หัวข้อ: เมนูเห็ดเผาะ..ของสาวภูไทเมืองมุก

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ขวัญใจบ้านมหา 2012
    สัญลักษณ์ของ สาวมุก

เมนูเห็ดเผาะ..ของสาวภูไทเมืองมุก

เมื่อวานนี่ 23-05-2011 แม่เพิ่นฝากเห็ดเผาะมาให้จากมุกดาหารจ้า

เมนูเห็ดเผาะ..ของสาวภูไทเมืองมุก

ได้มาแล่วกะจั๊กสิเฮ็ดหยังกิน(เพราะว่าบ่เคยเฮ็ด มีแต่แม่เฮ็ดให้กิน) คิดไปคิดมากะเลยคิดว่าน่าจะแกงดีกว่า..กะเลยโทรไปถามแม่ว่าเฮ็ดแนวใด๋แนแม่แกงเห็ดเผาะน่ะ...แม่กะบอกสูตรมาให้ด้วยความสมเพชว่า (..หล่าเอ้ยเฒ่าปานนี่แล่วกะยังเฮ็ดบ่เป็นอยู่บ่ เพิ่นว่า.อิอิ.)

ถึงแม้สิแกงไปแล่วแต่เห็ดเผาะก็ยังมีเหลือก็เลยคิดอีกเมนูหนึ่งนั่นคือ..ซุปเห็ดเผาะค่ะ...

เสร็จแล่วจ้าเมนูสาวภูไท แกงเห็ดเผาะกับซุปเห็ดเผาะ(ครั้งแรกในชีวิตที่เฮ็ดกินเอง) มีเครื่องปรุงหยังกะใส่มันสำมะปิ๊โลดจ้า แต่ผลออกมากะแซ๊บ..แซบ..(จั๊กแซบหรือบ่แซบบ่มีหนูทดลองให้ ได้แต่นั่งกินผุเดียวจ้า) มาเด้อไผอยากกินนำกะดาย ตอนนี้ยังมีเหลืออยู่จ้าเก็บใส่ตู้เย็นไว้อยู่ค่ะ..
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย pui.lab; 26-05-2011 at 10:11. เหตุผล: ย่อรูปจ้า

มิสบ้านมหา 2008 - 2009 สัญลักษณ์ของ หมูหวาน
    บล็อก
    5
    เป็นตาแซ่บแท้จ้า ของฝากจากมุกดาหารเนาะจ้า มื้อก่อน หมูหวานไปถามร้านอาหารอีสานในซอย เขาขาย หม้อละ 100 บาทว่าซั่นจ้า แกงเห็นเพาะ ป้าเลยว่าอดเอาเซาอยากสา พะนะจ้า กะเลยอดกินจ้า อิอิ
    ขำบางโอกาส ฉลาดเป็นบางเวลา บ้าเป็นพักๆ แต่น่ารักตลอดกาล (^_^)

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    ชุปเห็ดเผาะ นี้ สิขอชิม ยุครับ แต่ แกง ใสชะอม "ผักเน่า" ขอผ่าน ฮ่าๆๆๆ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ สาวชัย
    แกงเป็นตาแซบเนาะจ้า หน้าตาดีคือคนเฮ็ดจ้า อิอิ..... อดเอาไปกินบ้านเอาดอกทางนี้บ่มีขาย กลืนน้ำลายไปก่อน หุหุ

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28
    ได้ไปกินบ้านพี่ติ๋ม แซบจ้า เวลาหย่ำ ดังเปราะ เปราะ แซบๆๆๆๆๆๆ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ esannot
    สาวมุก ขอนำจักจานแน่ ทางสงขลา บ่มีส่งมาให่กินนำแน่ คือสิแซบคัก

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ maxwell007
    บล็อก
    14

กระพริบตา

สากะเคยเห็นนี่หล่ะครับ...แกงเห็ดเผาะใส่ผักขะ แต่กะเป็นตาแซบยุตั่วเนาะครับ:l- อันหลังนิน่าสิเป็น...ก้อยเห็ดเผาะ...มากกั่วหน่าผมว่า แต่กะเป็นตาแซบบบ :l-

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ bnserver
    เป็นใดน้อพี่ มุก น้องไปอบรมมา โอ้ยเมื่อยขนาดครับ ขับรถ..ไข้จับเลย คิดฮอดเด้อครับพี่ หลานน้อยกะกำลังดื้อเลย

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ทิดจ่อย
    เห็ดเผาะทางเมืองมุกคือเฒ่าแท้หล่า จนว่าดำเหมิด เป็นตาหย่ำยากเนาะ
    แต่กะเป็นตาแซบยุ ย้อนฝีมือคนปรุง คันได้เห็ดเผาะอ่อนๆ ขุดดินออกขาวๆ
    กะหั่งตะเป็นตาแซบคัก สงสัยเป็นเพราะระยะทางเนาะเลยเฒ่าก่อนแกง

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ กะทิสด
    ....อิจฉาเด้น้อ.......ผุได้กินแนวแซ๋บๆๆๆ...แมะ.....มีขายบ่น้อ...สิไปซื่อมาเฮ็ดเบิ่ง..คึจั่งตาแซ่บแท่ๆๆ

Tags for this Thread