หัวข้อ: อีกหนึ่งความภูมิใจสูงสุดของชีวิต...

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวหนองคาย

อีกหนึ่งความภูมิใจสูงสุดของชีวิต...

เมื่อสงกรานต์ที่ผ่านมาผมได้มีโอกาสเดินทางไปเที่ยวจ.อุบลอีกเทื่อหนึ่ง

แล้วกะเป็นความตั้งใจของผมที่บอกไว้กับ พ่อเลียง แม่เหลิม บ้านดอนไหญ่

หว่าอยากไปกราบไปไหว้ ครูเพลงผู้ยิ่งใหญ่ของถิ่นอีสานเฮา พ่อใหญ่อ.พงษ์ศักดิ์ จันทรุกขา

ซึ่งเพิ่นเป็นเครือญาติกัน นั่งมอไซค์ไปแปบเดียวครับระหว่างบ้านดอนใหญ่ไปอ.ศรีเมืองใหม่

โดยน้าหารเป็นคนใจดีพาไป แล้วเพิ่นกะคุ้นเคยกันดีกับพ่อใหญ่

(ขออนุญาตพี่น้องบ้านมหาเอิ้นหว่าพ่อใหญ่ตามที่พี่น้องบ้านดอนใหญ่เพิ่นพาเอิ้นเด้อครับ)

อีกหนึ่งความภูมิใจสูงสุดของชีวิต...

มื้อนี้พ่อใหญ่เพิ่นอยู่ในอริยาบทแบบสบายๆ นั่งเล่นอยู่โต๊ะหินอ่อนหน้าบ้าน

นั่งฟังพ่อใหญ่เพิ่นเว้าเรื่องราวต่างๆสู่ฟังซักพักกะมีสายเข้ามา

ได้ยินเสียงแว่วมาเป็นข่าวของครูเพลงก้อง กาจกำแหง

พ่อใหญ่เพิ่นใจดีหลายคับพาหย่างไปเล่นหลังบ้านซึ่งเพิ่นเปิดเป็นลานธรรม

สิมีเจดีย์รูปปั้นหลายๆอย่างเกี่ยวกับคติธรรม คำสอน

ก่อนสิลากลับขอถ่ายรูปคู่กับพ่อใหญ่เพิ่นอีกจักรูป

ช่วงนี้พ่อใหญ่เพิ่นร่างกายยังบ่ค่อยแข็งแรงปานได๋ พึ่งสิออกจากโรงพยาบาลยังอยู่ในช่วงพักฟื้น

กะขออาราธนาคุณพระศรีรัตนตรัย สิ่งศักดิ์สิทธิ์ทั้งหลายซ่อยคุ้มครองให้พ่อใหญ่เพิ่นหายเร็ว ๆ

ร่างกายกลับมาแข็งแรงคือเก่าเป็นร่มโพธิ์ร่มไทรของลูกหลานเฮาไปโดนๆ ครับ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ sompoi
    บล็อก
    23
    แต่เป็นหนุ่มอยู่เล้าคือสิหล่อเนาะน้อง ยังดูแข็งแรงอยู่เลยเนาะค่ะ ขอบคุณสำหรับการนำให้ได้รู้จักอาจารย์ครูท่านค่ะ
    มองต่าง..อย่างปลง

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28
    ขอบคุณอ้ายบ่าวหนองคายมากเลยจ้า น้องเป็นคนเกิดลุนบ่รู้จัก มาได้รู้จักในกระทู้นี่ล่ะจ้า เป็นความรู้ใหม่ ขอบคุณมากๆจ้า

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ ตรี ศรีเมืองใหม่
    หนุ่มอุบล คนศรีเมืองใหม่
    ฮ่วย..บ่าวหนองคายบุกถึงถิ่น คือบ่อเอิ้นอ้ายแหน่ บ้านอ้ายอยู่ แก้งกอก ห่างจากบ้านพ่อใหญ่ พงษ์ศักดิ์ 2 กิโลเมตร เอง พ่อเลียงบ้านดอนใหญ่อ้ายก็รู้จัก แต่ไม่สนิท //บ้านพ่อใหญ่เลาทําเป็นลานบ้าน ลานธรรม มีสถานีวิทยุ ชุมชน พร้อม

...คือบ่อขอเนื้อเพลงนําเผิ่นแหน่ สําหรับลูกหลานเผิ่นบ่อแพง อ้ายว่าสิไปยามได๋ก็บ่อฮอดบ้านเผิ่นจักเทื่อ คาแต่เมา อิอิ

...สําหรับผลงานของเผิ่น ที่เป็นหนัง เท่าที่จําได้ คือ มนต์รักแม่นํามูล,ก่องข้าวน้อยฆ่าแม่ฯ

..ที่เป็นเพลง ก็อิสานบ้านเฮา (หอมดอกผักกะแยง) และอีกเป็นพันๆเพลง ที่แต่งให้สนธิ สมมาตร,ดาว บ้านดอน,เทพพร เพชรอุบล,สายัน สัญญา, ไวพจน์ เพชรสุพรรณ ฯ และ เพลงประกอบละคร หนัง หลายๆเรื่อง

..พี่น้องไผได้ไปหรือผ่านทางศรีเมืองใหม่ ก็แวะเยี่ยม พูดคุยกับเผิ่นได้ครับ ถามไผ๋ก็รู้เฮือนเผิ่น เผิ่นคนกันเอง ครับ
    :welcome3"...ศรีเมืองใหม่แดนธรรมประเสริฐ ถิ่นกำเนิดหลวงปู่มั่น ลือลั่นสวรรค์ภูหล่น ยลสวยหินผานางคอย ลอยล่องแก่งจุการ งามตระหง่านเสาธงวงกลมใหญ่...">>>>> www.muangmai.ob.tc

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ เต็มใจให้เธอ
    ดอกคูณ เสียงแคน ขอนแก่น
    บล็อก
    6

เรื่องฮิตน่าอ่าน ขอบคุณครับ

ขอบคุณบ่าวหนองคายสำหรับภาพ และการนำเสนอสิ่งดีๆครับ
    ขอบคุณอ้ายบ่าวเซียงน้อย สำหรับข้อมูลประกอบกระทู้ครับ
    เป็นอีกหนึ่งความภูมิใจของคนอิสานบ้านเฮา และอีกหนึ่งกระทู้คุณภาพที่อยากขอบคุณครับ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ลุนนี ศรีเกษ
    ศรีสะเกษ กรุงเทพ จอมเทียนชลบุรี
    บล็อก
    1
    ใกล้เกลือกินด่าง ถืกบ่าวเซียงน้อยคักๆๆๆเลยจ้า ห่างสองโล(คาตะเมาพะนะ)ยังทันไปฮอด น้องกึ่มยุระยองไปฮอดก่อนเนาะกึ๋มเนาะ ออนซอนนำเจ้าได้เว่าได้จานำเพิ่น บ่อธรรมดาเด้กึ่ม นามสกุล
    จันทรุกขา ประวัติยาวเติบยุจ้านามสกุลนี้

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    ฮ่าๆๆๆๆ บ่าวหนองคาย ผ่านไปกะ บ่แวะ กินน้ำกินท่า บ้านอ้ายเหลือง น้อ อิอิ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    โอ้ สุดยอดครับ บ่าวหนองคาย ที่ได้ไปกราบท่าน ชื่นชมท่านเสมอครับ

ท่านอยู่แบบพอเพียง ตามวิถีของคนอีสานบ้านเฮาน้อครับ

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    หอมดอกผักกะแยง ยามฟ้าแดงค่ำลงมา

เพลงที่บอกความเป็นลูกอิสาน ได้เห็นภาพ เห็นแก่น เพลงที่เกิดมากะได้ยินโลด

ยินดีนำหลายๆ
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    กะว่าอยู่ ได้ยินจ่าเหลืองว่าบ่าวหนองคายสิไปศรีเมืองไหม่ บ่อเห็นส่งข่าวผมเลยแหม ว่าซั่นสิพาไปตึกแหคักๆ..