หัวข้อ: อารมณ์หนึ่ง...กับชีวิตในป่าปูน

ครีเอทีพ โปรดิวเซอร์ สัญลักษณ์ของ บ่าวข้าวจี่
    บล็อก
    7

บ้านมหาโพสต์ อารมณ์หนึ่ง...กับชีวิตในป่าปูน

อยู่กลางเมืองใหญ่....เมื่อเวลาที่ครึ้มฟ้าครึ้มฝน ในฤดูฝนช่วงนี้แล้ว ทำให้บรรยากาศความเก่าความหลัง มันผุดขึ้นมาเรื่อยๆ จนบางครั้งคิดถึงเรื่องราววิถีชีวิตคนอิสานที่บ้านเราเลยเถิด ถึงขนาดเหม่อลอยจนลืมนึกว่าตัวเองกำลังทำอะไรอยู่ตอนนี้..ฮ่า ผมนั่งคิดนั่งเกาดนตรีหัวเพลง ท้ายเพลง ในงานที่ทำ จนบางทีคิดไม่ออก จนต้องวางมือจากเปียโน คีย์บอร์ดตัวเก่งไปเลย จะมีข้อดีหน่อยก็ตรงบางครั้งมีโอกาสได้ทำเพลงแนวลูกทุ่งวิถีชีวิตแนวลูกทุ่งอิสาน เวลานั้นอารมณ์นั้น ภาพวัวควาย..ที่กำลังเล็มหญ้า พ่อแม่กำลังดำนา ลูกสาวหุงหาข้าวปลา เตรียมไว้รออยู่ที่เถียงนา....ลมพัดกอไผ่.ปลายเอนลู่..ตามลมที่ท้ายนา...เสียงกบเขียดร้องระงม...ทั่วทุ่ง ยิ่งนึกยิ่งทำให้สมาธิแน่วนิ่ง อยู่กับสิ่งนี้ จนทำให้บางที่ ผมทำไกด์เพลงลูกทุ่งอิสานเสร็จ 10 เพลง ภายในวันเดียวก็มี...แต่โชคร้าย กลับกันวันนี้มีเพลงแนวเพื่อชีวิตกึ่งสตริง...ผ่านมาตั้งแต่เช้าจนบ่ายยังไม่ได้สักเพลง..ฮ่า อาจเป็นเพราะเรายึดติดอยู่กับภาพในอดีต(ซึ่งทุกวันก็ยังมีให้เห็นอยู่..บางที่)เกินไปหรือเปล่าก็ไม่รู้นะครับหรือต้องรอให้ฟ้ามันหายครึ้มเสียก่อน เห็นทีต้องออกไปข้างนอก..ดูความสับสนวุ่นวาย กับชีวิตคนในเมืองกรุง สูดมลพิษให้เต็มปอดก่อน...แล้วค่อยกลับมาเริ่มทำเพลงใหม่.... ฮ่า

ศิลปิน นักแต่งเพลง สัญลักษณ์ของ ธีระปลัด
    บล็อก
    8
    ผมไปมื้อเดี๋ยวกะสับสนครับเมืองกรุงเฮ็ดให้ผมติดอยู่ในรถแทกซี่ เกือบชั่วโมง แต่กะโชคดีที่ได้ไปรับเอาความรู้และมิตรถาพดีๆความรู้ที่บ่เคยฮู้จากที่นั่นเนาะครับ ฮมบักมี่เรคคอร์ด

ศิลปิน นักแต่งเพลง สัญลักษณ์ของ thedon
    บล็อก
    1
    คือกันครับ ยามฝนตกฟ้าครึ้มๆผมกะนึกถึงแต่ในหนังสมัยก่อน ฉากที่พระเอกกับนางเอก มักจะไปหลบฝนอยู่ในกระท่อมกันเป็นประจำครับ อิอิๆ

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ พงศ์น้อย ส กสิน
    ผมไม่รู้ ผมนอนนา
    บล็อก
    5
    มันต้องมีฟิวส์อารมย์หนึ่งที่คิดเตลิดไปครับ ผมนั่งเขียนงานบ่รู้คือกันว่าสิเขียนอีหยังดี สั่นเป็นภาษาอีสานกะแล้วไปตั่งแต่อาทิตย์แรกแล้วล่ะ นี่บ่แม่น เหอๆๆๆ บางเทื่อกะส่ะมาขี้ค้านแท่ เหอๆๆๆ แต่กะต้องสู้เขียนให้แล่ว จั่งมื้อนี้เขียนเช้าฮอดบ่าย ได้หน้าครึ่ง กะว่าพาโลแล้ววว อิอิ

ยามคิดบ่ออก กะจักสิบอกผู้ได๋ กะคิดไปนำหลายอย่าง อิอิ (ฮอดผู้สาวหลายกั่ว) คิดฮอดบ้านเฮานำ ได้ข่าวว่าแล้งหลาย ไปสูบน้ำใส่กล้า สิได้กินข้าวบ่น้อแม่ปีนี่

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ออกไปสูดมลพิษให้เต็มปอดโลดซั่น กลับมาสิได้งงกว่าเก่า เอิ๊ก ๆ ๆ

มันต้องมีอารมณ์ครับ บ่ว่าเฮ็ดหยังกะตาม ถ้าอารมณ์บ่ไป ก็บ่ได้ครับ

เว่าถึงอารมณ์เพลงดอกหวา เอาใจช่วยครับอาจารย์

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ สาวเมืองกะสิน
    เคยเป็นคือกันจ้า เวลาคิดงานบางครั้งตั้งใจก็คิดหยังบ่ออก หรือคิดออกกะบ่เป็นตา บ่โดนใจ
    ต้องออกไปหาย่างเล่น ไปหาหมู่หรือไปเที่ยวก่อนจ้า สมองมันจั่งสิไหลลื่น

แต่กะมีบ่อยจ้า ที่ความคิดบรรเจิดยามเวลานั่งรถ มองไปนำทางที่รถผ่าน แว๊ปเดียวบางเรื่องที่เฮา
    คิดบ่ออก มันคิดออกมาได้เป็นชุดๆๆเลยจ้า จนต้องรีบคว้าสมุดพกมาจดไว้

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวเมืองปลาดิบ
    [/COLOR] อยู่ใส กะคือกัน ครับ อยู่ ญี่ปุ่นกินปลาดิบ ยังคิด ฮอดปลาแดกปลาร้า แต่บ่ บ้ากะ พอแล้วหละครับ ผมว่า..๕๕

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจอบบ้อน
    แบบนี้ต้องร้องเพลงนี้ครับ

ตะวันสีทอง เหลียวมองเห็นใบหญ้าอ่อน
    คิดถึงเมื่อครั้งเก่าก่อน ควายบักตู้อยู่คู่ท้องนา
    รุ่งเช้าแบกไถ จูงทุยไปพลันเล็ดเล็มหญ้า
    พาทุยบุกลุยไถนา ก่อนฟ้าเวลาจะสาย

เสร็จจากคาดไถ พาควายเลาะไปกินหญ้า
    กลับมาหาบกล้า ลงนาจัดหาเตรียมใว้
    มองเห็นแม่พ่อ หาบข้าวปลามาส่งเมื่อสาย
    สุขสันต์สวรรค์นาไร่ยังจำ ได้เมื่อครั้งเก่าก่อน

แต่งสดๆจากข้อความอาจบ่คล้องจองปานได๋ขออภัยด้วยเอาจินตนาการเข้าซ่อยแล้วกันเด้อครับ จ๊วดๆๆๆๆๆๆๆๆ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย บ่าวจอบบ้อน; 29-06-2010 at 17:28.

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    คิดบ่ออก หรือว่าเบื่อๆ จะไปมาร์เก็ตจ้าไปหาซื้อกับข้าวจากเมืองไทย มาเฮ็ดกินแซบๆ
    แต่ว่าก็เฮ็ดบ่แซบคืออิแม่เฮ็ดดอก อิ อิ

ครีเอทีพ โปรดิวเซอร์ สัญลักษณ์ของ บ่าวข้าวจี่
    บล็อก
    7
    อ้างถึง...pui.lab .คิดบ่ออก หรือว่าเบื่อๆ จะไปมาร์เก็ตจ้าไปหาซื้อกับข้าวจากเมืองไทย มาเฮ็ดกินแซบๆแต่ว่าก็เฮ็ดบ่แซบคืออิแม่เฮ็ดดอก อิ อิ

เข้าท่าครับวิธีนี้...ฮ่วยเอาเงินไสละไปช๊อป..บาดนิ...ฮ่า