หัวข้อ: แนวทางเล่นกีตาร์ให้เป็นพิณ เด้อ

Jcomp
    Guest

แนวทางเล่นกีตาร์ให้เป็นพิณ เด้อ

นี่เป็นตัวอย่างคร่าว ๆ ในการเล่นพิณในกีตาร์

ส่วนมากผมเล่นที่ช่อง 5 กะมาเบิ่งตรงกลางเลย การเล่นหมอลำ ส่วนมากสิเล่น ไมเนอร์ มันสิตรงกับ pentatonic scale บ่านิเฮากะเอาโน้ต เป็นตัวไทยมาใส่ ในที่นี้เฮาเอา คีย์ Am
    A = ลา
    B = ที
    C = โด
    D = เร
    E = มี
    F = ฟา
    G = ซอล
    A = ลา

สายที่1 ช่องที่ 8 สิเป็น โด
    สายที่ 1 ช่องที่ 7 สิเป็น ที
    สายที่ 1 ช่องที่ 5 สิเป็น ลา
    สายที่ 2 ช่องที่ 8 สิเป็น ซอล
    สายที่ 2 ช่องที่ 5 สิเป็น มี
    สายที่ 3 ช่องที่ 7 สิเป็น เร
    สายที่ 3 ช่องที่ 5 สิเป็น โด
    สายที่ 4 ช่องที่ 7 สิเป็น ลา
    สายที่ 4 ช่องที่ 5 สิเป็น ซอล
    สายที่ 5 ช่อง 7 สิเป็น มี
    สายที่ 5 ช่องที่ 5 สิเป็น เร
    เอาซ่ำนี้ก่อนบ่านี้เฮาลองมาเล่น ลายโปงลางลองเบิ่งเน๊าะ

ไปจุดต่ำจุดสูงกันเอาเองเด้อ สมมุติว่าเสียงต่ำกะให้จุด ดฺ คันแม่นเสียสูงกะให้จุด ดํ คันเสียงกลางกะบ่อต้องจุด เด้อ พี่น้อง

เอ้าลองเบิ่งจักลาย ลายโปงลางเน๊าะ

มฺ ซฺ ลฺ ซฺ ลฺ ร ด ลฺ ซฺ ลฺ

นอกนั้นกะไปหาเอาเด้อ ค้านพิมพ์ เด๋วสิอัดคลิปมาให้เบิ่งคราวหน้า ถ้าได้ แพทเทิร์นนี้ คีย์อื่นกะสิตามมาเด้อ เอาซ่ำนี้หละ บ่อเข้าใจกะโทรถามได้

คันบ่อดีจั่งใด๋กะ ติเตียนกันได้เด้อ ผมกะได้ซ่ำนี้ อิอิtim:

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ vieng
    กบินทร์บุรี-บางเขน
    ถ้ามีเล่นพิณเป็นกีตาร์สิคักเติบ

Jcomp
    Guest
    เล่นพิณเป็นกีตาร์กะได้ครับ แต่ว่ามันจำกัดครับ บางตัวโน๊ตมันบ่อมีคับ แต่ว่า เล่นใจสั่งมาได้ อิอิ ผมเล่นจีบสาวประจำสมัยก่อน หัดเล่นพิณใหม่ ๆ จับคอร์ดได้ โซโล่ได้ครับ แนวทางเดี๋ยวสิบอกอีกเถื่อหนึ่งครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ บ่าวอิสานคนโก้
    โอยหัดพิณกะมุ่นป่านเตะเห็ดละครับเอากี่ต้ามาเล่นพิณสิบ่อฮ่ายกว่ายุงตีกันบ่อน่อบ่านนิ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ kanool
    เป็นตะคือบ่ดอกครับ สิลองเบิ่ง...ขอบคุณหลายๆ เด้อครับ

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ หมอลำเอกชัยคนหล่อ
    ผมว่าถ่ายวีีดีโอการเล่นนิ้ว เล่นปิ้กมาให้ศึกษานำกะสิดีเเฮงครับ เผื่อคนอ่านที่ฝึกใหม่สิได้หายงง ได้บุญคับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ หมอลำเอกชัยคนหล่อ
    ผมว่าถ่ายวีีดีโอการเล่นนิ้ว เล่นปิ้กมาให้ศึกษานำกะสิดีเเฮงครับ เผื่อคนอ่านที่ฝึกใหม่สิได้หายงง ได้บุญคับ
    เอาเฉพาะนิ้วเด้อคับ ท่านเอกชัย ขั่นได้แบบถ่ายเอาแต่นิ้ว แต่ขั่นอาจารย์มือกีตาร์เพิ่นอยากสงวนลิขสิกลายกีตาร์ก่าบ่เป็นหยังคับ

ผมก่าพึ้งหัดไหม่เด้อคับ หัดเบสกับหัดหลายๆอันอยุ่คับ ผมมักอันในมนต์แคน แก่นคูณน่ะคับ ไผ๋ถนัดลายทางมนต์แคน ผมอยากได้เป็นอาจารย์มาก บ่เอาท่อนโซโล่คับ เอาท่อนเสียงเบาๆที่เล่นไปตามปากคนร้องน่ะคับ ผมขอสำนิล่ะคับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ boyse
    งงคือกันครับอะไรก็บ่ฮู้
    เทคนิคไรหรอท่านเอาคลิปมาให้ดูดีกว่าแต่กะดีที่มีน้ำใจ
    แต่เอาไปใช้น้ำบ่เป็นดอกอัดคลิปมาให้เมิ่งเด้อค่อสิอ่านลายออกว่าเจ้าเล่นทำนองได๋....

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวต้นฅนมุกดาหาร
    ..."มุกดาหาร"...
    เบิ่งแล้วกะคือซงสิยากแท้ครับ...ผมขอเลือกเล่นพิณดีกว่าครับ...อันกีตาร์เอาไว้ทีหลังดีกว่า 55

Moderators สัญลักษณ์ของ บ่าวตั้ม
    บล็อก
    2
    ผมเล่นพิณบ่เป็น แต่เล่นกีต้าเป็นพิณเป็นครับ
    ผมว่ามันง่ายกว่ากันครับ