หัวข้อ: เอาดอกไม้ป่ามาฝาก

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    เป็นตาไปยาม เป็นตาไปอยู่ แทะน่อทางเมืองมุก อยากไปหัดกรีดยางสั่นดอกหว่า แฮะๆ...........
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา
    สวนยางเผิ่นงามน้อค่ะจักหน่อยกะได้ผลผลิตแล้ว
    อ้ายๆคือบ่เอา ดอกหมากขี่อ้น มาไห้เบิ่งแนค่ะ อิอิ

เห็นภาพแล้วกะเฮ็ดไห้คิดฮอดบ้านหลาย..........

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ หนุ่มหนองหาน
    ป่ากุงบ่โดงกะคงสิเป็นป่ายางหมด บ่องหาอยู่หากินกะคงสิหายาก ต่อไปย่านมื่อหน้าคงสิได่เข่าไปหาซื่อของตลาดมากินเพราะว่าป่ากุงกะสิหมดเห็ดกะหายากอนุลักณ์แน่เด้อครับ

ดอกมูกป่าสีขาวเป็นตาหอมน้อจ้า...อยากกินข้าวเม่าน้อจ้า .... อิอิอิ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ข้าวต้มมัด
    อยากไปย่างหาเก็บเห็ดแมะจ้า โคกแปนดียุเป็นตาเห็ดเกิด สวนยางงามดียุจ้า ทางบ้านข้าวต้มมัดปลูกมันแซมตรงกลาง คะเจ้าได้เงินดี๊ดีจ้า

ครีเอทีพ โปรดิวเซอร์ สัญลักษณ์ของ บ่าวข้าวจี่
    บล็อก
    7
    ..วิถีและภาพเขียวๆของอาชีพเกษตรกรรมบ้านเฮามีให้เห็น..แบบนี้..ชื่นใจนำน้อครับ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    งามดีแท้ครับอาจารย์สวนยางแหมะ ของผมละฮกคักงัวยังบ่กล้าเข้าฮ่าๆๆๆๆๆ
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    งามเนอะจ้า..ดอกไม้ป่า
    บุ๋มบิ๋มกะเป็นดอกไม้ป่าคือกันจ้า...แต่ดอกไม้ป่าดอกนี้..กะได้พลัดถิ่น มาอยู่กลางป่าปูนจ้า

กลับบ้านไปคราวก่อนเห็นแต่ป่ายาง
    แม่ขะน้อยได้ซื้อป่ากุงอนุรักษ์พันธุ์ไม้ป่าค่ะ
    แม่บอกว่าต่อไปอาจสิต้องใช้กะบอง(เคยเห็นบ่จ้า จำได้ว่าเป็นไม้ป่นๆกับยางไม้ห่อด้วยใบกุง)
    แทนไฟฟ้า (ควมคึดแม่ใหญ่เธอบรรเจิดหลายค่ะ ฮ่าๆๆๆ)เลยอนุรักษ์ป่ากุงไว้ว่าซั่น ฮ่าๆๆ
    ชาวบ้านแถบนั้นได้อาศัยป่ากุงนี้เก็บดอกกระเจียว
    หาเห็ดป่า (เอามาขายให้แม่ใหญ่เลาคือเก่า ฮ่าๆๆๆ)
    แม่พยายยามหาหมากไม้อิสาน หมากพีพ่วน หมากเล็บแมวมาปลูก
    เพิ่นบอกว่าเผื่อเอาไว้ให่ลูกหลานเบิ่งค่ะ ฮ่าๆๆ
    LET IT BE...

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไทเมืองมุก
    ยังมีป่ากุงงยุเกือบ 8 ไร่ จะอนุรักษ์ไว้ (เพราะที่ดินที่มี 30 ไร่ เป็นนา 10 ไร่ สวนยาง 8 ไร่ ยูคา 4 ไร่) ป่ากุงกะมี ข่าป่า ดอกกะเจียว หวายป่า ยามเห็ดกะมีเห็ดสุอย่างขึ้น ไปเมื่อวานกะเห็นเห็ดดิน ประเภทเห็ดน้ำหมาก เห็ดข่า เห็ดรวมหมู่นั้น ส่วนมากกะซุมเพื่อนบ้านที่ยุแถวใกล้ๆสวนนั้นแหละได้หากิน บางเทือเจ้าของดินกะได้ซื้อนำเพิ่นกินคือกัน 555 ขนาดดินจะของเด้นี่ ปล. ขี้กะบอง เขาเจาะเอานำต้นกุง ที่มันเป็นนำยางและขวยไม้ผุๆ เอามาปั้นห่อด้วยใบตองกุง มันเอง