หัวข้อ: ลำสั้น(ถวายพระพร)

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1

ลำสั้น(ถวายพระพร)

ข่า(ข้าพเจ้า)ขอยอมือน้อม พระจอมธรรมล้ำค่า
    พระสยามเทวาธิราช น้าวในฮั้วทั่วถิ่นไทย
    อีกทั้งองศ์แก่นไท้ ในรัตน์ตะฯโกสินทร์
    องศ์มะหินธะราภูมิพล ล้นเกล้า ลูกขอเอาตนเข้า
    ทูลเทินเจริญยิ่ง ขอให้เป็นขวัญมิ่ง ไทท้าวเหล่าประชาฯ
    ขอให้องศ์เทิดหล้า เจิดแจ่ม-จรัสใส
    ทุกพระองศ์ เป็นธงชัย-จงเจริญ-เทอญเทอญ-ยิ่งงงงง.
    .
    ส่วนมากจะใช้เป็นลำเปิดหัวหรือเปิดผ้ากั้งและโหมโรง
    ถ้าเป็นวงดนตรีลูกทุ่งมักจะใช้"เพลงล้นเกล้าเผ่าไทย"ถ้าเป็นวงหมอลำเพลินมักจะใช้
    ทำนองลำหรือเนื้อหาในแนวนี้เพื่อเป็นการยกอ้อยอครูบูชาให้เกิดกำลังใจครับ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย pcalibration; 01-12-2010 at 13:02.

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ wundee2513
    บล็อก
    11
    ... พูดถึงพระสยามเทวาธิราช วันนี้ (๑ ธ.ค.๕๓) กระทำพิธีบวงสรวง ที่ อ.อรัญประเทศ ในโอกาส
    ก่อตั้ง จ.สระแก้ว ครบรอบ ๑๗ ปี... เรื่องเดียวกันหรือเปล่านี่...
    เสรีภาพ เสมอภาค ยุติธรรม

ศิลปินแดนไกล สัญลักษณ์ของ chudhancock
    cambridge, England
    มวนเนาะจ้าหลาน ป้าอยากฟังหลานพี ลำกลอนนี้ให้ฟังแนจ้า คือสิมวนหลาย เนาะจ้า ลำสั้น

ศิลปิน นักแต่งผญา สัญลักษณ์ของ หญ้านาง
    ม่วนหลายจ้าอ้าย ขอเว้านำแหน่ อิอิ

สิบนิ้วยกใส่เกล้า พอต่างธูปเทียนทอง ของสมมาคารวะ นับแต่นางได้วางเครื่อง
    เสียงบ่ดีอภัยบ้าง ขั้นเสียงจางเอาตาลตื่ม ยืมกลอนลำคำเผิ่นโอ้ ได้มาโย้โอ่ละนอ

พอแต่เสียงแคนจ้าว สาวพะนางกะห่าวด่ง ผิดพลาดลงอภัยไว้ ให้นางน้อยค่อยอยู่ดี.
    .......อิอิ

ศิลปินแดนไกล สัญลักษณ์ของ chudhancock

พุ้นลูกสาวแม่ก็ลำมวนยุเด๊เนาะจ้า หลานบ่าวพีจ๋า

พุ้นลูกสาวแม่ก็ลำมวนยุเด๊เนาะจ้า หลานบ่าวพีจ๋า กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ หญ้านาง พุ้นลูกสาวแม่ก็ลำมวนยุเด๊เนาะจ้า หลานบ่าวพีจ๋า
    ม่วนหลายจ้าอ้าย ขอเว้านำแหน่ อิอิ

สิบนิ้วยกใส่เกล้า พอต่างธูปเทียนทอง ของสมมาคารวะ นับแต่นางได้วางเครื่อง
    เสียงบ่ดีอภัยบ้าง ขั้นเสียงจางเอาตาลตื่ม ยืมกลอนลำคำเผิ่นโอ้ ได้มาโย้โอ่ละนอ

พอแต่เสียงแคนจ้าว สาวพะนางกะห่าวด่ง ผิดพลาดลงอภัยไว้ ให้นางน้อยค่อยอยู่ดี.
    .......อิอิ

อิอิอิอิ เดี๋ยวแมสิพาตั้งวง หมอลำรวมมิตร เนาะเอาบอลูก บ่าวทิดจ่อย บ่าวพี บ้าวข้าวจี่
    ตนตรี โอ้ยรับรองเลยจ้า แม่รับรอง ว่าต้องดังๆๆ แน่ๆอิอิอิอิพุ้นลูกสาวแม่ก็ลำมวนยุเด๊เนาะจ้า หลานบ่าวพีจ๋า:l-:b-b

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    สาวเมืองหมอลำเผิ่นกะลำหม่วนครับป้า
    ผมจอบมาดนเติบยังบ่ทันฮู้อยู่หว่าสาวหญ้านาง
    เลาเป็นหมอลำสมัครเล่นหรือหมอลำอาชีพครับ
    ถ้าคุณป้าตั้งคณะหมอลำพระเอกนางเอกกะมีแล้ว
    พ่อพระญาแม่พระญากะมีแล้วครบทีมเรียบร้อย
    ...ส่วนเกล้ากระผมสิขอเป็นท่านผู้ชมจั่งสิได้มักนางเอกคือตอนหนุ่มน้อยซั่นดอกหวา...
    :1-

หลานพีจ๋า

หลานพีจ๋า กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ pcalibration หลานพีจ๋า
    สาวเมืองหมอลำเผิ่นกะลำหม่วนครับป้า
    ผมจอบมาดนเติบยังบ่ทันฮู้อยู่หว่าสาวหญ้านาง
    เลาเป็นหมอลำสมัครเล่นหรือหมอลำอาชีพครับ
    ถ้าคุณป้าตั้งคณะหมอลำพระเอกนางเอกกะมีแล้ว
    พ่อพระญาแม่พระญากะมีแล้วครบทีมเรียบร้อย
    ...ส่วนเกล้ากระผมสิขอเป็นท่านผู้ชมจั่งสิได้มักนางเอกคือตอนหนุ่มน้อยซั่นดอกหวา...
    หลานพีจ๋า:1-หลานพีจ๋า

มักแต่นางเอกหล่ะน้อ แม่นางเอกบอมักซั้นบ้อ อิอิอิ ลูกหญ้านาง เพินก็เป็นหมอลำ
    ชื่อก้องเสียงดี หมอลำไฮโซ จ้า หลานพีจ๋า ความสามารถ ยอดเยี่ยม ที่หนึ่งจ้า
    หลานพีจ๋า:d:j:l-

นักปราชญ์เมืองอีสาน
    ศิลปินนักแต่ง ผญา
    สัญลักษณ์ของ ศรีสะท้าน
    อ้างถึง : พอแต่เสียงแคนจ้าว สาวพะนางกะห่าวด่ง ผิดพลาดลงอภัยไว้ ให้นางน้อยค่อยอยู่ดี

ป๊าด ห่าวด่ง พะนะ โฮฟังลำคณะนี้ บ่เป็นตาอยู่ใกล้ฮ้านเด้อ ย้านหมอลำผู้ยิงฟ้งใส่ อิ อิ อิ
    วรรณคดีล้ำลำนำเอื้อนเอ่ย เขยภาษาพากษ์เว้าลาวพื้นกล่าวไกล

Tags for this Thread