หัวข้อ: รายได้เสริมที่บ่อเคยคิดมาก่อน

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่มน้อยศรีสะเกษ

รายได้เสริมที่บ่อเคยคิดมาก่อน

ถ้าเว่าถึงประเพณีบุญบั้งไฟทุกท่านคงซิฮู้จักดีแต่คงมีอีกหลายท่านที่คงยังบ่อฮู้จักว่าเบื้องหลังของบูญบั้งไฟมีอาชีพหนึ่งที่ทำรายได้ดีนั่นคืออาชีพเฮ็ดบั้งไฟขายครับ สมัยแต่ก่อนประเพณีบุญบั้งไฟเป็นงานบุญใหญ่ของแต่ละหมู่บ้านครับ การเตรียมงานต้องเตรียมกันสองถึงสามเดือนเพื่อสิเฮ็ดบั้งไฟบั้งหนึ่งเพื่อสิ จูดขึ้นไปถวายพญาแถนเพื่อขอฝนให้ฝนตกลงมาเพื่อซิได้เฮ็ดไฮ่เฮ็ดนา แต่สมัยสุมื่อนี่คงสิปฏิเสธบ่อได้ว่าบุญบั้งไฟมีการพนันแฝงเข้ามา เลยเกิดอาชีพเฮ็ดบั้งไฟขาย ผมมีโอกาสไปยามทีมงานเฮ็ดบั้งไฟ ส.สว่าง ทีมนี่เพิ่นก่อตั้งมาได้ประมาน5-6ปีแล้วครับมีชื่อเสียงพอสมควรครับ

บั้งไฟแต่ละบั้งราคากะแตกต่างกันตามขนาดมีตั้งแต่5พันถึงหลักหมื่นครับ ช่วงเวลาที่เฮ็ดประมาณสามเดือน ส่วนรายได้ฟังแล้วผมกะต้องตกใจครับ หัวหน้าทีมเพิ่นว่าได้ประมาน
    100,000บาท ส่วนลูกทีมประมาน5-6หมื่นบาทผมฟังแล้วแทบบ่อหน้าเซื่อครับ แต่บางคนกะบ่อเหลือย่อนว่าเล่นพนันครับอันนี่กะบ่อว่ากันเป็นสิทธิ์ของไผของมัน
    ผมลองคึดเบิ่งแล้วหยู่บ้านเจ้าของมีรายได้ขนาดนี้ประหยัดแน่จักหน่อยอยู่ได้แน่นอนครับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ถือว่าเป็นภูมิปัญญาชาวบ้านของอีสานบ้านเฮาน้อครับ แต่กะมีความเสี่ยงคือกันครับ ย่านมันแตกใส่
    บ่เคยไปเบิ่งบั้งไฟทางยโสธรจักเทือ คือได้ยินว่าเล่นการพนันกันเป็นหลายแสน ค่าเฮ็ดบั้งไฟเสียไปกับการเล่นการพนันเบิ๊ด แบบว่าอัฐยายซื้อขนมยาย ดีบ่ดีซื้อขนมตาอีกต่างหากน้อครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    บ้านเฮาห้า-เจ็ดหมื่นบาทประหยัดๆกะหนอ่ยก็อยู่ได้อย่างสบายเน๊าะ

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    ฮ่าๆๆ บั้งไฟ ส สว่าง เคยได้ยินชื่อครับ โอทอ๊ป ทางสีเกด

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ pcalibration
    เมืองฉะเชิงเทรา(แปดริ้ว)
    บล็อก
    1
    เรื่องของภูมิปัญาและเรื่องเศรษฐกิจเห็นว่าเป็นสิ่งที่ดีมากๆ
    แต่มีการนำไปใช้แบบผิดวัตถุประสงค์มีการพนันเข้ามาเกี่ยวข้อง(เลยมองบ่ค่อยดี)
    ในช่วงเทศกาลตามประเพณีอีสานกะบ่ถือเป็นเรื่องที่ต้องซีเรียส..แต่มีการจุด(จูด)
    นอกเหนือจากฤดูกาล งานบุญที่จัดกันตามประเพณี โดยจัดให้มีสนามแข่งขันกันแบบโจ๋งครึ่ม
    ถึงขั้นผู้ว่าต้องออกประกาศห้ามมาแล้วแต่ย้ายไปที่แห่งใหม่ในหลายที่ในท้องถิ่น
    สนใจบ่ครับหมวดเหลือง..ผมสิพาไปจับกินบี..5555555
    ต้องแยกแยะครับระหว่าผู้ผลิตกับผู้ซื้อต่างกรรมต่างวาระ5555

:,1-

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ นา ดอกจาน
    เข่าปากซ้างกะออกปากซ้างล่ะค่ะ เงินที่ได่มาง่ายๆกะเสียไปง่ายๆคือกันผู่เฒ่าเพิ่นว่า!
    เว่ามาคิดยากยุ กลับไปบ้านจะได่ถวายบั้งไฟปู่ยุจ้าบนเพิ่น ไว้
    !! :,1-:,1-:,1-

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ บ่าวห้วยละโอง
    ออยบุญบั้งไฟนี่บ่ค่อยมักปานได่เด้อครับ ย้อนว่าไปยามได่เสียเงินยามนั่นครับ5555
    สืบสานประเพณีบ้านเฮาเนาะครับ

นานฮอดยามบุญบั้งไฟเด้เนาะ

Tags for this Thread