หัวข้อ: กับข้าวแลงกับอากาศหนาวข้าวจี่ทาไข่

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ top_sd

กับข้าวแลงกับอากาศหนาวข้าวจี่ทาไข่

มื้อหนึ่งอากาศหนาวๆ..จักสิเฮ็ดหยั๋งกิน เนื้อย่างกะกินแล้ว..กะเลยคิดพ้อแนวกินที่ผู้เฒ่าเฮ็ดให้กินยามหนาวๆ..

กับข้าวแลงกับอากาศหนาวข้าวจี่ทาไข่

...เอาหละลงมือเลย..เตรียมบ่ยากมีข้าวเหนียวนึ่งใหม่ๆ..ไข่2หน่วย กับเกลืออีกนิดหน่อย..ดังไฟใส่เตาเอาแบบไฟอ่อนๆกะพอ..หาเหล็กปิ้งมาค้างใส่เตา..สมัยก่อนเอาไม้เสียบแต่เอาง่ายๆครับ ปั้นข้าวเหนียวมาปั้น คั้นๆกับเกลือแล้วบีบแบนๆ วางใส่เหล็กปิ้ง

ย่างไปจักหน่อยพอข้าวเหลืองๆกะปิ้นอีกทางพอได้แล้วกะเอาจุ่มลงใส่ไข่ที่ติไว้ในถ้วย

จุ่มแล้วกะเอาลงไปย่างไฟต่อ..ตอนนี้หละครับผู้ถ่ากินอดบ่ได้กลิ่นมันหอมลอยขึ้นมา..สังเกตุลูกชายหล่า..เป็นตาอยากกินแฮง..555

เอ่อ...แบบว่าผมเก็กหล่อจะได้กินปิ้งข้าวจี่ทาไข่แล้ว...

เกือบจะสุกแล้ว..เริ่มเหลืองขึ้นแล้ว...

และแล้วเวลาที่รอคอยกะมาถึง...เหลืองอุ่ยหุ่ยเป็นตาแซบบ่พี่น้อง..5555

ลูกชายหล่าได้กินแล้ว...โอ๊ะๆ..ฮ้อนๆ...

และแล้วทุกคนกะกินอย่างมีความสุข..คืนนั้นปิ้งกินเบิดข้าวไปเป็นก่องเลย..555

*** ขออภัยบรรยายเวอร์เกิน ปานกับข้าวแพงๆ..ฮ่าๆๆๆ ***

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    น่ากินจ้า นั่งผิงไฟกินข้าวจี่ เผามันเทศนำ ก็แซบเนาะจ้า
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    แน่ใจบ่อ้ายว่าข้าวจี่ บ่แมนข้าวเผาบ่ครับอ้าย 555 ขอแนจักปั้น

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ หนุ่มวีระ
    .......แซบหลายเด้อครับครับ ......บ่ได่กินดนแล้ว...

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ บ่าวจัย
    เป็นกิจกรรมครอบครัวสุขสันต์ดีครับ หนับหนุนให้จัดบ่อยๆเด้ออ้ายอิอิิอิ
    หล่อคืออ้าย กินข้าวบายกบตั๋วะหล่า

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ พงศ์น้อย ส กสิน
    ผมไม่รู้ ผมนอนนา
    บล็อก
    5
    จัดมาจักมื้อเถ่าพี่น้องบ้านเฮา ปาร์ตี้ข้าวจี่ 5555

ขอแบบบ่ทาไข่อันหนึ่งนำแน่จ้า ทาไข่นานได้กินแมะจ้า ตื่นมากะหิวโลดจ้า
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ๛หนุ่มบ้านไกล๛
    บล็อก
    8
    คิดถึงยามหน้าหนาวสมัยก่อน กวาดใบไม้มากองๆ แล้ว ก่อไฟผิง ที่บ้านไม่ได้ปลูกข้าวเหนียว แต่ข้าวจ้าวที่เหลือจากข้าวเย็น ก็เอามาจี่ได้ มีไผเคยจี่ข้าวจ้าวคือผมแหน่บ่น้อ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ Boom69
    Khon kaen ThaiLand
    บล็อก
    4
    ฮืมมมม ตะแซ่บแท้หน้อ...กลับบ้าน กะสิไปเฮ็ดกินอยู่จ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    ตะแซบคักโพดเนาะครับ
    ควมสุขเล็กๆน้อยๆ ในครอบครัว

ส่ำนี้กะมีควมสุขแล้วครับ ขอบคุณครับ