หัวข้อ: ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์

noyinsweden
    Guest

ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์

ตอนนี้ข้าน้อยสนใจเรียนภาษาไทน้อยหรือเรียนการพิมพ์ภาษาลาวไว้
    เว้าภาษาไทลาวอีสานได้ ก่เลยอยากเขียนได้นำ
    เผื่อเมืองลาวพัฒนาจะได้มีงานให้เลือกทำ 8)

ขอทดลองเขียนอักษรลาวเบิ่งแนเด้อ
    ໝ່ອຍ ลองเขียนคำว่า หน่อย เป็นภาษาลาวเบิ่ง ผิดถูกจังไดก่บอกแนเด้อ

konbannhong
    Guest

Re: ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์

....เหอะๆๆๆ ว่าผมลาว กะเป็น คนไทยยุครับ อิอิอิอิ บ่ฮู้เรื่องนำครับ ภาษาบ้านเพิ่น....

noyinsweden
    Guest

Re: ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์

Re: ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ konbannhong
    ....เหอะๆๆๆ ว่าผมลาว กะเป็น คนไทยยุครับ อิอิอิอิ บ่ฮู้เรื่องนำครับ ภาษาบ้านเพิ่น....
    คือว่าคนลาวและคนไทยก่เป็นคนเดียวกันและมาจากเผ่าเดียวกั๋น ก่คือเผ่าไทนั้นเอง
    ไทยเป็นแค่ประเทศซือๆและรวบรวมหลายเผ่าไทอย่าง ไทลาวในอีสาน ล้านนา ไทสยาม และคนที่มีเชื้อสายต่างๆ

ลองหาอ่านเกี่ยวกับเผ่าไทได้ม่องนี้ ดี๋หลาย ข้าเจ้าบรรยายเรื่อง ท้าวฮุ่ง ท้าวเจือง ก่คือสามก๊กแบบบ้านเฮานั้นล่ะ
    http://www.isan.clubs.chula.ac.th/we...lture&wb_id=52

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน

......ติดต่อมาทางผมกะได้เด้อครับ...เพราะว่าผมเรียนมา ทั้งลาวปัจจุบัน ไทน้อย ตัวธรรม เขมร...พอสิแนะนำเป็นวิทยาทานได้อยู่
    ตอนนี้ผมกะไปโพสต์ไว้อยู่ทางบอร์ด ภาษาอีสานเด้อครับ แต่บ่อทันได้ลงไว้หลาย บ่อทันสมบูรณ์ คงสิหลังปีใหม่พู้นหล่ะ...
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

noyinsweden
    Guest

Re: ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ทิดคำศรี
    ......ติดต่อมาทางผมกะได้เด้อครับ...เพราะว่าผมเรียนมา ทั้งลาวปัจจุบัน ไทน้อย ตัวธรรม เขมร...พอสิแนะนำเป็นวิทยาทานได้อยู่
    ตอนนี้ผมกะไปโพสต์ไว้อยู่ทางบอร์ด ภาษาอีสานเด้อครับ แต่บ่อทันได้ลงไว้หลาย บ่อทันสมบูรณ์ คงสิหลังปีใหม่พู้นหล่ะ...
    ข่อยอยากให้มีสอนคือเว็ปอยู่นี้นะค่ะ คือสิได้บ่ ในเว็ปนี้เขียนภาษาลาวออก
    หลังปี๋ใหม่ก่ได้ค่ะ เจ้าครู :)

ตั้งแล้วสิบอกให๋หมู่ในพันทิปมาโฮมนำ Re: ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์

การเขียน กับการจาร(ใส่ใบลาน)ตัวหนังสือที่ออกมาก็คล้ายกันนั้นหละแต่วิธีการบ่อคือกัน
    ส่วนการพิมพ์ ผมเองกะบ่อเคยลอง บ่อเคยพิมพ์
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

konbannhong
    Guest

คือว่าคนลาวและคนไทยก่เป็นคนเดียวกันและมาจากเผ่าเดียวกั๋น ก่คือเผ่าไทนั้นเอง
    ไทยเป็นแค่ประเทศซือๆและรวบรวมหลายเผ่าไทอย่าง ไทลาวในอีสาน ล้านนา ไทสยาม และคนที่มีเชื้อสายต่างๆ
    ..........แฮ่ๆๆๆๆ ผมไทยอีสานต็ม ร้อยครับ บ่แม่นไท ลาว....อิอิอิ....

noyinsweden
    Guest

Re: ในนี้ใครเขียนภาษาไทน้อยหรือภาษาลาวเป็นบ้าง อยากขอเป็นลูกศิษย์ กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ทิดคำศรี
    การเขียน กับการจาร(ใส่ใบลาน)ตัวหนังสือที่ออกมาก็คล้ายกันนั้นหละแต่วิธีการบ่อคือกัน
    ส่วนการพิมพ์ ผมเองกะบ่อเคยลอง บ่อเคยพิมพ์
    เอาแบบการพิมพ์อักษรลาวในคอมจากเว็ปลาวนอกอยู่เมกว มาให้เบิ่ง ลองติดตั้งเบิ่งเด้อ
    http://www.laohub.com/static_html/lang/key_guide.php

เขียนได้ยามไดก่เริ่มสอนได้(ขั้นมีเวลา)

ภาษาลาวที่ข่อยเขียนไปนั้น เจ้าอ่านออกบ่ล่ หิว่าแนมบ่พ่อ

แก้ไขใส่ลิ้งผิดค่ะ ใส่อันถูกแล้วเด้อ

หนังสือมันบ่อออกตั้วนาง...เลยบ่อเห็น ถ่าก่อนเด้อ....มีหยังเว้าหลังไมค์กะได้ เดี๋ยวภารโรงสิได้ยินนำ อิ อิ อิ

noyinsweden
    Guest

หนังสือมันบ่อออกตั้วนาง...เลยบ่อเห็น ถ่าก่อนเด้อ....มีหยังเว้าหลังไมค์กะได้ เดี๋ยวภารโรงสิได้ยินนำ อิ อิ อิ
    ขั้นสิเบิ่งได้ต้อง install โตมันจากเว็ปที่ข่อยบอกนะเจ้า มันสิเบิ่งได้ เห็นข้าเจ้าเว้ามาจั้งสิ
    เดียวทีหลังสิหลังไมค์ บางคนเขาอาจสิสนใจอยากฮู้นำ