หัวข้อ: ไส้กรอกอิสานครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ลุมพุก
    ฝันหั้ยกัย ปัยหั้ยถึง

ไส้กรอกอิสานครับ

เอาใส้กรอกอิสานมาฝากครับ

ส่วนผสมก็มีหมูบด 1กิโลกรัม เกลือ กระเทียม รากผักชี ข้าวสวยเย็นแล้ว วุ้นเส้นแช่น้ำตัดท่อน ใส้หมูสำหรับทำใส้กรอก 3 เมตร

ใส่เกลือ กระเทียม+รากผักชีตำละเอี่ยดลงในหมูบด

ผสม/นวดให้เข้ากันดี

หลังจากนั้นก็ใส่ข้าวสวยลงผสม

เมื่อหมูและข้าวผสมกันดีแล้วก็ใส่วุ้นเส้นลงไปแล้วก็นวดต่อให้เข้ากัน

นี้คือลักษณะที่เครื่องทุกอย่างผสมกันดีแล้ว

เริ่มต้นการยัด โดยสอดใส้หมูลงท่อของกรวยยัด และมัดด้วยเชือกหรือใช้ไม้จิ้มฟันกลัดปลายใช้กันหลุด

ยัดใส้กรอกลงในใส้หมูอย่าให้แนนมากนะครับ เพราะเวลาบิดเป็นเกลียวใส้กรอกจะแตก

เมื่อยัดใส้กรอกหมดแล้ว ก็บิดเป็นเกลียว หรือใครจะใช้เชือกมัดก็ได้ครับ แล้วแต่ความถนัด

เมื่อบิดเป็นเกลียวหมดแล้ว ก็ใช้ไม้จิ้มฟันจิ้มไล่ลม ไม่ต้องจิ้มมากเกิดไปนะครับ กะเอาว่าข้อละ 2 ครั้งก็พอ ไม่งั้นเวลาทอดใส้กรอกจะแตก

ใช้ผ้ายางคลุม(ป้องกันให้ใส้หมูแห้งเกินไป)ผึ่งทิ้งไว้ให้เปรียว1คืน ถ้าใครชอบเปรี่ยวมากก็ 2 คืนครับ หลังจากนั้นจะทอดหรือจะอบก็ได้ครับ แต่ผมย่างครับมันถึงจะหอม
    ผมทำกินประมาณ 7-8 ครั้ง เขาชมว่าอร่อยก็เลยทำเยอะ ครั้งหนึ่งได้ประมาณ 30 ข้อ ทำแบ่งพี่แบ่งน้องกิน เหลือไว้กินเองนิดหน่อยก็พอแล้วครับ :1- ทานเยอะระวังอ้วนนะครับ

ที่มาของสูตร :
    โค้ด HTML:
    http://www.pantown.com/board.php?id=5495&area=4&name=board8&topic=174&action=view
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ลุมพุก; 09-07-2011 at 11:05.

ศิลปิน นักแสดง สัญลักษณ์ของ kitty
    ขอบคุณค่ะ เป็นตาเฮ็ดยากแท้ ย่านแซบโพด เด๋วสิลองหัดเฮ็ดเบิ่งค่ะ

ฮ่วยยย....บ่าวเจ้ามาคือดู๋คือหมั่นแท้หละ เจ้าสิตั้งจักกระทู้หละหนี่ ไส้กรอกแหม๋...ขอลบกระทู้ที่2ถิ่มเด้อบ่าวเด้อ....
    เคยเฮ็ดกินเองอยู่จ้า มักไส้กรอกอีสานแบบใส่วุ้นเส้น....

ฝ่ายเทคนิค และถ่ายทอดสด สัญลักษณ์ของ อาวอ้วนเมืองยศ
    เคยเฮ็ดตั้งแต่สมัยเป็นบ่าวพุ่นแหม๋ ซุมื่อนี่ย่านแม่นลืมสูตรละเ้ดอครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเมืองขอนแก่น
    :1- โย่ววว ได้สูตรแล้วบาทที่นี่ เดี๋ยวสิลองเอาไปเฮ็ดกิน เบิ่งกะน้าาา

เป็นตาแซ่บจ้าแต่ว่าคือสิเฮ็ดกินเองบ่เป็นดอกจ้า
    ถ้าซื้อกินเอาดอก 555+

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    ทางนี้เฮ็ดบ่เป็นเด้อเข้ามาขอซิมอย่างเดียว มักหลายครับเมนูนี้

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไผ่หวาน
    บล็อก
    14
    ใส้หมูทีเอามายัด แมนใส้ที่เฮาเอามาย่างกินนีบ่ อันเดียวกันบ่ (บ่ฮู้อีหลี)
    สิลองเฮ็ดกินเบิ่ง

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    อ๋อยยยยยย เห็นแล้วกะอยากกินเด้น้อ เป็นตาแซบ คัก เอิ้กกกกกกกกขอแหน้เด้อค่ะ จักอัน สะกินกะขิงอ่อน มักๆๆ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ลุมพุก
    ฝันหั้ยกัย ปัยหั้ยถึง

รอบยิ้มพิมใจ

กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ไผ่หวาน
    ใส้หมูทีเอามายัด แมนใส้ที่เฮาเอามาย่างกินนีบ่ อันเดียวกันบ่ (บ่ฮู้อีหลี)
    สิลองเฮ็ดกินเบิ่ง
    ใส้ที่เอามาเฮ็ดยัดใส้กรอก เขาเอิ้นว่าใส้ขมครับ เอามาแล้วล้างไห้สะอาดเด้อครับ จึงค่อยยัดหมู