หัวข้อ: ..น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง..

มิสบ้านมหา 2010
    ศิลปิน นักเขียน
    สัญลักษณ์ของ เขมราฐ
    กลางท่งเมืองเขมฯ

..น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง..

วันที่ 20 พฤษภาคม 2554 ที่

ผ่านมาอยู่บ้านหนองผือของน้องเขมฯ จัดประเพณีเนาว์ภูพนมดีค่ะ

ประเพณีเนาว์จัดขึ้นทุกเดือนหกของทุกปีเป็นการละเล่นสุดท้ายก่อนจะหันหน้าลงหาเวียก

เฮ็ดไฮ่เฮ็ดนาบางท้องที่อื่นเพิ่นสิมีงานบุญบั้งไฟ แต่บ้านน้องเขมฯ มีงานเนาว์ค่ะ ส่วน

สถานที่เนาว์ กะแล้วแต่ว่าจะสะดวกหม่องได๋ บางหมู่บ้านอาจเป็นแหล่งน้ำขนาดใหญ่

ดอนปู่ตา ฯลฯ แต่บ้านน้องเขมฯ จัดเทิงภูพนมดีค่ะ บริเวณดานระฆังหงาย

ภายในงานมีการละเล่น หลายอย่างค่ะ เช่น ประกวดหมอลำกลอน

ประกวดตำหมากหุ่ง เส็งกลองกิ่ง บวชป่า เปิดคาสิโน เฉพาะมื่อเดียวท่อนั้นเด้อค่ะ

หลังจากนั้นถ้าเล่นกะตัวใครตัวมัน ..น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง.. กิจกรรมแรกที่อยากให้พี่น้องบ้านมหาเฮา

เห็น คือ “การเส็งกลองกิ่ง” ค่ะ

..น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง..

การเส็งกลอง หรือ การแข่งตีกลองกิ่ง บ่มีหลักฐานว่าเกิดแต่ยามได๋ค่ะ

(จากการหาข้อมูลในกลูเกิล ..น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง..)

รู้แต่ว่าชาวบ้านนิยม เส็งกันยามเดือนหกในงานบุญบั้งไฟ และงานเนาว์

แต่ละหมู่บ้านจะมีช่างเฮ็ดกลองประจำหมู่บ้าน ซึ่งบางบ้านอาจเป็นพระในวัดกะมีค่ะ

ไม้ที่นิยมเอามาเฮ็ดในอดีตเป็นไม้ประดู่ แต่ปัจจุบันหายาก เลยได้ไม้หมากมี่

ไม้หมากหาด ไม้หมากม่วงแทนค่ะ

แล้วการแข่งกะจะแบ่งตามขนาดของหน้ากลองมีตั้งแต่ ขนาด 43 นิ้ว น้อยสุด

เรื่อยไปจนฮอด 63 นิ้ว ขนาดใหญ่สุดค่ะ การแพ้ชนะจะวัดจากความดังของกลอง

ในอดีตคะแนนข้อนี้กรรมการจะให้คะแนนเองค่ะ แต่ปัจจุบันมีเครื่องวัดเสียงเป็นโต

ซ่อย ออกมาเป็นเดซิเบลเลยค่ะ ทันสมัยบักคัก......น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง..

แล้วจังหวะการตีของคนตี ความนุ่มนวล ของเสียงกลอง แล้วตีไปแล้วหน้ากลองต้องบ่

แตกนำค่ะ บ่แม่นเสียงดังแฮงแล้วหน้ากลองแตก ถือว่าแพ้จาว หรือแพ้ฟาวค่ะ ซึ่งสิ่ง

เหล่านี้ มีผลมาจากช่างผู้เฮ็ดกลองทั้งหมดค่ะ

แล้วอีกอย่างหนึ่งที่บ่เว้าถึงบ่ได้กะคือไม้ตีค่ะ ซึ่งเป็นของสำคัญต่อผลการแข่งขันคือกัน

การแข่งขัน คณะที่เข้าร่วมแข่งขันจะส่งกลองในคณะเจ้าของเข้าแข่งขันแต่ละรุ่นค่ะ

ตามขนาดหน้ากลองส่งเข้าเป็นคู่ คนตี 1 คน จับเวลาตีแข่งกันค่ะ

เงินรางวัลบ่แม่นปัจจัยที่แต่ละคณะใส่ใจค่ะ สิ่งที่ได้จากชัยชนะ

คือชื่อเสียง ศักดิ์ศรี ของคณะช่างกลอง

ฉะนั้น คณะที่ส่งเข้าแข่งขันเพิ่นจั่งทุ่มเททั้งกำลังแรงใจในการ เฮ็ดกลอง การตี

กลอง รวมไปถึงการบูชาเครื่องรางของขลังเพื่อชัยชนะที่ยิ่งใหญ่ (เบ๋ย...)

บ่แม่นชัยชนะของ คณะช่างกลองท่อนั้นเด้อค่ะ เป็นชัยชนะของหมู่บ้าน

ของกองเชียร์นำค่ะ (กระซิบๆ) บางคนมีการรองกันนำเด้อค่ะ ..น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง..

เป็นการละเล่นที่มีมาแต่โบราณ ควรจะมีการอนุรักษ์สืบสานไว้เน๊าะค่ะ ..น้องเขมฯพาเบิ่งการเส็งกลองกิ่ง..

ปล. ถ้าสังสัยหยัง หาข้อมูลเพิ่มเด้อค่ะ เพราะน้องเขมฯ ฮู้ส่ำได๋กะเขียนซ่ำนั้น
    นอกนั้นบ่ฮู้ค่ะ ต้องขออภัย :,1-:,1-

แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เขมราฐ; 25-05-2011 at 07:26.

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    ขอบคุณน้องหลินเด้อจ้า ที่นำเสนอ เอื้อยไก่บ่เคยเห็นจักเทื่อเส็งกลอง เคยเห็นตะกลองยาว ฮ่าๆๆ

น้องนุ่งลูกหลานส่อยกันสืบทอดมรดกคนเก่าคือสิบ่สูญหายเนาะจ้า
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา
    ขอบคุณหลายๆจ้าน้องหลิน สำหรับประเพณีการตีกลอง การเส็งกลอง
    ทางบ้านเอื้อยกะมียุคนหนึ่งที่เผิ่นเป็นหมอกลอง จะเป็นกลองคล้ายๆกลองยาว แต่ใหญ่กว่า จักเผิ่นเอิ้นกลองหยังบุ๊
    ยามมีบุญหมู่บ้านเผิ่นมักจะตีกลองเอิ้นพี่น้องมาตุ้มมาโฮมกัน
    ย้อนบ่มีคนสืบสารเลยเลือนหายไป โตเผิ่นเองกะตีบ่ไหวแล้ว

มิสบ้านมหา 2008 - 2009 สัญลักษณ์ของ หมูหวาน
    บล็อก
    5
    ประเพณีเก่าๆ มีให้เบิ่งดีแท้เนาะ น้องหลิน เอื่อยบ่เคยเห็นจักเทือเนาะทางบ้านเอื่อยบ่มี แล้วขะเจ้า วัดความดังด้วยอิหยัง น้องหล่า ถึงจะรู้ว่าใครเสียงดังบ่ดัง เอาเครื่องมือแนวใด๋วัด จ้า
    ขำบางโอกาส ฉลาดเป็นบางเวลา บ้าเป็นพักๆ แต่น่ารักตลอดกาล (^_^)

พ่อครัวแม่ครัวบ้านมหา สัญลักษณ์ของ สาวบ้านแต้
    บล็อก
    28
    เส็งกลอง แปลว่าเพิ่นแข่งขันกันว่าอันได๋ สิม่วนกว่ากั๋นแม่นบ่จ้าน้องหลิน
    พี่เคยฟังตะกลองสะบัดชัย ม่วนดีอยู่เด้ อยากฟังแท้ฮึ คือสิม่วนเน๊าะ

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา
    Mr.Reception
    สัญลักษณ์ของ คนตระการ...
    20ปี แล้วที่บ่อได้เบิ่ง..ยังมีอยู่เนาะทางนั่น ...
    แต่ก่อนนี้เพิ่นสิซ้อมเป็นเดือนครับ ก่อนสิไปแข่ง ไผเฮือนไกล้วัดกะลำบากแน่อยู ..พอฮอดมื่อไปแข่งอีหลี จั่งแม่นม่วนหลาย

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    บ่เคยเห็นจักเทือ ปีหน้าคนตระการพาไปหนองผือแนเด้อ สิไปเบิ่งกลองจักบาด

ขอบคุณหลายๆจ้าสาวหลิน ที่เอาบุญประเพณีทางอิสานมาให้เบิ่งตลอดจ้า

บ่เคยเห็นจักเทือจ้าการเส็งกลองกิ่ง แล้วบ้านหนองผือชนะบ่จ้าสาวหลิน
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ สาวทุ่งฝน
    ปาดๆๆ ฝนกะหัวแต่เคยเห็นนี่แหละจ้า ขอบคุณที่เอามาแบ่งปันเด้อจ้า

เบิ่งท่าทางคนตีกลองแล้ว คือสิใช้แฮงหลายเนาะ กัดแข่วใส่เลยแมะ:b-b:b-b
    ...เปรียบแม่เช่น โคมทองของชีวิต

ช่วยชี้ทิศ ช่วยนำทาง ช่วยสร้างสรรค์

ให้ความรัก ให้ความรู้ ชูชีวัน

ลูกจึงมั่นกตัญญูบูชาคุณ..........เพื่อแม่ แพ้บ่ได้

Tags for this Thread