หัวข้อ: กิมจิ..(ส้มผักเกาหลี)

เมนูอาหาร วิธีทำอาหาร กิมจิ..(ส้มผักเกาหลี)

กิมจิ (ส้มผักเกาหลี)

กิมจิ..(ส้มผักเกาหลี)

วัตถุดิบและอุปกรณ์

1. ผักกาดขาว 1 หัว
    2. เกลือทะเลเม็ดหยาบ 1 ถ้วยตวง
    3. น้ำเปล่า 4 ถ้วยตวง
    4. พริกป่นเกาหลี
    5. น้ำปลาดี(ไม่เค็มมากไป) 1/4 ถ้วยตวง
    6. Rice paste - เตรียมโดย แป้งข้าวเหนียว 1/3 ถ้วยตวง ผสมกับน้ำ 1 1/2 ถ้วยตวง น้ำตาล 1 ช้อนโต๊ะ แล้วนำไปตั้งไฟจนแป้งสุก
    7. หัวหอมใหญ่ 1 หัวเล็ก
    8. แครอท ครึ่งหัวเล็ก
    9. หัวไชเท้า ¼ หัว
    10. ต้นหอม 6 ต้น
    11. ต้นกุยช่าย 10 ต้น
    12. กระเทียม 8 กลีบ
    13. ขิง 1 แง่งเล็ก

วิธีทำ

ขั้นแรก เตรียมผักกาดก่อน ผ่าออกมาเป็นสี่ส่วน จากนั้นก็หั่นเป็นท่อนๆ
    แล้วนำไปล้าง แล้วไปแช่เกลือ ทิ้งไว้ซัก 3-4 ชั่วโมง

มาเตรียมผักอย่างอื่นค่ะ
    ซอยแครอทกับหัวไชเท้า เป็นเส้นๆ ความยาวประมาณ 1 นิ้วครึ่งหั่นต้นหอม ใบกุยช่ายเป็นท่อนๆ
    กิมจิ..(ส้มผักเกาหลี)กิมจิ..(ส้มผักเกาหลี)

กระเทียมกับขิง หัวหอม น้ำปลา ปั่นให้ละเอียด

เอามาผสมกับRice paste แล้วก็พริกเกาหลีเตรียมไว้

นำผักกาดที่แช่เกลือไว้มาล้างความเค็ม ซักสามสี่น้ำ
    บีบน้ำออกให้(ตอนนี้ชิมเบิ่งเด้อค่ะ อย่าให้ผักเค็มเกินไป)
    จากนั้นค่อยผสมผักกาด กับผักอื่นๆที่เตรียมไว้ คลุกเคล้าจนเข้ากันดี

นำกิมจิที่ได้ใส่ภาชนะปิดฝา ทิ้งไว้นอกตู้เย็น 24 ชั่วโมง
    แล้วค่อยนำใส่ตู้เย็นเก็บไว้นานค่ะ

LET IT BE...

ท่องเวบ สัญลักษณ์ของ pui.lab
    โสดไม่มีใครเอา หรือว่าเราไม่เอาใคร
    บล็อก
    9
    ว้าว เก่งจังน้องหน่อย กิมจิผักกาดดองเกาหลี บ้านเฮาก็ส่มผักเสี่ยน ส่มหอม อิอิ
    บ้านมหาดอทคอม เว็บไซต์ส่งเสริม ศิลปะ วัฒนธรรมไทย ศิลปิน ความรู้ออนไลน์
    st1: มิตรภาพและรอยยิ้ม กับดีเจคนไกลบ้าน st1:

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ คนพนมไพร
    คือสิแซบอีกแบบหนึ่งเนาะ ส่วนผสมหลายอย่างปานนี่
    c06: ฮักบ้านมหาคักกะยังว่า

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    เก่งอ่ะหน่อย เฮ็ดเป็นแมะ ทางพี้ซื้อกินอย่างเดียว(ฮ่าๆ)มันมีหลาย หาซื้อได่ง่ายนำจ้า
    มองต่าง..อย่างปลง

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ไผ่หวาน
    บล็อก
    14
    น่ากิน ใช้พริกป่นบ้านเฮาแทนคือสิได้ยุเด้เนาะ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ฮักณ.ทุ่งใหญ่
    เป็นตะแซบครับ ผมกะมักกินยุครับเปรี้ยวๆหวานๆดีครับ(ตะวามันคือแพงแถะครับ กระปุกน้อยๆนึง สอง สามร้อยเยนพู้นหนะครับ)

พี่ปุ้ย อยู่ที่นี่บ่มีวาสนากินส้มผักเสี้ยนจ้า เคยเห็นมาแบบกระป๋องบ่กล้าซื้อกิน ฮ่าๆๆ

คุณคนพนมไพร แล้วแต่มักแหละจ้า แต่บ่สู้ส้มผักเสี้ยนบ้านเฮาคือเก่าหล่ะค่ะ อิอิ

มิค ทางนี้แพงจ้ามิค กระปุกนิดเดียวเกือบสิบเหรียญ เฮ็ดเองได้เยอะหลายกินหมดมั๊ยเนี่ย ฮ่าๆๆๆ สงสัยต้องหาเมนูเฮ้ดหยังต่ออีกแล้ว อิอิอิ

พี่ไผ่หวาน ใช้พริกแห้งใหญ่ๆที่บ่แม่นพริกหวานอะค่ะ เอาเม็ดออกแล้วป่นก็ใช้ได้จ้า

คุณชมเชย ทางนี้กะแพงคือกันจ้า เลยหาสูตรลองเฮ็ดเบิ่งจ้า เอาสูตรนี้ไปลองเฮ้ดดูได้ค่ะ ประหยัด สะอาด ปลอดภัยนำจ้า (เชียร์สุดๆ ฮ่าๆๆๆ)

ศิลปิน นักแต่งเพลง สัญลักษณ์ของ thedon
    บล็อก
    1
    กินแบบนี้เลยตี้ครับ สีสันเป็นตะกินเนาะครับ ให้ลองเบิ่งจักคำแหน่เถาะ อิ อิ

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

เป็นตาแซบจ้า

เป็นตาแซบจ้าพี่หน่อย พอสิคึดรสชาดออกอยู่จ้าแม่นบ่เคยกินกะดาย

คันกินบ่เบิดง่ายกะเฮ็ดหมูผัดกิมจิเด้อจ้าพี่หน่อย อันนี้กะได้ยินตะคะเจ้าว่ามาคือกันจ้า

คันเฮ็ดแล้วๆ บ่มีผู้ได๋กินซ่อย ขามป้อมสิเสียสละดอกเด้อจ้า อิอิ

ท่านเดอะดอน กินแบบนี้เลยกะได้จ้า เอาไปปรุงเป็นเมนูอื่นๆได้อีกหลากหลายค่ะ
    ลองๆหาสูตรหาเมนูเฮ็ดต่อคือกันค่ะ กินบ่ไหว ฮ่าๆๆ เดี๋ยวได้เมนูแล้วสิเฮ็ดมาส่งค่ะ อิอิอิ

Tags for this Thread