หัวข้อ: ไม้สะหยัว คือ???

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เเมงสะดิ้ง
    บล็อก
    24

คำถาม และรอคำตอบ ไม้สะหยัว คือ???

ถามแหน่ะจ้า มื้อนี้นางดิ้งมีปัญหาคาใจ
    อธิบายบ่ได้ คึดบ่ออกว่า "ไม้สะหยัว" คือไม้อีหยังในคำภาษาไทย

ล่ะ"ตง"เฮือนบ้านเฮานิ่ ภาษาไทยเอิ้นว่าหยัง
    "ขาง"....?

ล่ะเครื่องเฮือนนิ่ มีหยังแหน่ะ สั่นเด้ เป็นอยากฮู้จักจ้า
    หย่อนเวลาฟังผุเฒ่าเพิ่นเว่า ล่ะหนหวยจ่ะของหย่อนควมบ่ฮู้เรื่อง

ขอบคุณล่วงหน้าในคำตอบเด้อค่า ...โดยข่ะน้อย :l-
    สะดิ้งคือน้องได้ยินเสียงฆ้องกะแล่นตำ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเมืองกาญจน์
    ตง,ขาง,ไม้สะยัว คือ ส่วนควบของบ้านครับ
    ขาง คือ คานไม้ คือแผ่นไม้ที่จะเป้นตัวรับน้ำหนักของพื้นบ้านทั้งหมด
    ตง จะวางพาดต่อจากขาง เพื่อจะเป็นตัวรองพื้นไม้
    ส่วนไม้สะยัว เข้าใจว่าน่าจะเป็น "ไม้เชิงชาย" ครับ
    /
    /หากมีความเห็นเป็นอย่างอื่นช่วยมาอธิบายต่อด้วยนะครับ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ไม้สะยัว สิวางทับ ขาง ก่อนที่สิเอาแป้น(ไม้ปูพื้น)ปูลงครับ

บางพื้นที่อาจสิบ่อเอิ้นคือกันเนาะครับ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ เเมงสะดิ้ง
    บล็อก
    24
    หลังจากอ่านคำแนะนำแล้ว มานั่งคึด นั่งซอมเบิ่งแล่ว
    บัดนี้สิย้ำว่าควมเข้าใจดิ้งเป็นแบบนี้ สิถืกบ่เด้อ ฟังเด้อพี่น้อง

ขางหรือคาน คือไม้ที่วางประกบคู่กัน2ตัว ระหว่างกกเสาเฮือนแต่ละช่วงแม่นบ่จ้า?
    ตง คือ ไม้ที่วางพาดซาบลาบอยู่ ต่อจากขาง/คาน หลังจากนั้นกะปูแป้นพื้นเฮือน?

ไม้สะยัว... ยังบ่แน่ใจ แต่คึดว่าน่าจะเป็นไม้ส่วนประกอบทางข้างเทิ่งโตเฮือน
    ไปทางหลังคาไปจั่งสั่น...หึได๋ เนาะ

จั่งได๋กะขอบคุณค่ะสำหรับทุกๆ คำตอบเด้อค่า
    สะดิ้งคือน้องได้ยินเสียงฆ้องกะแล่นตำ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    ไม้สะยัว คือไม้ตัวที่วางพาดอยู่บนคานบนและอกไก่จะต้องยึดด้วยไม้แปอีกที
    เพื่อให้เกิดความแข็งแรงในการรับน้ำหนักวัสดุที่จะนำมาใช้มุงหลังคา
    ไม้สะยัวก็คือตัวที่เรียกว่าจั่วตัวที่อยู่กลางบ้านจะมองเห็นตัวริมจะมีปั้นลมปิดไว้
    (ที่มาคำพังเพยที่ว่า : รักดีหามจั่วรักชั่วหามเสา)

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    แม่นควม pcalibration เลาว่าอะหละ สะยัวคือไม้ที่พาด อกไก่เป็นหว่าง(เป็นช่วง) เพื่อรองรับแปหรือระแนง รองรับกระเบื้องหรือสังกะสีที่มุง ภาษาไทยกลางเรียกว่า "จันทัน" ส่วน"ขาง" กะคือไม้ที่ทำหน้าที่เป็นคานหลัก รับน้ำหนักของ"ตง" ซึ่งมีไม้กระดาน(แป้นปู)ทับไว้ ขาง ภาษาไทยกลาง เรียกว่า "รอด" ส่วน"ตง"
    เอิ้นคือกันเด้อ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ศรีสะท้าน; 06-04-2010 at 19:05.
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

บล็อก
    24
    ขอบคุณหลายๆ เด้อจ้าทุกคำตอบ
    บาดเนี่ยเข้าจำลิ๊บ โอ๊ะเข้าใจคั๊ก
    แฮ่ะๆๆ

ร่วมกิจกรรมนำความรู้ สัญลักษณ์ของ เซียนเมา
    ผุข้ากะใด้ความฮู้คือกันครับ
    กะพอตะฮู้คือกัน ว่าไม้สะยัว คือหยัง (โง่มาตั้งนาน อิอิ)

ศึกษาหาความรู้
    ทางสกลฯบ้านผมเอิ้นว่า สิยัว คับ แต่ผมกะบ่เข้าใจปานได๋ว่ามันคือไม้โตได๋ในบ้าน แต่กะเอิ้นตามผู้เฒ่าผู้แก่เพิ่นพาเอิ้น คับ