หัวข้อ: ..ผญาอาลัยแม่..

ศิลปิน นักแต่งผญา สัญลักษณ์ของ พลายแก้ว

..ผญาอาลัยแม่..

ดุจดั่งอสุนีบาต ฟาดเปรี้ยงเผดียงอก
    พอปานนกไร้รังนอน ตกจากคอนเคยนอนซ้น
    พอปานชลธาร์แห้ง เหือดแหล่งวารินไหล
    หนทางไกลไร้มรรคา ทุกทิศาบ่มีแจ้ง
    พอปานแสงเทียนจ้า วะแววตามาลาลับ
    มืดมิดดับมอดเมี้ยน เตียนโล่งสิ่งสกาว
    เมื่อดวงดาวที่พราวฟ้า ม่านเมฆามาบังเบียด
    หรือฟ้าเคียดพิโรธแกล้ง จั่งแปลงให้ทุกข์ระทม
    หรือว่าปมกรรมปางกี้ นำวิถีจี้ตามจอด
    จั่งมาฮอดบุพพชาติ มื้อมัจจุราชเพิ่นพลัดพา
    เจ้าเวรมาฮ้องเฮียกเอิ้น หรือบังเอิญกรรมได๋จ่อง
    จั่งให้ฮ้องฮ่ำไห้ อาลัยแม่ผู้ลับหาย
    ก้มลงกราบครั้งสุดท้าย ปานสายใจสิขาดแหล่ง
    เพลงธรณีกรรแสง ปานเข็มแทงใจลูกแท้ ยามแหนแห่ส่งสการ
    ขอเชิญแม่ธรณีท่าน ดลบันดาลกุศลส่ง
    ฝากแม่หงส์ให้ลูกด้วย ให้หนุนช่วยเพิ่นทุกทาง
    กราบวาทวางไปทางฟ้า วอนเทวาผู้มีฤทธิ์
    สิ่งศักดิ์สิทธิ์สถิตย์แท่น สกลกว้างทุกสถาน
    ลูกขอวอนเทพไท้ท่าน ได้โปรดปรานวิญญาณแม่
    ให้ผายแผ่โผดค้ำ นำท่านขึ้นสู่สรวงฯ...แน่เด้อ สาธุ...

ธุจ้าธุจ้าธุจ้า

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ นู๋น้อย
    เมืองชลบุรี(เช่านอน) สีเกด(หม่องเกิด
    บล็อก
    31
    หายหน้าไปดน ท่านอาจารย์ใด๋แท้มีภาระ ขอให้ดวงวิญญานคุณยายไปสู่สรวงสวรรค์ชั้นฟ้าเด้จ้า เป็นกำลังใจให้ท่านอาจารย์ สู้ สู้ จ้า

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ ทิดจ่อย
    ขอแสดงความเสียใจนำอย่างสุดซึ้งครับ และขอเป็นกำลังใจให้ครับบ่าวบี

ศิลปินแดนไกล สัญลักษณ์ของ chudhancock
    cambridge, England
    ป้าขอแสดงความเสียใจอย่างสุดซึ้ง นะจ๊ะหลานพลายแก้วจ๋า

เขียนไดอารี่ ร่วมอาลัย

ร่างกายมอดไหม้ จากไปไม่กลับ
    ลาแล้วร่วงลับ จิตดับหายไป
    ขอให้ไปสู่ ประตูสวรรค์ครรลัย
    สุดฟากฟ้าไกล สุขใจนิรันดร์....

ขอแสดงความเสียใจด้วยค่ะ

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์ สัญลักษณ์ของ PLA2KEM
    ผมเข้ามาเทือได๋ผมกะมาอ่านแต่ ผญ๋านี้ล่ะ มันสุดทรมานเลยครับ