หัวข้อ: เหมี่ยงแม่เป้ง

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28

เหมี่ยงแม่เป้ง

แม่มานอยู่ห้องก็อยากบ่คือหมู่เพิ่น อยากกินเหมี่ยงแม่เป้งมดแดงวะซั้นจ้า แม่ครัวอิ๊ทกะต้องสรรหามาสู่กินจ้า อั๋นจานนี้ แบ่งมาแล้วจ้า ส่วนหนึ่งแบ่งให้แม่มานก่อน เพิ่นกะอยากซิม กินได้กะบ่สมอยากเลยจ้า มาซั้นเฮา ซิม "เหมี่ยงแม่เป้ง" ฝีมือน้องอี๊ทจ้า

เครื่องปรุง
    1.แม่เป้งมดแดงจ้า

2.ตระไคร้ หอมแดง พริกแห้งหรือพริกสด
    วิธีทำ
    1. หั่นตระไคร้ หอมแดง โขลกพริก
    2.ใส่แม่เป้งลงในหม้อ
    3. ใส่เครื่องปรุงที่หั่นไว้ ใส่พริก ใส่น้ำปลาร้าลงไป ใครไม่ชอบก็ไม่ต้องใสน้ำปลาร้าค่ะ

4.คั่วให้แม่เป้งมดแดงสุก น้ำแห้งหมด ก็อร่อยได้เลยจ้า

คิดฮอดแม่ตุ๊ เลาเฮ็ดแซบๆอิหลีจ้า
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย สาวบ้านแต้; 02-05-2011 at 20:16. เหตุผล: แก้ไขรูปภาพค่ะ

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ ต่วง
    กินแล้วบ่ท้องเสียบ่คุณหมอ ฮ่า ๆ แซบๆ ครับของมักอ้ายพลครับ เลามักกิน
    การที่จะประสบความสำเร็จได้ ต้องขึ้นอยู่กับความพยาม ความตั้งใจ สู้ฝ่าฟันอุปสรรคทุกอย่าง

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ cute
    ดูแล้วน่าทานจังเลยครับ หน้านี้แมลงคงมีให้ดักมาทานกันง่ายครับ ฝนกำลังมาคงหาง่ายน่ะครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวอิง
    คือเป็นตาแซบแท้ เอามาชิมเบิ่งดู่

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ฮักณ.ทุ่งใหญ่
    ต้องห่อด้วยผักอิเลีศนำบ่จ้า น้องอิ๊ท เพื่อจะได้แซบยิ่งขึ้น เป็นตาแซบยุจ้า

ได้ใบกระโดนหรือกล้วยอิออง(กล้วยน้ำว้า)อ่อน กินกับเด้น้อจ้า
    เมนูเอาใจแม่มาน แต่ทรมานใจคนบ่มานน้อจ้าสาวบ้านแท้จ้า
    คึดอยากนำซั่นแหล่วจ้า
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ฅนภูค่าว
    นครโคราช บ้านเกิดกาฬสินธุ์

ขอบคุณน้องอิ๊ทที่เอากับแกล้มมาเสนอ เห็นแล้วน้ำลายเหยเดี๋ยวออกไปซื่อเบียร์ก่อน สมุนไพรทั้งนั่นเลยกินแล้วมีประโยชน์ ปรกตินำตลาดนัดเจอยามได๋เป็นต้องซื่อโลด แต่ขาดผักกินกับ ผักที่ถึกกันกับยำ(เหมี่ยง)แม่เป้งที่สู๊ดเท่าที่เคยกินมากะคือ ใบใส่ตัน กับ ผักกระโดนป่าหรือผักกระโดนน้ำกะได่เด้อ ถึกกันเป็นฮ้าย

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ฅนภูค่าว; 02-05-2011 at 23:21. เหตุผล: เพิ่มเติม

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28

ขอบคุณค่ะอ้ายคนภูค่าว

สำหรับความรู้ และภูมิปัญญาพื้นบ้าน น้องอิ๊ทบ่รู้ เลยนะคะว่ากินกับหยัง ได้ตะกอบใส่ปากอย่างเดียวเคี้ยวแล้วมันจ้วงๆ กะว่าแซบจ้า เอิ้กๆๆๆๆ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ อ้ายเขียว
    เห็นแล้วน้ำลายไหลครับพี่น้อง ขอบคุณครัวบ้านหาแต่แนวแซบ ๆ มาสู่กิน

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ คนไกลเติบ
    โอยๆๆ ทําร้ายจิตใจกันเห็นๆๆ อยากๆๆกินๆๆจัง..

Tags for this Thread