หัวข้อ: อายไหม หากพูดภาษาอีสาน

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ คมคาย ครบุรี
    บมีทางที่ผมซิอายครับ ตะว่าผมอายนำเพินบ่เว้านำผมนี้ละครับ...อุตสาเว้านำ//// มันเป็นสัญลักณ์ของเฮาครับ
    ถ่าเฮาบ่มีสัญลักณ์นี้แล้ว วัฒนธรรมของเฮาชาวอิสานก่่าค่อยๆลบเลือนหายไปทีละนิด ทีละนิด เริ่มจากการบ่เว่าก่อนนี้ละครับเนาะอันดับแรก...ผมสนับสนุนกระทู้อ้ายพลครับ
    ...ความจริงแล้วผมเป็นคนโคราชครับ พูดภาษาโคราชมาตั้งแต่น้อยภาษา. อิสานเหนือ(ใช้ไม่หึ)ผมก่าเว้าได้ครับ
    ตะว่าพอเว่าไปโดนๆแล้วมัน "เว่าตกครับ" แต่ว่า่ผมชอบที่จิพูดครับมันเท่ห์ดีผมชอบ..
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย คมคาย ครบุรี; 29-10-2009 at 17:19.

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเคน
    อุบลฯ เมืองดอกบัวงาม
    แม่นยุครับ ส่วนใหญ่คนใต้สิเว้าภาษาถิ่นกัน แต่คนบ้านเฮาบ่ค่อยเว้าภาษาถิ่นกัน แต่ผมบ่อายครับ ในห้าง ไปสัมมนา กะเว้าอีสานนี่ล่ะ แฮงถ่าฮู้ว่าเป็นอีสานสิโดดใส่คือกัน

International chef สัญลักษณ์ของ สะใภ้อิสาน
    บล็อก
    4
    ฟังไปฟังมาก็เพราะนะคะ พยายามหัดพูดเหมื่อนกันคะ แต่มันฟังแล้วดัดจริตอายตัวเองคะ
    ต้องขอโทษด้วยนะคะพูดไม่ได้จริงๆ แต่ฟังได้ เข้ามาอยุ่บ้านมหาฟังรู้เรื่องมากขึ้นล้วคะ ใครนิทราก็รู้แล้วนะจะบอกให้อิอิ

Membership renewed สัญลักษณ์ของ siranee
    ลาดกระบัง54(วัดศรีวารีน้อย)
    บ่อายดอกจ้าที่สิเว้าภาษาอิสาน แต่ยามสิได้เว้ากะยามกลับบ้านเมืองไทยพุ่นล่ะจ้าอยู่นี่บ่มีหมู่เว้ามีหมู่คนไทยอยู่คะเจ้ากะแม่นคนเหนือกับคนกุงเตบกะเลยบ่ได้เว้าจักเทื่อ(ยกเว้นในห้องแชท)ภูมิใจที่เกิดเป็นคนไทย(อิสาน)ค่ะ ภาษาอิสานดั้งเดิมมีเสน่ห์เอกลักษณ์ที่สวยงามอยู่แล้วแต่สุมื้อนี้คนรุ่นไหม่มั่กสิเว้าภาษาอิสานประยุกต์กันเนาะ(ความคิดเห็นส่วนตัว)กะเลยฟังบ่ค่อยมีเสน่ห์.......

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    บ่อเคยอายที่สิเว่าภาษาอิสานเลยค่ะ กลับมีความฮู้สึกวาภูมิใจอีกพุ้นน่ะบางเทือกะขิวพี่สาวคือกันที่มันสอนลูกไห่เว่าไทยพะนะสาวเมืองยศกะเลยแกล้งเอิ้นลูกมันวาอีบัวเผื่อนซะเลย555จริงๆแล้วหลานซื่อวาไตเติ้ล...นี่ยังคิดวาขั่นมีลูกสิพาลูกเว่าลาวแล้วกะสิสอนไห่ลูกรักษาภาษานี่ไว้เพราะแม่มันเป็นพวกอนุรักษ์นิยมอิอิอิ...ตอนได้ย้ายงานไปอยู่ภาคใต้3ปีสาวเมืองยศกะไปพาหมู่อยู่ที่ทำงานที่เป็นคนใต้กินปลาแดกจนตอนนี่พวกนั้นขาดปลาแดกบ่อได้เลย5555ตอนแรกคะเจ้าพากันขี่เดียดปลาแดกแต่ตอนนี่ไปซื่อตำบักฮุ่งต้องไปกำกับแม่ค้าไห่คะเจ้าใส่ปลาแดกหลายๆมันจังนัวพะนะมันวาอิอิอิ...บ่อได้ๆเฮาสิอนุรักษ์อย่างเดียวบ่อได้ต้องเผยแพร่ไปนำสั่นตั้ว...ตอนนี่กะกำลังฝึกไห่หมู่ไทกรุงเทพกินกับเข่าลาวยุแต่หมู่พุนี่กะดีอย่างนึงคือบ่อดูถูกคนอิสานขนาดเขาจบมาจาก ม.รังสิตมากะดายหวา ตอนแรกกะซงๆสิดูถูกคนอิสานยุดอกเพิ่นกะดาย บาดนี่เพิ่นติดใจกับเข่าลาวสั่นแหล่ว...ขนาดสีกปลาแดกข่อยลาวแท้ๆยังอายเลย555

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ มักม่วน

บ่มีอาย ภูมิใจมากกั๊ว

ผมเป็นอีกคนหนึ่ง ที่รู้สึกว่าภาษาอิสาน เป็นภาษาที่ฟังแล่วม่วนหู มีความสุภาพอ่อนน้อม แล่วกะมีมีเสน่ห์อยู่ในตัวเอง ดังนั้น บ่เป็นที่หน่าอายแต่อย่างได๋ในการเว่า แล่วกะผมเป็นอีกผู้หนึ่งที่มีโอกาสทำงาน กับบุคคลจากทั่วสารทิศ ถ้าพ่คนอิสานบ้านเฮากะใซ่ภาษาเฮาทันทีเลย บ่ว่าในออฟฟิส ในสนามบิน แถวกลางตลาด ในภัตตาคาร หรูปานได๋ กะซาง แล่วผมกะรู้สึกตำหนิคนบ้านเฮฺาที่บ่กล้าใซ่ภาษาบ้านเฮาในโอกาส ที่เหมาะสมนั้นอีกต่างหาก.......สั่นดอกว๊า
    ------------------------------------------------------------------------
    ตอบ ... จ้างกะบ่อาย แถมภูมิใจต่างหาก

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ เมษา
    บ่เคยอายเลยจ้า มักคักเว่าอีสานนี่น่ะ อยู่เทิงรถไฟฟ้า

แม่โทรมาก่าเว่าอีสานนี่หล่ะกับเลาก่าดาย เว่าเสียงดังอีกต่างหาก ฮิ้วววว

จักสิอายเฮ็ดหยังเนาะ ภูมิใจสิตาย

แต่มีหมู่คนอุบล เฮ็ดงานมานำกัน 7-8 ปี บ่เคยเว่าอีสานเลยแหม งึดหลาย

อดบ่เว่าได้จังไดเนาะ อีกคนคนร้อยเอ็ด นี่ก่า 4-5 ปีเฮ็ดงานนำกันก่าบ่เคยเว่าอีสานเลย

แหม งงค่ะ จักเพิ่นมีปัญหาอีหยังเนาะถึงบ่เว่า คนอื่นก่าเว่ากันซวดๆอยู่เด้หล่ะ

หัวหน่าถามว่า เมษา ไอ้สา มันเคยพูดอีสานกับแกมั๊ย ?

เมษาฟ่าวตอบกลับไปเลยค่ะ บ่เคยเลยค่ะพี่ หัวหน่าก่าหัวเราะ และงง พร้อมสงสัยคือกัน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ครูโนช
    บ่เคยอายครับกับลูกผมเว้าอีสาน(แต่แม่กับลูกเว้ากันภาษากลาง)ลูกกะเว้ากับผมอีสานคือกัน...แต่ว่าสอนให้เด็กน้อยเว้าภาษากลางแต่น้อยๆมันกะมีข้อดีอยู้เด้อครับ อย่างน้อยกะ สำเนียง,สะระ,วรรณยุกต์ กะออกเสียงได้ถืก ผมเคยได้ยินแต่ผู้เฒ่าผู้แก่แถวละแวกบ้านบ้านเว้ามา มะเขือ เว้าเป็นภาษากลาง..มะเขีย...เรือ..เป็น...เรีย....ไม้กวาด..เป็น...ไม้กวด..(ฟอย..วะซั่น)

แต่บางคนที่ผมเฮ้ดงานอยู่ บ้านอยู่กลางคงกลางป่าอำเภอบ้านนอกบ้านนาคือกัน...เพิ่นบ่อเว้าเด้....ลาวอีสาน....ตำหมากหุ่งใส่ปลาแดกกินบ่เป็น....ทำโตแบบ ลาวไฮโซ....ผมล่ะคึดอยากหัว คือสิไปแอบซื้อกินอยู่บ้านพัก บ่อกล้าให้ผู้อื่นเห็น....แบบว่าอดีต อาจสีเคยเป็น ดาวมหาลัย.....มั้ง...
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ครูโนช; 30-10-2009 at 01:15. เหตุผล: เพิ่มเติม

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    มิสบ้านมหา 2012
    สัญลักษณ์ของ ติ๊กต็อค
    บล็อก
    3
    บ่อายค่ะ ไปทางได๋ กะลาวแตกโคบๆ พู้นละ ไปเหนือกะหลินน้อย กะลาว จ้อยๆ เบาะหลิน อิอิ

แต่ว่า บักหล่าน้อยอยู่เฮือน คือเว่าลาว บ่ได้ฮึ เป็นตาเอาฆ้อนหน่ำจักบาด--
    อิโตนแต่เจ้าของนิแหล่ว ต้องดัดลิ้นเว้าไทยนำเพิ่น:-*

แห่งตะเว้าไทบ่แข็งซะแม๊ละ คนดะดาย 55555
    :heart: ไทอุบล คนเมืองนักปราชญ์:heart:

http://up.how2phin.com/pictures/a46ce89bb69277bd7b1a2f0912d7cb05.gif

อายบ่หวะติอ้ายพล จักคือกันแหล่วครับ เอิ้นแท็กซี่ยามได๋กะมีแต่ถามหว่า<ไปกรมยุทธข้างดับเลิงสามเสนจักบาทคับ> บ่เคยอายดอกครับเว้ามาแต่น้อย บ่าวแห่งกกลิ้นแข็งยุ แต่กะต้องเบิ่งกาละเทศะคือกันเนาะครับ บ่แหม่นแต่เว้าอิสานดอก ใส่เสื้อม้อฮ่อมนุ่งโสร่งไหมหย่างโลตัสน้อยแถวๆห้องพักกะเฮ็ดเป็นอาจิณทุกอาทิตย์อยู่แล้ว :l-
    :heart: คันเจ้าได้ขึ่ช้างกั้งห่มเป็นพระยา อย่าสุลืมชาวนาผู่ขี่ค.ว.ยคอนกล้า :heart:

Tags for this Thread