หัวข้อ: ถามผู้รู้หน่อย

แบ่งปันความรู้และประสบการณ์

บ้านมหาโพสต์ ถามผู้รู้หน่อย

คำว่าเซเว กับ แซแว ภาษาอีสาน ความหมายเดียวกันมั้ย แปลว่าอะไรครับ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ หนุ่มน้อย
    บล็อก
    21
    ขอมาแจมด้วยนะ ไม่ค่อยสันทัดกรณีเท่าไหร่ดอกครับ แต่ก็พอรู้ๆความหมายของคำภาษาอิสานอยู่บ้างไม่มาก คำว่า เซเว แซแว นั้น ถือได้ว่าเป็นคำที่มีความหมายเดียวกันครับ เพียงแต่ว่า คำว่า แซแว เป็นการเล่นคำไปหน่อยให้มีความสละสลวยของการพูด ทีนี้ความหมาย ของคำว่า เซเว หมายถึงกิริยาอาการของคนที่เรากล่าวถึง ทำแบบอ้ำๆอึ้งๆ ทำแบบคนไม่ตัดสินใจอะไรเลย ทำเหมือนกับมีความฉงนสนเท่ห์อยู่ในตัว ตัวอย่างประโยคครับ นางหนูได้ฟังข่าวอุบัติเหตุแล้วกะเฮ็ดโตเซเว่อยู่บ่อจั๊กสิเฮ็ดอีหยัง นายกบถูกหมากพร้าวหล่นใส่หลังโดดบ่อจักสิเฮ็ดจังได๋โดดเฮ็ดโตเซ่เว่ แซแว่อยู่ ขอแจมเท่านี้ก่อนนะครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ อีหยังสิปานนั้น
    ก่อนอื่นขอออกตัวก่อน เด้อ คับ เพราะวาเฮียน มาน้อย
    เซเว กับ แซแว น่าสิเป็นคำๆเดียวกันควมหมายคือกัน
    เป็นอากับ กริยา ที่สิเฮ็ดหยังกะบ่ เฮ็ด สิได่ยินอยู่ดู๋ๆ คือ
    โ้อ้ย..อีแหล่ อีอันนี้แม๊ะ คือบ่เฮ็ดให้มันแล้ว นั่งเฮ็ดอยู่ เซเว เอาโลด
    ปล. ควมคิดผมเอง คับ

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์
    ช่างภาพอิสระ
    สัญลักษณ์ของ ฅนภูค่าว
    นครโคราช บ้านเกิดกาฬสินธุ์
    ควมหมายเด่วกันครับ แสดงถึง อาการอั้มแบ๊บ ค้างๆคาๆ
    เช่น อิดำคึเฮ้ด เซเวเถะนอ บัดนิ
    ส่วนมากจะใช้ เซเว
    แซแวเ้ป้นการเล่นลิ้น

ขอขอบคุณคำตอบจาก....กูเกิ้ล กูรู

ข่อมูลเพิ่มเติมคลิ๊กอ่านได่เลย..... ภาษาอีสานวันละคำ

Banned

บล็อก
    4
    ตามที่เข้าใจนะคะ เขียนต่าง ออกเสียงต่าง น่าจะเป็นการบอกถึงความหนัก เบาของอาการ เซเว อาจจะอาการหนักกว่า แซแว อิอิอิ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    เซเว่ แซแว ตามความรู้สึกคือ...คาดไม่ถึงเลยทำหน้างง(เป็นไปได้ไง)
    ก็เลยเฮ็ดหน้าเซเว่ แซแว(บอ้งแบ้ว)

นี่คือความคิดเห็นเฉพาะตัวครับ

ร่วมกิจกรรมนำความรู้ สัญลักษณ์ของ เซียนเมา
    เอ้า บั้ดผุลางคนคือเมานอนอ้าปาก เซเว ยุฮั่นน่ะ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    ขอแจมนำจักหน่อยเด้อครับ ตามความเข้าใจของผม คำว่า เซเวกับแซแว เป็นความหมายเดียวกันครับ ส่วนมากแล้วเพิ่นซิเว้าเปรียบเทียบกับการแสดงอากับกริยาของคน ที่แสดงในขณะได๋ขณะหนึ่ง ซึ่งคนที่มีอาการดังกล่าวอาจซิบ่ฮู้โต เช่น อีนางนี่บอกให้เฮ็ดอีหยังกะบ่เฮ็ด มานั่งโต่งซิ่นตกเซเวอยู่บ่อายคน หรือว่า บักทิดสีบัดยามไซ้เฮ็ดเวียกมันไส่พุ้นตั๊ว แต่ยามมันเมานั่งอ้าปากเซเวอยู่ เป็นต้น นี่คือความเข้าใจของผมครับ

ตามควมคึดผมเด้อครับ มันซงสิเป็นอาการเดียวกันนั้นหละ แต่หว่าหนักเบาต่างกัน กะสิคือกันกับคำหว่าแดงจ่ายหว่ายกับแดงจึ่งขึ่งนี้หละครับ แดงคือกันแต่เข้มคนละระดับ อั่นนี้ควมหมายกะน่าสิคือกัน หรือพี่น้องสิหว่าจั่งได๋
    :heart: คันเจ้าได้ขึ่ช้างกั้งห่มเป็นพระยา อย่าสุลืมชาวนาผู่ขี่ค.ว.ยคอนกล้า :heart:

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ Gentleman007
    "..เซเว" - น่าจะเป็นคำที่แสดงถึงอาการที่หมายถึงการไม่รู้เรื่องรู้ราว,ไม่ทุกข์ไม่ร้อน ที่อาการหนักมากว่าคำว่า "แซแว"มั๊งครับ!

Tags for this Thread