หัวข้อ: ลองเบิ่งค่ะ "เพลงท่าลูกคืนถิ่น"

Threaded View

คำตอบที่แล้วมา คำตอบที่แล้วมา   คำตอบถัดไป คำตอบถัดไป
    ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ ข้าวต้มมัด

ลองเบิ่งค่ะ "เพลงท่าลูกคืนถิ่น"

อิอิ คลอดแล้วค่ะเพลงของข้าวต้มมัดลองแต่งเบิ่งได้สำนี้หละค่ะ "เพลง ท่าลูกคืนนา"
    ผิดพลาดประการได๋ซ่อยเติมซอยแก้เอาโลดเด้อค่ะ ยกให้เป็นสมบัติเวฟบ่แต่งต่ออีกเด้อ
    เดี๋ยวข้าวต้มมัดทอมาร้องให้ฟังประเดิมนำ ดีเจพล พระยาแล (ถ้าเพิ่นว่างรับสายค่ะ) อิอิ

ค่ำค่ำแลงลงแดดอัศดงข้ามถิ่นอีสาน
    คิดเห็นแต่หน้าลูกหลานจากไปนานบ้านเกิดเมืองนอน
    เสียงกาเหว่าวอน คิดอ้อยต๊อนมื่อได๋สิมา
    คิดฮอดบ่เด้อลูกหล่าถิ่นบ้านนาป่าดงพงษ์ภี

คิดฮอดบ่น้อปั้นข้าวเหนียวกับแกงหน่อไม้
    ขั่วกุดจี่ ลาบวัวปิ้งไก่ อ่อมหอยใส่ผักกะแยง

ค่ำแลงคอยหาโอ้ลูกจ๋าพากันยุไส
    เหลียวเบิ่งแต่ขี้ดินไหง่ ปวดหัวใจมื่อได๋สิมา
    เฝ้าคอยตั้งตารอท่าไม่มาแม้เงา
    สงสารเด้พ่อแม่เฒ่าๆ ห่วงหาพวกเจ้าหย่านบ่ได้หล่าลา
    กลับเด้อลูกหล่าพ่อชราแม่ท่าบ่ไหว
    รอคอยลูกทั้งหญิงชาย อยู่หม่องได๋ให้รีบคืนนา

ฟ้าฝนครื้มมาไฮ่นาเป็นตาสะออน
    บ้านเฮาไม่เหมือนเมื่อก่อนตาออนซอนกุ้งหอยปูปลา
    กลับคืนเมือบ้านมากินแกงเห็ดละโงก
    ตำหมากหุ่งผีมือบ่ตก ให้เจ้าหลบกลับถิ่นอีสาน
    อยู่เมืองกรุงไกลลืมแล้วบ้อเสียงเพลงบ้านทุ่ง
    กลับมาเด้อกินตำหมากหุ่ง มาบำรุงษ์อีสานบ้านเฮา
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ข้าวต้มมัด; 09-04-2011 at 19:35.