ถ้าเว่าถึงประเพณีบุญบั้งไฟทุกท่านคงซิฮู้จักดีแต่คงมีอีกหลายท่านที่คงยังบ่อฮู้จักว่าเบื้องหลังของบูญบั้งไฟมีอาชีพหนึ่งที่ทำรายได้ดีนั่นคืออาชีพเฮ็ดบั้งไฟขายครับ สมัยแต่ก่อนประเพณีบุญบั้งไฟเป็นงานบุญใหญ่ของแต่ละหมู่บ้านครับ การเตรียมงานต้องเตรียมกันสองถึงสามเดือนเพื่อสิเฮ็ดบั้งไฟบั้งหนึ่งเพื่อสิ จูดขึ้นไปถวายพญาแถนเพื่อขอฝนให้ฝนตกลงมาเพื่อซิได้เฮ็ดไฮ่เฮ็ดนา แต่สมัยสุมื่อนี่คงสิปฏิเสธบ่อได้ว่าบุญบั้งไฟมีการพนันแฝงเข้ามา เลยเกิดอาชีพเฮ็ดบั้งไฟขาย ผมมีโอกาสไปยามทีมงานเฮ็ดบั้งไฟ ส.สว่าง ทีมนี่เพิ่นก่อตั้งมาได้ประมาน5-6ปีแล้วครับมีชื่อเสียงพอสมควรครับ

รายได้เสริมที่บ่อเคยคิดมาก่อน

บั้งไฟแต่ละบั้งราคากะแตกต่างกันตามขนาดมีตั้งแต่5พันถึงหลักหมื่นครับ ช่วงเวลาที่เฮ็ดประมาณสามเดือน ส่วนรายได้ฟังแล้วผมกะต้องตกใจครับ หัวหน้าทีมเพิ่นว่าได้ประมาน
100,000บาท ส่วนลูกทีมประมาน5-6หมื่นบาทผมฟังแล้วแทบบ่อหน้าเซื่อครับ แต่บางคนกะบ่อเหลือย่อนว่าเล่นพนันครับอันนี่กะบ่อว่ากันเป็นสิทธิ์ของไผของมัน
ผมลองคึดเบิ่งแล้วหยู่บ้านเจ้าของมีรายได้ขนาดนี้ประหยัดแน่จักหน่อยอยู่ได้แน่นอนครับ