หัวข้อ: ลาว หรึอ เสี่ยว

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ โก๋ดง

ลาว หรึอ เสี่ยว

มีมื้อหนึงผมไ้ด้มีโอกาสไปนั่งกินข้าวตามร้านอาหารที่มีเด็กเสริ์ฟ หรึอ บริกร ที่คอยเดินไปเดินมายกอาหารให้ผุอื่นกิน ส่วนมาก 70 รึ 80 เปอเซ็นต์ เป็นคนอิสานบ้านเฮา และเป็นคนหน้าซือๆเบิงแล้วอาจพึ่งเข้ามาล่าฝันในเมืองกรุง แต่สิ่งที่ผมเห็นโดยทันที่คือ คาวมขยันขันแข็ง สู้งาน ไร้ซึ่งเล่ห์เหลี่ยม และแล้วเด็กเสริ์ฟคนนั้นกะเฮ็ดแก้วหล่น(โครมๆ)ข้างๆโต๊ะแขกคนหนึ่งและแขกผุนั้นกะพูดเสียงดัง "บักลาวเอ๋ย"ผมกะบ่อเข้าใจในทันที่ว่าคนที่มีฐานะสูงส่งหน้าตาดีใช้คำพูดแบบนั้นมันเป็นจังไดกันแน่ กะเลยมาคิดว่า "บักลาว หรึอ บักเสี่ยว "ที่คนทั่วไปเอินคนอิสานเฮาควรสิ ภูมิใจ หรึอว่า เสียใจดี
    หน้าตาคล้ายมาก
    อิสานยุคปัจจุบัน

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    สมัยตอนเรียนหนังสืออยู่กทม.วิทยาลัย ก็มีคนเอิ้นจ้าพวกลูกลาว พวกเสี่ยว
    แต่บ่สนใจเพราะกลุ่มที่เอิ้นนั่นพวกสวย ใส ไร้สมอง แต่งแต่หน้าจ้า
    ห้องเรียนจะแบ่งเป็นกลุ่มเนาะ กลุ่มแรกพวกสวย แต่สติวปิด อิ อิ
    กลุ่มขี้เหร่ก็มีแต่คนเรียนเก่งๆ มาจาก ตจว. 5555+
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย pui.lab; 18-07-2010 at 11:57.
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ แดงน้อย
    บล็อก
    1
    เชื่อเถอะค่ะว่า จะมีสักกี่คน ที่มองคนที่พูดประโยคเหล่านี้ออกมาว่า เขาสูงล้ำเหลือเกิน ..ตรงกันข้าม มันแสดงออกถึงความหย่อนการอบรมมากกว่าค่ะ

ศิลปิน นักแสดง สัญลักษณ์ของ kitty
    โก๋ดง
    เขาภูมิใจนะที่ได้เกิดเป็นคนอิสานบ้านเฮาแหมะ
    ฮิ้วววไผสิว่ากะช่างหัวมัน อิอิ
    รูปที่ 2 แหมะคือคักแท้โก๋ดง

ฝ่ายเทคนิค และถ่ายทอดสด สัญลักษณ์ของ อาวอ้วนเมืองยศ
    "บักลาวเอ๋ย" แนะคนเว่ากะสิบ่ลาวนำกันนั่นติ เพิ่นบ่ได้ว่า "ได้ลาวเอ้ย" ติครับ
    เป็นลาวอิสานกะบ่แมนเข่ๆ เด้พี่น้องเห็นว่ากะดาย

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ม๋าน่อย
    บล็อก
    2
    ที่ office 60 % เป็นคนลาว(อิสาน)
    manager คนไทย (ภาคกลาง) เพิ่นยังมาหัดเว่าภาษาอิสานนำม๋าน่อยยุเด๊
    ม๋าน่อยล่ะภูมิใจ๊ ภูมิใจ แหมะ ถึงสิลาว กะลาว Inter เด้อคะเด้อ สิบอกให่

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ mewcoppy
    อยู่ใสกะหลายครับ คนบ้านเฮาแต่บ่อลาวจิตใจเด้อครับ

ฝ่ายกิจการพิเศษ สัญลักษณ์ของ กำพร้าผีน้อย
    รัตนาธิเบศร์..ใกล้แยกแคราย
    .บักลาวเอ้ยพะนะ...มาซางบ่มาเว่าใกล้ๆผุข่าแท่หละ...

ถ้าคนภาคอื่นเว่าแบบนี่กะแสดงว่าเขาด่าหละครับ ด่ากระทบเชื้อชาติ..

แต่อย่าไปสนใจ อย่าไปให้ความสำคัญ...เรื่องดีๆของคนอีสานเฮามีหลาย..

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ลาวดีน้อย
    บล็อก
    3
    ลาวกะลาวหน้าตาดีเด้อจ้า5555
    ไผสิมีน้ำใจ ช้ำคนอิสานกันเอง..อิสานกันเองบ่ต้องเกรงใจกัน อิอิอิ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    เคยได้ยินผู้จัดการของดาราพุนึงเคยออกมาเว่าวาคำวาลาวเป็น"คำแสลง"คนเขากะเว่าเบิดบ้านเบิดเมืองนั่นล่ะพะนะเลาวา....แต่ความคิดของสาวเมืองยศคิดวาขั่นสิเว่าคำแสลงแล้วความรู้สึกของเขาบ่งบอกถึงการดูถูกเหยียดหยามผู้อื่นแล้วกะบ่อสมควรอย่างยิ่งเพราะวา คนลาวที่เว่าถึงนั้นบางส่วนกะเคยเป็นคนไทยมาก่อนจำได้บ่อที่รัชกาลที่5ได้ยกดินแดนบางส่วนไห่ฝรั่งเศสเพื่อเป็นการที่บ่อต้องสูญเสียแผ่นดินทั้งประเทศไห่เขา..ขั่นสิมองไห่ซอดอิหลี"บรรพบุรุษ"ของเฮาส่วนนึงเพิ่นได้เสียสละเพื่อลูกหลานทั้งหลายไห่ได้เป็นไทบ่อได้ตกเป็นเมืองขึ้นของฝรั่งเศสมาเท่าทุกมื่อนี่....แต่วาสิ่งที่ลูกหลานตอบแทนเพิ่นกะคือการดูถูกเหยียดหยามวาลาวจังสั้นจังซี่(บ่อเคยเห็นคะเจ้าเว่าแบบยกย่องจักเทือ).......ขอบอกไว้เด้อพวกดูถูกคนลาวนั่นบ่อเจริญดอกเพราะวามันกะซำดูถูกปู่ย่าตายายเจ้าของนั่นล่ะ...แม่นบ่อพุเจ้าวา......เว่ามาข่อยล่ะ000000000