หัวข้อ: นำเสนอ "บักหว้า"

บ่าวสายฟ้า
    Guest

Re: นำเสนอ "บักหว้า"

Re: นำเสนอ  "บักหว้า" กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บ่าวบ้านหนองห้าง
    เห็นหมากหว้าแร้วคึดฮอดบ้านหลาย
    อยากกลับบ้านไปกินหมากค้อเด้
    ปลอกเปลือกใส่แจ่วใสน้ำปลาแสบคัก
    มื้อวานสายฟ้า ท้องเสีย ย้อนบักค้อนี้หล่ะ

nitiwit
    Guest

เห็นบักหว้า คึดถึงสมัยเป็นเด็กน้อย เลี้ยงควาย
    ไปขึ้นต้นบักหว้าตามริมหวย กินจนปลาแล้ หมดเยยย

บ่าวสายฟ้า
    Guest

Re: นำเสนอ  "บักหว้า" กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ วิท กลองเพล
    เห็นบักหว้า คึดถึงสมัยเป็นเด็กน้อย เลี้ยงควาย
    ไปขึ้นต้นบักหว้าตามริมหวย กินจนปลาแล้ หมดเยยย
    เป็นขี้ฮากเด้อ กินหลาย

สงัด903
    Guest

บักหว้า นี่ ลูกใหญ่เท่านิ้วโป้งก็มีใช่ไหมครับ กินแล้วสีม่วงเหมือนกันทั้งปากทั้งลิ้น แต่ที่ผมเคยเรียกตอนเด็กๆว่า ลูกก้ามปูใช่ไหมครับใครรู้ตอบด้วยครับ ที่ทางภาคเหนือเรียกมะเกี๋ยง....ใครทราบตอบด้วยเด้อครับ

บ่าวสายฟ้า
    Guest

Re: นำเสนอ  "บักหว้า" กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ คนอยู่โอ๔๑๒
    บักหว้า นี่ ลูกใหญ่เท่านิ้วโป้งก็มีใช่ไหมครับ กินแล้วสีม่วงเหมือนกันทั้งปากทั้งลิ้น แต่ที่ผมเคยเรียกตอนเด็กๆว่า ลูกก้ามปูใช่ไหมครับใครรู้ตอบด้วยครับ ที่ทางภาคเหนือเรียกมะเกี๋ยง....ใครทราบตอบด้วยเด้อครับ
    ฮือ จักเด้อ บาดทีเนี่ย

สาวสกลคนโก้
    Guest

บักหว้า....เคยเหนในหนังสือ บ่เคยเหนอีกเด้ของจิง เศร้าเลยยย....

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน

...หมากว้า อยู่บ้านเฮาที่เคยเห็นมีสองแนวเด้หละ...มีหมากหว่าน้อย(หว่าก้า, หว่าขี่หมา) หน่วยกลมๆน้อยๆสุกออกสีดำ รสหวานฝาดนิดๆ อันที่สอง หมากหว่าสีซมพู (หมากหว่าใหญ่) หน่วยประมาณนิ้วก้อย ยาวรี
    เนื้อหลาย หวานออกฝาดกว่าหว่าน้อย
    แถมหน่อยนึง... ภาษาบาลีเอิ้นว่า ชมพู /ชมพูทวีป คือแผ่นดินที่มีต้นหว้า...
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

Tags for this Thread