หัวข้อ: ขอถามเพลงได้บ่ครับ..เพลงหมอลำของผู้หญิงครับ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ttoorrhh
    ปทุมรัตต์ ร้อยเอ็ดครับ

ฟังเพลงออนไลน์ ขอถามเพลงได้บ่ครับ..เพลงหมอลำของผู้หญิงครับ

เพลงนี่บันทึกไว้ได้บ่เหมิดครับ.. ฟังนำวิืทยุชุมชนนี่หละครับ
    ผู้หญิงเป็นคนร้องครับ พรรณาประมาณว่าถ้าพี่เป็นอั่นนั่น น้องขอเป็นอั่นนี่.. เป็นคู่ๆกันประมาณนั้นครับ...
    เนื้อเพลง...
    .....จะโดนหรือนานเท่าไหร่ น้องขอตามไปอยู่ทุกถิ่นฐาน จะจนทุกข์ทรมาน จะยากรำคาญปานใด๋ก็ตาม (ลำ) ชายเป็นน้ำจักเค็มกะซ่าม เป็นปลาอยู่น้ำพอได้ล่องลอย เป็นน้ำน้อยน้ำใหญ่ลำธาร กะสิเป็นฝูงปลาอยู่ในน้ำ ไผมาห้ามมาปรามน้องลื่น น้องสิขืนใส่อ้ายพอได้() เป็นเทียนน้องขอเป็นธุ) ถ้าพี่เป็น()น้องขอเป็น() ไม่ว่าจะจางหรือขม ถ้าพี่สุขรมณ์น้องมีสุขใจ อยู่ไปเท่าไรไม่เบื่อ ถ้าพี่เป็นเรือน้องเป็นกัปตัน เป็นไรน้องเป็นด้วยกัน ถ้าพี่เป็นวันน้องเป็นสัปดาห์ เป็นตาน้องเป็นจมูก ถ้าพี่เป็นลูกน้องขอเป็นนม เป็นฝนน้องขอเป็นลม จะพาชื่นชมพาฝนตกมา เป็นนาน้องจะเป็นข้าว ถ้าพี่เป็นดาวน้องเป็นดวงจันทร์ เป็นหยังน้องขอเป็นกัน พี่เป็นน้ำมันน้องเป็นรถยนต์ เป็นคนรักเดียวไม่หน่าย พี่เป็นผู้ชายน้องเป็นผู้หญิง เชื่อไหมว่าน้องรักจริง ไม่ขอทอดทิ้งซึ่งกันและกัน เป็นฟันน้องขอเป็นปาก พี่เป็นขี้กรากน้องเป็นยาทา เป็นโรค()หู()ตา ขอเป็นยาทาให้พี่บรรเทา ...ขั่นเป็นหมาขี่เฮี่ยนนางน้อง...ไผมาเย้ยมาหยันกะซ่าง... อยู่ซุวันแลงเซ้า อยู่ซุวันแลงเซ้า โอ่ โอ โอยยย...
    จบครับ
    ขอความกรุณาพ่อลุงแ่ม่ป้าที่ฟังหมอลำมาเป็นรุ่นมาก่อนๆ เด้อครับ
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย ttoorrhh; 20-10-2011 at 18:03. เหตุผล: ผิด

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ ttoorrhh
    โอยฮึ... จักแม่นเนาะ มีแต่คนมาจอบเบิ่ง แต่บ่บอกจักคำ
    เสียงเพิ่นสิออกดัง(จมูก)จักหน่อยดอกครับ สำเนียงบ้านเฮาอี่หลี๊อี่หลีครับ
    เนื้อเพลงมันสร้างสรรค์ดีครับ บ่คิดว่าคนสมัยก่อนสิครีเอทีฟขนาดนี่ หานั่นหานี่มาเปรียบเทียบ สั่นดอกวาาาา...

ถ้าจั่งซั่นสิถามอีกจักกลอนครับ...
    เป็นเพลงของผู้ซายครับ ได้ิยินนำหมอลำซิ่งบ่ิอยๆ ครับ
    เพลงว่า...
    ........ยามเย็นๆ ตะเวนกำลังรอนๆ นกกาถลากลับคลอน บินร่อนคู่เคียงกันมา
    กาคู่กับกา สกุณายังมีคู่เคียง ละครมีคู่ร่วมเรียง ส่งสำเนียงรักกันกลมเกลียว
    --สิมานั่งมัวหมอง สุดหม่นหมองมีเราคนเดียว คิดถึงคนเคยข้องเกี่ยว เกาะแขนเรียวววว... เที่ยว.. ตาม..ทุ่งงงนา....
    มองดูฟ้า เิบิ่งสกุณาเคียงคู่บินต่ำ ถึงยามแลง ตะเวนค่ำคล้อย เคียงคู่สู่รัง...
    สุดสิยั้งใจคึดถึงเขา คนที่ใจของเฮาอยู่นำเขาพุ่น
    หัวใจวุ่นนำเขาคิดต่อ -----เจ้าลืมแล้วบ้อเคยเว้าต่อกัน
    ปีหนึ่งนั้นเจ้าเคยลั่นวาจา สองเฮาเคยสัญญาว่าฮักกันจริงแื้ท้
    ถึงศรีแพร ได้แต่อยู่บนเถียงนา บัดนี้ช่างสุขอุรา ทุ่งท้องนานั้นเป็นสีทอง
    บัดนี้แทบไม่มีความหมาย มองไปไหนหละก็ไม่สวยผ่อง
    เจ้าไปอยู่ไหนเนื้อทอง เจ้าไปหละอยู่ไหนเนื้อทอง รีบกลับเถอะน้องกลับคืนบ้านนา
    กลับหละมาอยู่เคียงอ้าย กำลังใจ--ห่วงหา คิดถึงอยู่ทุกเวลา คิดถึงอยู่ทุกเวลา
    กลับ คือนมาหละบ้านนาเถิดเอย กลับกลับคืนมาละ..บ้านนน...นา...เถิดเอยยย...
    ฯลฯ

พอสิเคยได้ยินบ่ครับพ่อแม่พี่น้องบ้านมหา
    มีคนเคยถามแล้วกะมีคนเคยตอบว่าเป็นเพลง "คอยน้องคืนนา"
    แต่ว่ามันบ่้แม่นนนนนน....

ร่วมกิจกรรมนำความรู้ สัญลักษณ์ของ เซียนเมา
    อ๋อยน้อ คันฮู้กะสิบอกยุดอกครับ แต่ผมกะบ่ฮู้คือกัน
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เซียนเมา; 05-03-2012 at 12:14.

T_____________________________T

ฝ่ายเทคนิคและโปรแกรม สัญลักษณ์ของ เต็มใจให้เธอ
    ดอกคูณ เสียงแคน ขอนแก่น
    บล็อก
    6
    อ้างถึง

.......ยามเย็นๆ ตะเวนกำลังรอนๆ นกกาถลากลับคลอน บินร่อนคู่เคียงกันมา
    กาคู่กับกา สกุณายังมีคู่เคียง ละครมีคู่ร่วมเรียง ส่งสำเนียงรักกันกลมเกลียว
    --สิมานั่งมัวหมอง สุดหม่นหมองมีเราคนเดียว คิดถึงคนเคยข้องเกี่ยว เกาะแขนเรียวววว... เที่ยว.. ตาม..ทุ่งงงนา....
    มองดูฟ้า เิบิ่งสกุณาเคียงคู่บินต่ำ ถึงยามแลง ตะเวนค่ำคล้อย เคียงคู่สู่รัง...
    สุดสิยั้งใจคึดถึงเขา คนที่ใจของเฮาอยู่นำเขาพุ่น
    หัวใจวุ่นนำเขาคิดต่อ -----เจ้าลืมแล้วบ้อเคยเว้าต่อกัน
    ปีหนึ่งนั้นเจ้าเคยลั่นวาจา สองเฮาเคยสัญญาว่าฮักกันจริงแื้ท้
    ถึงศรีแพร ได้แต่อยู่บนเถียงนา บัดนี้ช่างสุขอุรา ทุ่งท้องนานั้นเป็นสีทอง
    บัดนี้แทบไม่มีความหมาย มองไปไหนหละก็ไม่สวยผ่อง
    เจ้าไปอยู่ไหนเนื้อทอง เจ้าไปหละอยู่ไหนเนื้อทอง รีบกลับเถอะน้องกลับคืนบ้านนา
    กลับหละมาอยู่เคียงอ้าย กำลังใจ--ห่วงหา คิดถึงอยู่ทุกเวลา คิดถึงอยู่ทุกเวลา
    กลับ คือนมาหละบ้านนาเถิดเอย กลับกลับคืนมาละ..บ้านนน...นา...เถิดเอยยย...
    ฯลฯ

กลอนที่สองชื่อว่า "คอยน้องคืนนา" ของสมจิตร บ่อทองครับ
    เพลงนี้ที่เป็นไฟล์ MP3 หายากครับ ผมพยายามหามา(ให้ผู้ลังคน)เปิดตอนจัดรายการ
    ตามคำขอของเพิ่นดนแล้ว กะยังหาบ่ได้ครับ เป็นหมอลำที่ม่วน เนื้อหามีความหมายครับ บรรยายได้เห็นภาพอิหลี (อันนี้กะผู้ลังคนว่า อิอิ)

ผมเคยได้พ้อกับอ้ายสมจิตร โตเป็นๆ เคยขอไฟล์นำเลา เลากะว่า เอาบ่ สิร้องสู่ฟังสดๆ พานะ เท่าปานนี้ล่ะครับ ฮ่าๆ

ปล. ขออภัยหลายๆ ครับเพลงแรกที่ถามมาผมนึกชื่อเพลงบ่ออกครับ
    เดี๋ยวสิลองถามผู้เพิ่นเกิดก่อนให้ดอกครับ

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม
    กลอนแรก อ่านเบิ่งแล่วมันลงจังหวะลำเพลิน คล้ายๆของ พิมพ์ใจ เพชรพลาญชัย ครับ

แล้วกะเสียงออกดังจักหน่อย กะแหงตะคือ เสียงพิมพ์ใจ

ผมบ่แน่ใจ แต่น่าสิเป็นของ พิมพ์ใจ เพชรพลาญชัย ครับ แต่เพลงหยังบ่ฮู้ซือครับ

แต่เสียงพิมพา พรศิริ กะเสียงออกดัง แต่ว่าพิมพา บ่ได้ค่อยได้ร้องลำเพลิน

ลำเพลินแบบนี่น่าสิอยู่ในยุคของ พิมพ์ใจ เพชรพลาญชัย ,นาถยา พลเยี่ยม , สุบิน นิลวรรณ

เอ้าๆมาซ่อยกันหาพี่น้อง ( กระทู้ถามอายุ ) 555
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย เซียงสีผีเป้า; 06-03-2012 at 16:06.

http://www.4shared.com/music/r90S_pJR/008.html?

นี่ๆๆ ครับ เพลงนี้หละครับ

กระทู้ต้นฉบับโดยคุณ ttoorrhh
    http://www.4shared.com/music/r90S_pJR/008.html?

นี่ๆๆ ครับ เพลงนี้หละครับ
    เพลงแรก คุณแม่ ยุพิน สายใจครับ หาค้นเบิ่งโลด

ขอบคุณครับ... ซื่อเพลงเด้บัดนี่... มีหม่องให้ฟังเต็มๆ บ่ครับ...