หัวข้อ: [สอบถาม] ปลาชะโด ปลากระสง นี่ทางอีสานบ้านเราเค้ากินกันมั้ยครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ Sukum

[สอบถาม] ปลาชะโด ปลากระสง นี่ทางอีสานบ้านเราเค้ากินกันมั้ยครับ

ผมทำงานอยู่ปทุมธานีอ่ะครับ ปลาชะโดเยอะมากเลยเวลาตกปลาจะได้แต่ปลาชะโดไม่ค่อยได้ปลาช่อนกัน
    นึกถึงสมัยเด็กๆที่บ้านผมที่อุบลนี่ไม่เคยเห็นปลาชะโดเลย เลยสงสัยว่าปกติแล้วทางบ้านเราเค้ากิน
    ปลาชะโดกับปลากระสงกันมั้ยและมันคะลำอะไรหรือปล่าว

ปล.ผมลองกินแล้วล่ะก็อร่อยดี แต่ผมว่าสีมันน่ากลัวเลยกินไม่ค่อยสนิทใจเหมือนไอ้ช่อน(หรือปลาค่อ) บ้านเราอ่ะครับ

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวพล

Re: [สอบถาม] ปลาชะโด ปลากระสง นี่ทางอีสานบ้านเราเค้ากินกันมั้ยครับ

ปลาชะโด เอามาเฮ็ดส้มแช่บขนาดเลยครับ ส่วนปลากระสงเห็นแต่ทางบ้านเขาว่าเอามาแล่ตากแดดเป็นปลาแดดเดียวปิ้งหรือย่างแห้งๆ ผมกะบ่เคยกินดอกว๊าปลากะสงนี้กะดาย ........

ผู้ช่วยผู้ใหญ่บ้านมหา สัญลักษณ์ของ ฅนภูไท
    บล็อก
    1

Re: [สอบถาม] ปลาชะโด ปลากระสง นี่ทางอีสานบ้านเราเค้ากินกันมั้ยครับ

แม่นครับ หรือสิต้มส้ม กะแซบคือกัน ได้เหล้าจักขวดนิแฮงเข้ากันหลาย ถาได้มาอย่าลืมเอิ้นเด้อ สิไปเฮ็ดให้กิน เว้ามาน้ำลายไหล ...

theerachat
    Guest

เว้าเป็นตาแซ่บน้อ จังชั่นทอดผ้าไปกลม1เด้อ ต้มแล้วมาเอิ้นแหน่

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม

กินมันโลดครับ ปลาโดแองโตใหญ่ ผมอยู้นครปฐม ไปตกเบ็ดเคยเห็นเพิ่นได้โตละสิบสองกิโล ทอกกขานี่ล่ะ ได้มาแล้วเพิ่นกะบ่กล้ากิน
    ฮ่วยมันกะแมนมามผมซั่นแหล่ว เทิงลาบเทิงส้ม ได้เมือบ้านฝากอีพ่ออยุ่ร้อยเอ็ดพุ้นแหล่ว

ระวังดีๆเด้อครับ ปลาโดคันมันเป็นปลาลูกครอกอย่าลงไปเด้อ ดับแนวได๋ มีอยู่ครั้งนึงไปตึกแห มองไกลๆวาแมนปลาดุกเข้าหมู่ ถ่อเฮือใส่บักอย่างคัก ตึกลงไปเอาขึ้นมามีแต่ลูกปลาโด โตท่อแขนกิ่วสิบกว่าตัว คึดแล่วย่าน ห่าเทือตึกลงไปแล่วแหมันข่องหนาม ต้องลงไปปลด โอ้ยย่านหลาน แม่มันสวบคักแท้ๆ
    ส่วนปลากระสง กะคือกัน กินโลดครับ บ้านผมอยู่ร้อยเอ็ดกะบ่มีคือกันแต่อยู่แถวนี่หลายคัก กินได้ครับ confirm

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ บ่าวพรรณานิคม

ปลาลูกครอกโตแดงๆหั่นเอามาเฮ็ดส่มปลาน้อยหรือวาปลาจ่อมหนิสุดยอดควมแซบเด้อพี่น้องตะวาตอนไปเอาลูกมันให่ระวังแม่มันเด๋ เจ้าสิสูญพันธุ์เอาง่ายๆคือบ่าวเซียงสีบอกนั้นหล่ะ อันปลากระสง บ้านข่อยเอิ้นว่าปลาหัวแหลม(ภาษาภูไท)เนื้อมันสิคือกันกับปลาค่อโตมันกะคล้ายๆกัน ตะวาโตใหญ่มันสิออกสีดำลายๆกินแซบคือกัน
    [*] สื่อบันเทิงที่นำมาให้รับชม รับฟังเป็นเพียงตัวอย่างเท่านั้น หากท่านชื่นชอบ สื่อใด โปรดซื้อสินค้าลิขสิทธิ์
    [*] เกี่ยวกับลิขสิทธิ์
    [*] ทำเนียบกองทุนเว็บไซต์ บ้านมหา

puipk
    Guest

แถวบ้านผมกะบ่มีคือกัน แต่ได้มาเห็นอยู่ทางอื่น เนื้อปลาโดโตใหญ่ๆ แล่บางๆเอาไปเฮ็ดแจ่วฮ้อนแบบเนื้องัวแซบแท่ๆเด้อครับเนื้อนุ่มดีคัก กับเฮ็ดส้มปลาโดแซบหลาย แต่แม่ลูกอ่อน หรือเคยมีลูกกะระวังไว้แหน่ บางคนกะผิดกะบูลเด้อครับ :)

Tags for this Thread