หัวข้อ: เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล

พบปะพูดคุย เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

มาเล่าให้กันฟังเบิ่งดู๊ครับ ไปบ้านปีใหม่ม่วนบ่ครับ วันที่ 30 ธ.ค.53 ออกจากบ้านตอนหกโมงเซ่า ได้ขึ้นรถปรับอากาศชั้น 2 กรุงเทพฯ - ชัยภูมิ รถออกสองโมงเซ่าครับ ไปฮอดบ้านพ่อกับแม่เกือบบ่าย 4 โมงแลงครับ นอนอยู่คืนหนึ่งครับ บ่มีหมู่จักคน (จักไผถามข่อยดอกล่ะ ฮังอยากเว่าให้ฟัง) เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

วันที่ 31 ธ.ค.53 เดินทางไปบ้านแม่เถ่าครับ พอดีนั่งกินกับรุ่นพี่ข้างบ้านที่เป็นตำรวจครับ ลูกเพิ่นนัดหมู่มาฉลองกัน กะเอิ้นข่อยไปกิน ข่อยกะหิ้วเอาอุปกรณ์ประกอบการสนทนาไปนำ ว่าสิเค้าท์ดาวน์นำเพิ่นอยู่ครับ แต่อากาศหนาวคักนั่งต่อบ่ไหว ขอไปเค้าท์ดาวน์ใต้ผ้าห่มดีกว่า ฮ่วย...บ่แมนไปเค้าท์ดาวน์ใต้...แนวอื่นเด้อ ดีเจเด็กน้อยเพิ่นบ่ได้ไปนำเด้อ ฮ่า ๆ :l-

เสียงจูดกะโพก กับพลุ ดังตุ้มตั้ม ๆ ปานออกพรรษา ซุมผู้อยู่เทิงเขาแลนคา หม่องจุดชมวิว กะพากันจุดพลุกัน ข่อยนอนฟังแล้วหนาวแทน ข่อยอาบน้ำแต่ยามกังเวนพุ่นแหล่วหนาวหลาย ถ้ามีลมพัดมาอีกบ่อยากพากษ์พี่น้องเอ้ย เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

ปีใหม่ผ่านไปก็เห็นพี่น้องบ้านเฮาพากันไปสีเอาข้าวใหม่มากินกัน คนที่มีรถส่วนโตไป บรรทุกวาซ่านจนล้อหน้าสิยก สงสัยสิเอามากินเป็นปี ข่อยกะได้แต่นั่งเบิ่งเพิ่นซือ ๆ ดอก บ่มีปัญญาซื้อรถนำเพิ่นดอก ขึ้นรถโดยสารจากอำเภอหนองบัวแดงมาฮอดชัยภูมิแหย่กันพอปานหยังซือ ๆ

มาฮอด บขส.ชัยภูมิ พ่อแม่เอ้ย คนหลายโพดว่า ลูกซายกะถามว่าเฮาสิได้ไปบ่ล่ะพ่อพะนะ ข่อยกะไปถามตั้งแต่เที่ยงกว่า ๆ มีเที่ยวว่างตอน 6 โมงแลง และกะมีที่นั่งว่างอยู่ 3 ที่ข้างหลังพะนะ

ข่อยเห็นรถเมืองเลยแลนเข้า บขส. ข่อยกะมาถามเพิ่นขอนั่งร่องกลางได้บ่ครับ เพิ่นว่าได้ ๆ พะนะ ข่อยกะแบกกระสอบข้าวสารใส่รถ และพาลูกขึ้นนั่งเก้าอี้พลาสติกเสริม อันหัวกลม ๆ นั่นแมะ เพิ่นให้ถือขึ้นไปคนละอัน หม่องรถจอดพักกะถือลงมานำ พอพักแล่ว ๆ กะถือขึ้นไปนั่งอีก ต้องถ่าให้ผู้เพิ่นมีที่นั่งขึ้นไปก่อน จั่งค่อยบ่เหยียบเล็บขบกัน ฮ่า ๆ

หม่องพิงกะบ่มีปวดแอวคักพี่น้อง แอร์กะบ่เย็น ยางตาย (เหงื่อ) ออกเสื้อข่อยเปียกเบิ๊ด ลงหมอชิตข่อยกินน้ำไปขวดหนึ่ง พอฮอดบ้านข่อยกินน้ำปานอูฐ เมือยกะเมือย เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

หน้าเทศกาลหลายคนบ่อยากกลับเพราะรถติด ยาดอยู่ยาดกิน มันแมนอีหลีล่ะ แต่ข่อยมักข่อยว่ามันได้บรรยากาศตื่นเต้นดี ตื่นเต้นแต่ไปบ่ได้จองตั๋วไปตายดาบหน้าอยู่หมอชิตพุ่นล่ะ คนกองเอ้เล่อยู่

คนอีสานบ้านเฮาเป็นคนฮักถิ่นฐาน หน้าเทศกาลพากันกลับบ้านไปยามพ่อแม่พี่น้องคึกคักดี บางคนกะกลับไปอยู่บ้านเฮาหลายแล่ว เพิ่นว่ามาอยู่กรุงเทพฯ หลายปี มีแต่หาอยู่หากินซือ ๆ บ่ได้อีหยังพะนะ

เว่ามาข่อยงึดหลายพี่น้องบ้านเฮาที่เฮ็ดงานโรงงานเพิ่นเอาเงินมาแต่ไสซื้อรถปิคอัพคนละคัน ๆ แถะซั่นดอก ข่อยเฮ็ดงานตั้งสองคน สามคนกับลูก (ในอนาคต) ข่อยยังบ่มีปัญญาอยู่

อย่าว่าแต่มีปัญญาเถาะ ถึงแม้ว่าสิมีคนซื้อรถให้ข่อยฟรี ๆ ข่อยกะบ่มีปัญญาซื้อแก๊สซื้อน้ำมันมาเติมกะจั่งว่า เพราะข่อยเป็นประเภทน้ำซึมบ่ทรายอีหลีล่ะ ได้มายามใด๋กะไหลหนีโจ้ก ๆ เว่าพื่นเงินกะดาย บ่กู้แต่ระเบิดล่ะซูมื่อนี่ เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

กลับมาฮอดที่ทำการทำงานแล้ว กะหากินซามตาย โอ๊ะ ๆ กะขยันหาขยันเก็บกันต่อไปเด้อครับเด้อ (สำหรับผู้ที่เก็บได้) ฮอดโอกาสดี ๆ กะเมือบ้านเฮาเนาะครับ...โชคดีปีใหม่อีกเทือเด้อครับผมธุจ้า

เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

เป็นจั่งใด๋แนน้อพี่น้องกลับบ้านปีใหม่

สุขสันต์วันปีใหม่
    ขอส่งใจรักห่วงใยและคิดถึง
    จงสุขกายสุขใจให้คนึง
    ให้คิดถึงพล พระยาแล แน่วแน่เอย

โชคดีเด้อครับผม

พล พระยาแล

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย พล พระยาแล; 03-01-2011 at 18:14.

ฝ่ายเทคนิค และถ่ายทอดสด สัญลักษณ์ของ อาวอ้วนเมืองยศ
    กะยังดีครับอ้ายพลกะยังได้กลับยุ ผุบ่ได้กลับไปใสบ่ได้นี่ติหละครับ หน้าเทศกาลมู่เพิ่นหยุดหั่งเป็นหน้าทำเงินของทางนี้ แต่ลบะอาชีพการงานเนาะครับ เวลาวันหยุดกพแตกต่างกันไป เวลาเพิ่นหยุดหลายๆ วันหยุดหลาย นั่นหละเวลาทำเงินของอาชีพผม กะเลยบ่ได้หยุดนำมู่
    ดีใจนำพี่น้องผุได้กลับเมือยามบ้าน มีโอกาสได้เมืออีกสิเอาบรรยากาศมาเว่าสู่ฟังคือกันครับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    โอ้ อาวอ้วน วันหยุดของเพิ่น เป็นวันทำเงินทำทองของเจ้าวะติ พอว่าละแหม วันเพิ่นบ่หยุดเจ้าจั่งค่อยหาเลาะเนาะซั่น ปีหนึ่งเฮ็ดงานเฉพาะวันหยุดกะรวยแล้วล่ะเนาะ ...ป๊าดดดด... สะออน

มื่อไปงานคุ้มบูรพา ข่อยบ่อยากอาบน้ำทะเลปานใด๋น๊าอาวอ้วนข่อยคัน

พาข่อยไปอาบหม่องมันบ่คันแนเด้อ 5555

ศิลปินแดนไกล สัญลักษณ์ของ chudhancock
    cambridge, England
    หลานพลจ๋า ตาสงสารแท้ๆเนาะจ้า ได้นั่งเก้าอี้เสริม จังซี่หล่ะจ้า หน้าเทศกาล รถโดยสารประจำทางมักสิแหน่น ไปยากมายาก แต่ก็ต้องในเมื่อยามจำเป็นที่ต้องไปเนาะจ้าก็น่าเห็นใจ คือว่า
    เพราว่าต้องกลับไป หาพ่อแม่พี่น้องของเฮาเนาะจ้า ป้าก็ขอให้หลานโชคดีมีความสุขไร้โรคภัยไข้เจ็บ ร่ำร่ำ รวยๆหล่อๆ อยู่อย่างนี้ตลอดนี้และก็ตลอดไปเด้อจ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไทเมืองมุก
    นี่แหละชีวิต อาว์พล เก้าอี้พลาสติกนั่น เพิ่นบ่แถมให้เอาไปนั้งยุเฮือนบ่ครับ 555555

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง
    มิสบ้านมหา 2011
    สัญลักษณ์ของ ผู้ก่อการรัก
    HappyLand ดินแดนแห่งความสุข, Thailand
    ฟังบรรยากาศแล้วเป็นตาม่วนเนาะ อิอิ

แม็กกี้นั่งรถไฟปรับอากาศไป สบายบรื๋อ ไม่มีรถติด ไม่มีคนเบียด อิอิ
    ล้มแล้วฟื้นยืนสู้ชูช่อใหม่ เพราะต้นยังสดใสผลิใบเขียว
    ลุกขึ้นต้านลมฝนต้นเป็นเกลียว รากยึดเหนี่ยวซับซ้อนกับพื้นดิน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ มะเหมี่ยว
    สุดประจิมที่ริมเมย
    หยุดกะซ่ำบ่หยุดจ้า/ หยุด2มื่อกะบ่ได่ไปใสนอนเฝ้าห้อง/ นอนแล้วก้อกิน/ กินแล้วก้อนอน สวัสดีปีกระต่ายทองจ้าอ้าย พล และทุกคนบ้านมหาจ้า

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์
    อ้ายพล กู้สหกรณ์ จิเอาหลายปานได๋ รถคันได๋งามๆ ชี้เอาเลย ลูกพี่ อิอิ

**** รับกู้ทั่วราชอาณาจักร ยกเว้นระเบิด แต่ถ้ากู้ระเบิดได้ตังค์ เรียกด้วยเด้อ***

เป็นได๋ สโลแกน เป็นตารวยไปหน้าบ่ 555

ศิลปิน นักแต่งเพลง สัญลักษณ์ของ thedon
    บล็อก
    1
    จั่งได๋กะขอให้เดินทางกลับเมือเฮ็ดงานปลอดภัยทุกคนเด้อครับ

กะแบบนี้แหละจ้าหน้าเทศกาล...แย่งกันทุกอย่าง..
    แต่กลับแล้วกะคุ้มค่าจ้าเพราะอบอุ่น พร้อมหน้าตาพี่น้อง ชาวบ้านแวะมาถามข่าว
    หาหม่องได๋บ่ได้แล้ว นอกจากบ้านนอกเฮา...กะดีใจนำเด้อจ้าอ้ายที่ได้กลับ อิอิ อิหล่าสงสัยลืมทางกลับละมั้งจ้า

Tags for this Thread