หัวข้อ: ร้องรำภูไทกาฬสินธุ์

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ กาฬสินธุ์ถิ่นไดโน

ร้องรำภูไทกาฬสินธุ์....มีเนื้อร้องด้วยครับ

ร้องรำภูไทกาฬสินธุ์....มีเนื้อร้องด้วยครับ

ร้องรำภูไทกาฬสินธุ์....มีเนื้อร้องด้วยครับ:1-[WMA]http://www.file2go.com/mrun.php?me=436s1[/WMA]:1-ร้องรำภูไทกาฬสินธุ์....มีเนื้อร้องด้วยครับ

กลอนลำภูไทกาฬสินธุ์ (วิทยาลัยนาฏศิลปกาฬสินธุ์)

โอยนอ.... ท่าน ผู้ฟังเอ้ย

บัดนี้ หันมาเว้า ทางภูไทกันตอนต่อ ขอเชิญพวกพี่น้อง ที่มาซ้อง ให้รับฟัง เจ้าเอ้ย เจ้าเอย

ชายเอ้ย เพิ่นว่าเมืองกาฬ์สินธุ์นี้ ดินดำ ดอกน้ำชุ่ม มีพ่องปลากุ่มบ้อน ดอกคือแข้เจ้าแก่งหาง
    คันว่าปลานางบ้อน คือขางดอกฟ้าลั่น บัดว่าจั๊กจั่นฮ้อง ๆ ดอกคือฟ้าเจ้าล่วงบน อ้ายเอ้ย อ้ายเอย

ชายเอ้ย อันว่าเมืองกาฬ์สินธุ์นี้ มีของดี เจ้าหลายอย่าง ประเพณีบ่ว่าง บ่ลืมฮีตแม่นเก่าเดิม
    ชายเอ้ย อันว่าเมืองฟ้าแดด สงยางถิ่นเก่า ถิ่นโบราณแต่เค้า อยากเชิญเจ้าไปเที่ยวชม อ้ายเอ้ย อ้ายเอย

ชายเอ้ย เชิญไปชมผืนผ้า ล้ำค่าแพรวาไหม ชื่อเสียงเขาดังไกล ส่าไปซุเมืองบ้าน
    ส่วนว่าโปงลางนั่น ของสำคัญแต่เก่าก่อน ตาออนซอนบัดได้พ้อ ๆ บ่ลืมน้องผู้เดี่ยวโปง อ้ายเอ้ย อ้ายเอย

โอย.. นอ.... โอย... นา... สวยเลิงเลิง น้องนี่เอย... นา

ชายเอ้ย เที่ยวบ่เบิดดอกเมืองฟ้า ขึ้นชื่อว่ากาฬสินธุ์ ทั้งเขื่อนดินลำปาว หมู่ไดโนเสาร์นั่น
    ทั้งภูสิงห์ ภูค่าว ภูปอ ธาตุยาคู สิ่งศักดิ์สิทธิ์ดอกคู่บ้าน ๆ สถิตแน่นแม่นคู่เมือง อ้ายเอ้ย อ้ายเอย

ชายเอ้ย คันว่าสาวภูไทนี่ สาวผู้ดีที่เขาส่า สาวเขาวงนั่นนา ว่างามล้ำ ลื่นไผ แท้เด้
    ชายเอ้ย สาวภูไทบัวขาวนั่น งามคือกันบ่ออ้ายว่า สาวคำม่วงพุ่นนา ๆ กะคือด้ามดั่งเดียว กันนา อ้ายเอย

ชายเอ้ย เว้ามาฮอดบ่อนนี้ น้องพี่สิลาลง ขอลาไลคืนเมือ สู่เมืองกาฬ์สินธุ์พุ้น
    ขอขอบคุณเด้อลุงป้า อาวอา พ่อและแม่ บัดเมื่อคราวหน้าพุ้น ๆ คงสิได้ดอกพบกัน เจ้าเอ้ย เจ้าเอย

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย กำพร้าผีน้อย; 01-11-2010 at 23:53. เหตุผล: แก้ไขเนื้อร้องบางส่วนให้ถูกต้องตามเพลงครับ...

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    ชวนกันคิดฮอดบ้านอีกแล้ววุติ กลับสะน่อ อาทิตย์หน้า 555+

ได้พี่มิก มาหย่าวใส่จักบาดเบิ่งเด้เนาะไก่น้อย...ม่วนจ้าม่วน...

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    คึดฮอดเด้เนาะ อดีตแม่ะ สาวนาด-สิน คือสิแตกแซวๆเนาะ ทางกา-สิน สุมื้อนิ

บันทึกแสดงสดแมนบ่ครับ ม่วนๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆ

ฝ่ายกิจการพิเศษ สัญลักษณ์ของ กำพร้าผีน้อย
    รัตนาธิเบศร์..ใกล้แยกแคราย
    ม่วนๆน้องวุฒิ
    ...กะสินบ่อึดหม่องเที่ยว เว่ามาหละคึดฮอดบ้าน...