดข้าว เม็ดถั่ว เม็ดงา เน๊าะค่ะ

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 14-08-2009 at 17:44.

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ศักดิ์ ศรีเมือง
    ดีใจนำครับ...แต่เสียดายผมบ่มีบรรยากาศคือเผิ่นดอก

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ลาวสวิส
    เสียดายบ่อเห็นหน้าเจ้าสาวแมะเนาะ ดีใจนำเพิ่นจ้า....

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    มิสบ้านมหา 2012
    สัญลักษณ์ของ ติ๊กต็อค
    บล็อก
    3
    เอามาเบิ่งหน่อยแทะน้องหล่า มีอีกบ่ เอามาลงเบิ่งนำแหน่
    บ่ได้มีโอกาส คือเพิ่นหว๋า :heart::heart:
    :heart: ไทอุบล คนเมืองนักปราชญ์:heart:

http://up.how2phin.com/pictures/a46ce89bb69277bd7b1a2f0912d7cb05.gif

ร่วมกิจกรรมนำความรู้ สัญลักษณ์ของ เซียนเมา

เสียดายบ่อเห็นหน้าเจ้าสาวแมะเนาะ

อุตส่าห์ไปงานแต่งมากะบ่เอารูปเจ้าสาวมาให่เบิ่งนำ เสียดาย...

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ สาวส่าเมืองอุดร
    Hattiesburg, MS , USA
    บ่อเอารูปตอนสู่ขวัญกับส่งโตเข้าห้องหอ มาเบิ่งแน่น้องหลิน อยากเห้นเจ้าสาว บ่มีรูปเจ้าสาวเลยเนาะ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ชิงช้าชาลี
    บล็อก
    1
    แถวยโสธรกะยังอนุรักษ์ประเพณีแบบนี้อยู่คือกันคะ ..อุ๊ยๆ คิดฮอดเจ้าของเด้ คือบ่เป็นจั่งสิ น้อ 555++

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวแกดำ
    ลุ้นเกือบตาย....บ่เห็นเจ้าสาวจ่อย.....เอ้อ...เอ้อ..

ศิลปินแดนไกล สัญลักษณ์ของ chudhancock
    cambridge, England
    เป็นตาอยากไปเป็นเจ้าสาวเนาะจ้าเห็นเงินสินสอดนั่นดอกจ้าอิอิอิ
    จังแมนเพินเห็ดดีเนาะจ้าหลานเขมราฐจ๋าประเพณีเฮาคนอีสานเนาะ
    ตาม ฮีดตามคองดีแท้เห็นแล้วภูมิใจแทนพ่อแม่เจ้าสาวแท้แท้เนาะจ้า

Tags for this Thread