หัวข้อ: "แกงลาวบักฟัก(เจจ้า)"

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28

"แกงลาวบักฟัก(เจจ้า)"

สวัสดีจ้า เช้าวันศุกร์พี่น้องบ้านมหาสุคน มื่อนี้น้องอี๊ทมาแบบไทบ้าน ขออภัยท่านที่ฟังภาษาอิสานบ่ค่อยถนัดจ้า เพราะว่าอาหารเจน้องอี๊ทมื่อนี้เป็นแกงลาวจ้า ดัดแปลงมาจากสูตรแม่หยัยตุ๊ คุณแม่ของน้องี๊ทเองจ้า มาเฮาลองมาเบิ่งส่วนประกอบกันเลยจ้า

แนวที่เฮาสิใส่ลงไปในแกงกะมี
    1 บักฟักเขียว บ้านเฮาเก็บเอาข่างฮั้ว เอามาปลอกเปลือก หั่นต่อนพอคำเด้อจ้า

2 เห็ดเฟียงหรือว่าเห็ดฟางนั่นล่ะจ้า ล้างให้สะอาด ผ่าครึ่ง

3 เต้าหู้เหลือง หั่นพอดี อย่าเล็กไป อย่าใหญ่ไป จ้า เอาไปทอดพอเหลืองๆ ดับกลินเต้าหู้จักน่อย
    4 ใบแมงลัก (ผักอีตูลาวบ้านเฮานั่นล่ะจ้า)

5 พริกแกงเจ เต้าเจี้ยว(ใช้แทนปลาร้า) เกลือ ซีอิ้วขาวเห็ดหอมเจ

มาเบิ่งวิธีเฮ็ดเลยจ้า
    ตั้งหม้อ ใส่น้ำ ใส่บักฟักลงไป ต้มให้เดือด พอเดือด ใส่พริกแกง ใส่เห็ดฟาง ใส่เต้าหู้ ปิดฝาไว้ พอเดือดปล่อยให้เห็ดสุกก่อน แล้วค่อยใส่เครื่องปรุงทั้งหมดลงไป ปิดฝาไว้ให่หม(ให้ระอุไม่ต้องคนบ่อย) สักพัก ชิมรสชาด ปรุงรสเพิ่มเติมตามใจเราได้เลยจ้า

น้องอี๊ทชิมเบิ่งแล้ว พอตั๊วะข้าวลงคออยู่จ้า อิอิอิ

ตบท้ายด้วยของหวาน หนึ่งบักอึ พูดให้น่ากิน นึ่งฟักทองจ้า

น้องอี๊ทขอจบการทำอาหารเพียงเท่านี้....เชิญแซบเลยจ้า
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย สาวบ้านแต้; 15-10-2010 at 13:32. เหตุผล: กำลังปรับขนาดรูปค่ะ

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    น่ากินจ้า ผักเพื่อสุขภาพ รูปใหญ่ไปนิดน่ะค่ะ ให้ย่อเหมือนคราวที่โพสต์ไว้ครั้งเก่าๆ
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา
    เป็นตาแซบแถะค่ะ นึ่งกินกับแจวกะแซบค่ะ บักฟัก บักโตน

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวกุดชุม
    บล็อก
    3
    เป็นตาแซบคือกันน้อครับผม แซบๆๆๆๆ เด้อครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ กำลังใจ
    บล็อก
    1
    ขอสักถ้วยเด้อน้องอีท พรุ่งนี้พี่หน่อยก็ออกเจแล้วจ้า

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ กำลังใจ
    ขอสักถ้วยเด้อน้องอีท พรุ่งนี้พี่หน่อยก็ออกเจแล้วจ้า
    อี๊ทกะวะจะกินไปเรื่อยๆจ้า แต่ว่าถ้าไม่มีก้กินที่มี กินปลาเป็นหลัก กินผักเป็นยา
    อี๊ทบ่กินเนื้อวัว เนื้อหมู แล้วค่ะ ละชีวิต ชีวิตของอี๊ทจะได้มีความสุข

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ victer
    มักแกงแบบนี้ละครับ อาหารอีสานบ่มีไขมัน บ่มีกะทิ
    ชอบอย่างแรง ยิ่งแกงมักฟักใส่ไก่ยิ่งอร่อย

Tags for this Thread