หัวข้อ: ต้นม้าอีก่ำ หรือ ปีกไก่ดำ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม

ต้นม้าอีก่ำ หรือ ปีกไก่ดำ

มีใครรู้จักต้นไม้ชนิดนี้ไหมครับ

เป็นสมุนไพร รักษาโรคมะเร็ง ที่หมอสมหมาย บอกว่าหายากมาก

ตอนนี้เกิดความสับสนกันมาก
    เพราะไปเข้าใจกันว่าเป็นต้นปีกไก่ดำ ของทางอีสานบ้านเราที่ใช้ยอดมาบูชาพระ มีหลายคนเอาไปต้มกิน

แต่ทางหมอสมหมายบอกว่าไม่ใช่

ต้นปีกไก่ดำ หรือ ม้าอีก่ำ ที่ใช้ทำยา เป็นต้นเล็กๆสูงประมาณ 10-20 เซนติเมตร เป็นพุ่ม มี 2 พันธุ์ ใบเรียวเล็กและใบกลม มีกลิ่นหอมมาก เกิดเองตามธรรมชาติตามทุ่งนา มีดอกสีเหลืองนวลเล็ก เกิดปีละครั้ง จ.อุบลราชธานี จ.หนองคาย จ.อุดรธานี แถวภาคอีสานจะมีสมุนไพรชนิดนี้มาก

จึงอยากรบกวนถามพี่น้องบ้านมหาว่า มีใครรู้จักบ่ครับ แถว อุบล หนองคาย อุดร แถวๆบ้านพี่น้องพอจะคุ้นๆต้นไม้ชนิดนี้ไหม

ถ้าหาต้นจริงเจอ จะเป็นประโยชน์มากเลย เพราะส่วนตัวผมตัวยาอื่นๆได้แก่ พุทธรักษา ไฟเดือนห้า ปีกไก่ดำ พญายอ เหงือกปลาหมอ แพงพวย และข้าวเย็นเหนือ ข้าวเย็นใต้ ผมพอจะรู้จักและเคยเห็นทั้งหมด แต่ต้นปีกไก่ดำหรือ ม้าอีก่ำนี้ยังไม่เคยเห็น

เห็นคนเถียงกันเยอะเหลือเกิน

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ จ่าเหลือง
    ฮ่าๆๆๆ ว่าสิมาเบิ่งเป็นวิทยาทาน คือรูป น้อ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    ซื่อนี่บ่คุ่นแต่ลักษณะของขนาดนั่นคุ่นๆอยู่เด้ครับเดี๋ยวสิลองให้นอ้งชายเบิ่งให้แต่ว่าเพื่อควมแหน่ใจกะสิให้ผุเฒ่ายืนยันให้เด้อครับ...สาม-สี่ มื้อกะสิฮู้ดอกขอรับ

มาแล้วครับ นี่คือรูปของต้นปีกไก่ดำที่ว่านั้น

ยืนยันโดยหลวงพ่อที่เป็นหมอยาที่ศรีสะเกษ ครับ

เกิดตามป่าบ้านเรา หลายคนเคยเห็นแต่บ่รู้จักชื่อ
    ต้นนี้จะเล็กๆสูงประมาณเข่า รากจะหอมเย็นเหมือนยาหม่อง และเป็นคนละอย่างกับปีกไก่ดำที่เราเอายอดมาบูชาพระ ครับ

ตอนแรกผมนึกไปถึง ต้นพังคี หรือ เจตพังคี เพราะรากมันก็หอม และเย็น ใช้เป็นยาเย็นฝนกินแก้ปวดท้อง แต่ไม่ใช่ครับ

ตามรูปนี้เลยครับ ใครอยู่แถวศรีสะเกษ ลองหาดูนะครับตามป่าบ้านเรา

ผมโทรไปถามคนที่เอามาขาย ต้นนิดเดียว สามร้อยบาทครับ

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    เหมือนจะคุ้นๆจ้าอ้าย เดี๋ยวเมือบ้าน สีเกดเดือนหน้าจะถาม ผุเฒ้าเบิ่งจ้าอ้าย

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

อายหน้าแดง

คันแม่นต้นอันนี้
    ตะสมัยยี่สิบปีที่แล้ว อยู่ข้างสนามฟุตบอลโรงเรียนประถมขามป้อมหลายโพดจ้าท่านอาจารย์
    หลายคัก จนพากันเอามาเล่นของเฮือนน้อยกับหมู่ยามพักเที่ยง
    ฮากมันจิหอมๆ คือยาหม่องจ้า เลยพากันเอิ้นต้นยาหม่อง
    บ่รู้ว่าเพิ่นเอิ้นว่า ต้นปีกไก่ดำ
    เอามาตากแห้ง เฮ็ดเป็นยาสมุนไพร เล่นเฮือนน้อยกันกับหมู่ม่วนกุ๊บ
    เสียดายคืนหลังเนาะจ้า หาก่อฮู้ว่าเป็นยาสมุนไพรหายาก
    บ่รู้ว่าซู๋มื้อนี้ สิหยังบ่บุ๊จ้า อยู่สนามฟุตบอลโรงเรียนเก่ากะดาย

กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ นู๋น้อย
    เหมือนจะคุ้นๆจ้าอ้าย เดี๋ยวเมือบ้าน สีเกดเดือนหน้าจะถาม ผุเฒ้าเบิ่งจ้าอ้าย

ขอบคุณครับ ซ่อยๆกัน ถ้าหาเจอจริงๆ สิได้บอกบุญต่อไปยังผู้ป่วยที่เพิ่นเป็นมะเร็งครับ

สาธุบุญล่วงหน้าครับ

กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ บักขามป้อม
    คันแม่นต้นอันนี้
    ตะสมัยยี่สิบปีที่แล้ว อยู่ข้างสนามฟุตบอลโรงเรียนประถมขามป้อมหลายโพดจ้าท่านอาจารย์
    หลายคัก จนพากันเอามาเล่นของเฮือนน้อยกับหมู่ยามพักเที่ยง
    ฮากมันจิหอมๆ คือยาหม่องจ้า เลยพากันเอิ้นต้นยาหม่อง
    บ่รู้ว่าเพิ่นเอิ้นว่า ต้นปีกไก่ดำ
    เอามาตากแห้ง เฮ็ดเป็นยาสมุนไพร เล่นเฮือนน้อยกันกับหมู่ม่วนกุ๊บ
    เสียดายคืนหลังเนาะจ้า หาก่อฮู้ว่าเป็นยาสมุนไพรหายาก
    บ่รู้ว่าซู๋มื้อนี้ สิหยังบ่บุ๊จ้า อยู่สนามฟุตบอลโรงเรียนเก่ากะดาย

แม่นๆครับ รู้สึกคุ้นๆคือกัน อยู่ในป่าหลังโรงเรียน เคยได้ถางหญ้าอยู่โรงเรียนเคยเอามาดมเบิ่งกะว่ามันหอม แต่กะบ่ฮู็ว่ามันเป็นยาสมุนไพร

แต่ว่าเดี๋ยวนี้บ่ได้กลับบ้าน บ่ได้ไปโรงเรียนเป็นสิบปีแล่ว บ่แม่นเพิ่นเทปูนเหมิดแล้วหึได๋บุ๊

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ แม่ญิงหนองคาย
    แนมเบิ่งซือๆบ่มั่นใจดอกจ้า ถ่าได้จับเบิ่งดมเบิ่งจั่งสิบอกได้ว่าแม่นอันเดียวกันบ่
    แบบว่าถนัดดมแมะจ้า