หัวข้อ: คอยสาวบ้านไพร

ศิลปิน นักแต่งเพลง สัญลักษณ์ของ thedon
    บล็อก
    1

Facebook Video คอยสาวบ้านไพร

หากมีเวลาว่างก็ไม่ลืมที่จะเอาเพลงมาให้ได้ฟังกัน แม้จะไม่บ่อยแต่ก็ยังคิดถึงเหมือนเดิม ขอต้อนรับสมาชิกใหม่ทุกๆท่านด้วยความยินดียิ่งนะครับ

ช่วงนี้ก็ย่างเข้าหน้าฝนแล้วหลังจากที่ทนกับสภาพอากาศร้อนตับแตกมาพอสมควรคอยสาวบ้านไพรคอยสาวบ้านไพร เมื่อฝนตกลงมาผืนดินก็ชุ่มชื้น วัฏจักรของสิ่งมีชีวิตต่างๆตามท้องไร่ท้องนาก็กำลังจะดำเนินขึ้นอีกครั้งตามความอุดมสมบูรณ์ของแต่ละพื้นที่

หากเปรียบเหมือนทุ่งนาที่กำลังรอน้ำฝน จากฟากฟ้า เช่นเดียวกันหนุ่มบ้านนาคนนี้ก็กำลังรอสาวบ้านไพรกลับบ้านเช่นกัน

คอยสาวบ้านไพร

เพลงคอยสาวบ้านไพร
    คำร้อง/ทำนอง Thedon

เหม่อมองท้องทุ่งผ่านสายรุ้งคราเข้าหน้าฝน
    ทวยเทพผู้เบื้องบนโปรยเม็ดฝนเติมความชุ่มฉ่ำ
    ผืนดินชุ่มเย็นมองให้เห็นพืชพันธุ์งอกงาม
    ชาวนาได้เริ่มหว่านดำกบเขียดร้องนำเมื่อฝนพรำมา

มองผ่านท้องทุ่งหอมอวลจรุงไอดินกลิ่นฟาง
    เคล้าดอกกระเจียวริมทางคิดถึงน้องนางห่างไกลบ้านนา
    เมื่อยามหน้าแล้งเจ้าเก็บกระเป๋าเข้าสู่เมืองฟ้า
    ทิ้งท้องทุ่งให้คอยห่วงหานับวันเวลาให้น้องหวนคืน

***เถียงนาหลังนี้ยังรอคอยเจ้า
    เสียงแคนคืนนี้อ้ายเป่าสำเนียงเศร้าๆคล้ายเสียงสะอื้น
    รอคอยคนฮักนั่งทอดถอนใจอยู่ข้างกองฟืน
    มีเพียงเจ้าทุยที่ยืนปลอบประโลมพอคลายเหงาใจ

เม็ดฝนร่วงมากระทบหลังคาใจอ้ายไหวหวั่น
    กลับเถิดสาวทุ่งดอกจานหวลสู่วันวานนั่งเคียงแก้มใส
    เสียงฟ้าแผดร้องเคยกอดประคองยามเจ้าตกใจ
    วันนี้เจ้าอยู่หนใดแม่สาวบ้านไพรใจอ้ายเฝ้าคอย
    แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย thedon; 04-06-2012 at 09:24.

Banned

Oil Field เพชรบูรณ์/กำแพงแสน
    ร้องสดๆ เพราะมากครับ...ถ้าไส่เมโลดี้+ดนตรีไปด้วย คงเป็นเพลงที่น่าฟังมากเลยทีเดียว นักร้องหนุ่มท่านนี้ กลั่นกรองเนื้อร้องจากความรู้สึกของหนุ่มนาจริงๆ..ฟังแล้วชวนขนลุกไปด้วย แจ่ม

Moderators สัญลักษณ์ของ สหายพง
    ผมมากับรถผ้าป่า
    ปร๊าดดดดดดดดดดดอาจารย์ดอนได้ใจแฮงครับผมเพลงนี้

ร่วมถ่ายทอดความรู้สู่สังคม สัญลักษณ์ของ จำปา
    เข้ากับบรรยากาศบ้านเฮาเนาะค่ะ อิอิ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    ซวดๆๆๆๆครับ....ม่วนครับถ่าสอดแทรกเสียงดนตรีเข้าไปคงน่าฟังกว่านี่ครับ
    ขอบคุณครับ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ป๊าด คือม่วนแถะครับอาจารย์ เพลงต่อไป ขอเพลง "ฮักน้องแนน" ให้จักเพลงแนเด้อครับ...ฮิ้ว..555

เจ้าหน้าที่ประชาสัมพันธ์ สัญลักษณ์ของ ธิดายาเย็น
    ยังคงด้วยคุณภาพคือเก่าเนาะจ้า..

ดีเจ นักจัดรายการ สัญลักษณ์ของ บักขามป้อม
    บล็อก
    5

ม่วนหลายจ้า

อ้ายเอ๊ย นางนี่คึดฮอดบ้าน เฮือนซานบ่อนเคยอยู่
    คึดฮอดซู้ผู้เค้า ผู้เคยเว้าดอกนั่งเฮียง
    เหลือแต่เพียงฮอยฮักฮ้าง บ่อยากวางกะได้ปล่อย
    วาสนาอิน้องหน่อย บ่สมจ้อยเพิ่นผู้ไค

ออนซอนนำควมจนไฮ่ จั่งได้ไลไกลจากเพิ่น
    ตกกะเทินบ่ได้ซ้อน ได้นอนไห้ฟายน้ำตา
    ยามได๋เหลียวเบิ่งฟ้า ขี้ฝ่าอ่วยสายลมผวน
    คึดอยากหวนคืนคอน ไฮ่นาดอนบ่อนเคยยั้ง

ย้อนเบิดหวังคักแล้ว บ่มีแนวให้คึดต่อ
    คึดฮอดเด้ คึดฮอดพ่อ คิดฮอดแม่พี่น้องลุงป้าผู้อยู่ไกล
    เป็นจั่งได๋กะสิได้ สู้ต่อไปจนสุดหว่าง
    วางกะวางบ่ได้ คนจนไฮ้ดอกจั่งนาง นี้แหล่ว

แต่งได้ม่วนกินใจสาวบ้านไพรซู่คนจ้าอ้าย
    เสียงร้องกะม่วนขนาดฟังจากสัญญาณเน็ตมือถือ ติดๆ ดับๆ เด้นิ :l-

ครีเอทีพ โปรดิวเซอร์ สัญลักษณ์ของ บ่าวข้าวจี่
    บล็อก
    7
    ได้ไป่น้อเพลง...หากินซามตาย.....ฟ้าวแนเด้อท่าน 555

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ " แคน ชัยภูมิ "
    สุดยอดดดดดด...ครับอาจารย์ thedon เข้ากับบรรยากาศช่วงนี้พอดีเลย...อาจารย์ข้าวจี่ฟ้าวใส่ดนตรีเด้อ....ถ้าฟังยุ...จิให้นักร้องท่านได๋ร้องน้อครับ...พงษ์น้อย / กรุง