หัวข้อ: แล้วข้าวแล้วปีนี้ ปีหน้าฝนฟ้ามาเฮ็ดนาใหม่

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไทเมืองมุก

แล้วข้าวแล้วปีนี้ ปีหน้าฝนฟ้ามาเฮ็ดนาใหม่

ปีนี้ 2553 ใกล้สิเหมิดปีแล้ว ชาวนาก็คงเก็บเกี่ยวข้าวกันเรียบร้อยแล้ว โดยเฉพาะชาวอีสานบ้านเฮา บางหม่องก็แล้ง บางหม่องก็นำท่วม บางหม่องกะพออยู่พอกิน นี่แหละอีสานโดยส่วนมากอาศัยน้ำจากเทวดา (น้ำฝน) รัฐบาลไหนที่จะผันน้ำสู่อีสานก็ยังไม่สำเร็จ แต่ช่าวอีสานก็ยังสู้ทน ถึงอีสานจะแล้งแต่คนอีสานไม่แล้งน้ำใจครับ
    ทีนี้กะมาเบิ่งข้าวนาไทเมืองมุกเด้อพี่น้อง สู้อดทนทำมาหนึ่งปีกะได้ผลผลิตเต็มเม็ดเต็มหน่วย ไผไปผไผมากะพอให้พี่น้องได้กินนำอยู่คับ

ข้าวสุกเหลืองเต็มท้องทุ่ง
    แล้วข้าวแล้วปีนี้ ปีหน้าฝนฟ้ามาเฮ็ดนาใหม่

มาเกี่ยวข้าวสุกเหลืองนำกัน

รถคู่ชีพแกข้าวมาลาน

เจ้าของเพิ่นครับ

ซอยกันหลายคน ลูกหลานน้อย

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวพล
    งามเนาะครับ เจ้าของข้าวแมะ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวอิง
    ข้าวกะงามเจ้าของกะงามคือตั๊วละ

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    ฮ่าๆๆๆๆ เฮ้ดนาทุกมื้อนี้ ใช้อุปกรณ์เสริม ทั้งนั้นเลย เกี่ยวกะใช้รถ ขนกะใช้รถ ฮ่าๆๆๆ มันสิเหลือค่าดำเนินการ บ่ ท่าน

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไทเมืองมุก
    กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ จ่าเหลือง
    ฮ่าๆๆๆๆ เฮ้ดนาทุกมื้อนี้ ใช้อุปกรณ์เสริม ทั้งนั้นเลย เกี่ยวกะใช้รถ ขนกะใช้รถ ฮ่าๆๆๆ มันสิเหลือค่าดำเนินการ บ่ ท่าน
    อันนี้เฮ็ดเองเด้จ่า เกี่ยวแม่เจ้าเฮือนเพิ่นกะไปเกี่ยว จ้างนำแนเล็กน้อย อันรถกะรถจะของเอง ซื้อมาใช้ ใช้มันเหมิดสุอย่าง 555 กะเจ้าว้าคือเอารถใหม่แท้ไปแกข้าว กะบอกเพิ่นว่าซื้อมาใช้เด้อครับ แต่กะคือจ่าเหลืองเว้า ชาวนาเดี๋ยวนี้จ้างเหมิดสุอย่าง นาน้อยนาหลายกะจ้างคือกัน คือสิแมนย่านลื่น ผมเคยบอกขะเจ้าให้เฮ็ดเอานำเพิ่นกะบ่เฮ็ด นาเสร็จแล้วกะนอนยุเฮือนซือๆ นี่แหละคนไทย

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ คนพนมไพร
    ข้าวปลา นา น้ำคือสิอุดมสมบูรน์เนาะทางมุกดาเฮา เห็นตอเฟืองแล้วกะหอมฮุ่ยๆ อยากนอนเกือกเด้น้อ คึดฮอดแต่คราวเป็นเด็กน้อย บุญคุณเด้อจั่งได้เกิดเป็นลูกชาวนาขั่นบ่อซั่นแม่นเห็นรูปนี่แล้วสิบ่อฮู้ดอกว่า...มันอบอุ่นซ่ำได๋
    c06: ฮักบ้านมหาคักกะยังว่า

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    ตอนเกี่ยวกะใช้รถขนคนไปเกี่ยว ยามขนกะเอารถมาขน ขายแล้วกะเอาเงินไปใช่หนี้รถแม่นบ้อครับอาจารย์555555
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    ข้าวงามตั่วละครับอาจารย์ เป็นตามีความสุขดีเนาะครับเฮ็ดกับลูกกับหลาน