หัวข้อ: ประเพณีเฮดบุญเฮือน ทางกาฬสินธุ์

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8

ประเพณีเฮดบุญเฮือน ทางกาฬสินธุ์

วั่งเดือนกค.ที่แล้วไก่น้อยมีโอกาสได้เฮดบุญเฮือน อยากเอาประเพณี ทางกาสินมาเว่าสูพี่น้องฟังนำ จ้า
    ปกติพิธีขึ้นบ้านใหม่ ที่เป็นคนละอย่างกับตักบาตรเฮือนหรือการเฮดบุญเฮือน ทางกะสิน ขึ้นบ้านใหม่สิบ่นิมนต์พระมาสวด มีแค่พ่อพรหมณ์ เพิ่นสิพา ทำพิธีขึ้นบ้าน แล้วกะเลี้ยงข้าวน้ำ พี่น้องธรรมดา แต่เฮดบุญบ้าน บ่จำเป็นต้องเป็นบ้านใหม่ เป็นบ้านเก่าที่เจ้าของอยากทำบุญเฮือนเพื่อเป็นศิริมงคล กับเจ้าของบ้าน
    ปกติตามประเพณีกะสิเฮดก่อนหรือหลังเข้าพรรษาบ่นิยมเฮดช่วงพรรษา และสิเฮดสามปี ต่อเนื่องค่อยสิเป้นการเสร็จสิ้น ปีนี้ไก่น้อยเฮดเป็นปีแรก ปีสุดท้ายว่าสิ จ้างหมอลำซิ่ง
    ทางอุบลมิวสิค มางัน สิชวนพี่น้องบ้านมหาไปหย่าว นำเด้อจ้า อย่าฟ้าวพากันเฒ่าเด้อ อิอิ

ตามประเพณีผุเฒ๋าเพิ่นสินิมนต์พระมาสวด ตั้งมงคุณตอนกลางคืนก่อน กะสิมีผุเฒ่าบ้านใกล้เคียงมาฟังพระสวด แล้วกะกินข้าวแลงนำกัน (กินแต่โยมเด้อ พระเพิ่นบ่ฉัน แฮ่)

ประเพณีเฮดบุญเฮือน  ทางกาฬสินธุ์

ผุเฒ๋าผุแกสิพาจุดเทียนอาราธนาพระค่ะ
    ประเพณีเฮดบุญเฮือน  ทางกาฬสินธุ์

บ้านไก่น้อยผุเฒ่าหลาย เมื่อบ้านกะรู้สึกอบอุ่นเนาะ

รับศีล รับพรนำกันเด้อจ้า บาดนิ

หลังจากไปส่งพระแล้วกะกินข้าวแลงนำกัน แล้วๆมาล้างถ้วยส่อยแน่ แฮ่ๆ:l-
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

Super Moderator สัญลักษณ์ของ ไก่น้อย
    บล็อก
    8
    หลังจากตั้งมุงคุณกลางคืนแล้ว ตอนเช้ากะสิเป็นการทำบุญใส่บาตร เพื่อเป็นศิริมงคลจ้า
    สังเกตุยามเช้า พระเพิ่นสิเปลี่ยนนั่งหันหน้าไปทางทิศตะวันออก ค่ะ

แม่ครัวเตรียมอาหาร ถวายจังหันเช้า

ตามประเพณีเตรียมสำหรับ คาว-หวาน ถวายพระจ้า

อบอุ่นจ้า แรงงานบ่ต้องซื้อต้องหา มีแต่พี่แต่น้องมาส่อยกัน

ยามยกอาหารถวายพระ เพิ่นให้วางจานชิดกัน จ้า

ฉันอาหารเสร็จหลวงตากะพรมน้ำมนต์ก่อนกลับวัดค่ะ มาเด้อรับน้ำมนต์

ต่อไปพระฉันแล้วกะเป็นคิวของโยมรับเศษพระจ้า แซบๆได้บุญนำ

ช่วงบ่ายเป็นบุญของครอบครัวไก่น้อย ที่หลวงลุง หรือพระเทพสารเมธี (บัวศรี ชุตินฺธโร)
    เจ้าอาวาสวัดประชานิยม, เจ้าคณะจังหวัดกาฬสินธุ์ (ธ)
    ได้เดินทางมาเยี่ยมและให้พร ฮอดบ้าน ฮอดเฮือน สาธุๆๆ นำกันค่ะ

หลวงลุงโปรดฉันน้ำบิวตี้ดริ๊ง น้ำสุขภาพ ค่ะ

กะเช้าของเป็นศิริมงคลที่หลวงลุงมอบให้ครอบครัวไก่น้อยค่ะ เป็นบุญอิหลี

สุดท้ายนี้ไก่่น้อยกะเอาบุญมาฝากพี่น้องบ้านมหาเฮานำเด้อจ้า ขอบคุณหลายที่เข้ามาอ่าน มาคอมเม้นท์เป็นกำลังใจดีๆให้กันเสมอมา จ้า :l-
    กระเบื้องจะฟูลอย น้ำเต้าน้อยจะถอยจม เมฆจะหล่นฟ้าปลาจะกินดาว ลาวจะครองเมือง ::)

ศิลปิน นักร้อง นักแสดง สัญลักษณ์ของ พงศ์น้อย ส กสิน
    ผมไม่รู้ ผมนอนนา
    บล็อก
    5
    สิถ่าไปหย่าวเด้อครับ รับรองผมบ่เฒ่าแท้ๆล่ะ 5555555 เป็นสิริมงคลกับผู้อยู่อาศัยน่อครับ สาธุนำครับ

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ lungyai1123
    บล็อก
    63
    ขอบใจไก่น้อยที่เอาบุญมาฝากพี่น้องเฮาเด้อลุงใหญ่กะขออนุโมทนานำ
    หลายๆเป็นตาม่วนตาสบายอกสบายใจดียุดอกเบิ่งแต่ละคนแล่ว

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ suny
    ภูมิลำเนา มหาสารคาม ทำงาน ประจวบ
    ให้เจ้าของบ้านอยู่ดีมีแฮงเด้อครับขอบคุณหลายๆที่เอาบุญมาฝาก

ศึกษาหาความรู้ สัญลักษณ์ของ หมวยเล็ก
    บล็อก
    2
    โมทนาสาธุนำเด้อจ้า เอื้อยไก่น้อย อบอุ่นหลาย ให้มีความสุขหลายเด้อ อยู่ดีมีแฮง ความเจ็บความไข้ กะ อย่าสิมีเด้อจ้ะ

ศิลปินแดนไกล สัญลักษณ์ของ chudhancock
    cambridge, England
    ป้าขออนุโมทนาบุญนำหลานไก้น้อยแนเด้อจ้า ขอให้ครอบครัวของหลานอยู่บ้านหลังนี่อย่างมีความสุข ขอให้อยู่ซุ่มกินเย็นขอให้เงินเต็มห้องขอให้ทองทองเต็มเฮือน ร่างกายสุขแขงแฮงๆเด้อจ้า สาธุ

ฝ่ายบริหารระดับสูง สัญลักษณ์ของ พล พระยาแล
    ขึ้นบ้านใหม่ขออวยพรกล่าวกลอนศรี
    นับแต่นี้อยู่เป็นสุขทุกสถาน
    พ้นพิบัติกุศลนำ พาสำราญ
    ทุกวันวานร่มเย็นเป็นความจริง

อยู่บ้านใหม่ขอให้พบสบแต่โชค
    ไร้ทุกข์โศกสุขสมใจในทุกสิ่ง
    อยู่วิมานบ้านดีมีเกียรติยิ่ง
    ลูกชายหญิง บริวาร สำราญปรี

ขึ้นบ้านใหม่ขอให้สบายจิต
    จตุรพิธพรเพิ่มเฉลิมศรี
    ทั้งการงานการค้าก้าวหน้าดี
    เป็นสุขี ทั้งครอบครัว ทั่วหน้าเอย

ดูแลตรวจสอบเนื้อหา สัญลักษณ์ของ หนุ่มเมืองกาญจน์
    ขอแสดงความยินดีกับน้องไก่เด้อ ส่วนอ้ายสิอาศัยบ้านพักตำรวจไปเรื่อยๆ
    หลวงพ่อเพิ่นสาบยดีเนาะครับท่าทางแข็งแรง (เคยไปอาศัยบารมีท่าน กินข้าวก้นบาตรอยู่ 2 ปี)

ขอแสดงความยินดีและดีใจนำจ้าเอื้อยไก่น้อย
    อยู่เย็นเป็นสุข สุขภาพแข็งแรง มีโชคแต่ชัยเด้อจ้าเอื้อย :l-
    เมื่อความจนผลักไส ดิ้นรนเท่าไรยิ่งไกลบ้าน

Tags for this Thread